Dačić i Tači danas u Briselu o severu i oficirima za vezu
BRISEL - Peta runda političkog dijaloga pod patronatom šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton počeće danas u Briselu, a glavna tema biće institucije na severu Kosova i status oficira za vezu u Beograd i Prištinu.
Premijeri Srbije Ivica Dačić i Kosova Hašim Tači sastaće se rano popodne, najpre odvojeno sa Ešton, a zatim na zajedničkom radnom ručku posle koga će dijalog formalno početi, rečeno je u Evropskoj komisiji.
Srpski premijer Dačić je, uoči današnjih razgovora, rekao za današnje "Novosti" da je predlog Srbije jasan, osnivanje zajednice srpskih opština koja treba da ima jasne nadležnosti u obrazovanju, prosveti, pravosuđu, i da će Srbi sami birati vlast.
"Sigurno neće biti povlačenja srpskih institucija sa Kosova dok se ne postigne konačan dogovor. Tražićemo čvrste garancije za svaki dogovor. Naš narod na Kosovu sigurno neće biti ostavljen na cedilu", rekao je Dačić ocenjujući ovu rundu dijaloga o Kosovu kao najtežu do sada.
Prema rečima portparola Visoke predstavnice Maje Kocijančič, dijalog će se verovatno nastaviti i sutra, a svaka dosadašnja runda trajala duže od prethodne.
"Za nas je ovaj razgovor važan, jer se otvaraju prava, teška pitanja", rekla je Kocijančič.
Ranije je i iz Beograda i iz Prištine najavljeno da će ova runda primarno biti usmerena na pitanje institucija na severu Kosova koje u Prištini nazivaju paralelnim, a to su pre svega sudovi, poreska uprava i bezbednosne strukture.
Tačijev zamenik Hajredin Kuči izjavio je, pak, da će Tači tokom dijaloga tražiti uspostavljanje osnovnog suda u Severnoj Mitrovici čemu se lokalni Srbi protive.
Taj sud mešovitog sastava, koji je pod patronatom Euleksa, ne radi već pet godina, otkad su demonstranti sprečili sudije i tužioce da uđu u zgradu Suda.
Drugi predmet dijaloga su srpske bezbednosne strukture na Kosovu, to jest policija i tajne službe, za koje Priština tvrdi da su aktivne na severu i da moraju da se povuku.
Oficiri za vezu trebalo bi da počnu da rade od 1. marta u diplomatskim predstavništvima EU u Beogradu i Prištini, ali postoje različita tumačenja koji bi status trebalo da uživaju.
Priština traži da njihov oficir Ljuzim Peci, trenutno na dužnosti ambasadora Kosova u Švedskoj, ima diplomatski status i u Beogradu, koji međutim insistira da oficiri biti samo činovnici, nikako diplomate.
Beograd je za oficira za vezu imenovao Dejana Pavićevića, šefa srpskog tima u tehničkom dijalogu.
Ukoliko tokom ove runde dođe do napretka, to će značajno povećati šanse Srbije da na proleće dobije pozitivno išljenje Komisije i Ministarskog saveta da joj se u junu odredi datum početka pregovora o pridruživanju EU.
Tači pre Dačića sa Van Rompejom i Barozom
Tači će se, pre početka pete runde razgovora sa premijerom Srbije, u Briselu sastati sa predsednikom Evropske komisije Žoze Manuel Barozom i predsednikom Evropskog saveta Hermanom Van Rompejom.
Portparolka Evropske komisije Pia Ahrenkilde Hansen rekla je da će Barozo i Tači razgovarati o dijalogu izmedju Beograda i Prištine, dodajući da će ovaj sastanak biti prilika i da se razmotri put Kosova u procesu evropskih integracija.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva