Trilateralni sastanci održavaju se iza zatvorenih vrata i čak ni članovima delegacija nije dozovljen pristup, te nikakvi detalji nisu poznati

BRISEL - Sastanak predsednika Vlade Srbije Ivice Dačića i premijera privremenih institucija u Prištini Hašima Tačija, uz posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, posvećen pitanjima institucija na severu Kosova i oficira za vezu, završen je za danas oko 17.30 sati, rekli su diplomatski izvori u Briselu. Peta runda trilateralnih razgovora biće nastavljen, prema saznanjima Tanjuga, sutra popodne.

Nakon današnjeg sastanka nije predviđeno nikakvo obraćanje medijima. Premijer Dačić se nakon današnjih razgovora u kabinetu Ketrin Ešton sastao i sa američkim diplomatom zaduženim za Balkan Filipom Rikerom.
Riker je juče, kako su preneli mediji, u Briselu razgovarao i sa Tačijem. Trilateralni sastanci održavaju se iza zatvorenih vrata i čak ni članovima delegacija nije dozovljen pristup, te nikakvi detalji nisu poznati.

U Evropskoj komisiji je još ranije objašnjeno da su ove mere predostrožnosti uvedene kako curenje informacija ne bi remetilo tok dijaloga.
"Mi smo dužni kao domaćini da obezbedimo optimalnu atmosferu ", rekao je za Tanjug funkcioner koji je želeo da ostane anoniman. Pre zajedničkog radnog ručka, Eštonova je imala odvojene sastanke sa Dačihem i Tačijem.
Razlog za to što će dijalog biti nastavljen i sutra su važne teme, ali i namera da se napredak u dijalogu pojavi u aprilskom izveštaju Evropske komisije.

Portparolka šefice evropske diplomatije Maja Kocijančič potvrdila je novinarima nakon današnjih odvojenih susreta Dačića i Tačija sa zvaničnicima EU da je ovog puta za razgovore odvojeno više vremena, jer Evropska komisija očekuje dalji napredak u dijalogu i ponovila da je sever Kosova među ključnim temama.
U međuvremenu, prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je tokom današnjeg susreta sa komandantom Savezničke komande za operacije i komandantom Evropske komande Oružanih snaga SAD, admiralom Džejmsom Stavridisom, naglasio neophodnost zaštite srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji.

Srpski premijer je pre početka razgovora poručio da je predlog Srbije osnivanje zajednice srpskih opština koja treba da ima jasne nadležnosti u obrazovanju, prosveti, pravosuđu, i da će Srbi sami birati vlast.
Ponovio je da neće biti povlačenja srpskih institucija sa Kosova dok se ne postigne konačan dogovor, da će se tražiti čvrste garancije za svaki dogovor, te obećao da srpski narod na Kosovu "neće biti ostavljen na cedilu"".
Kosovski premijer se u toku pre podneva sastao u Briselu i sa predsednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barozom i predsednikom Evropskog saveta Hermanom van Rompejom.

Barozo je nakon susreta sa kosovskim premijerom izjavio da je ova nedelja presudna za napredak Kosova i Srbije na evropskom putu i izrazio očekivanje da će proteći u istom konstruktivnom duhu kao prethodne i da će dovesti do napretka u normalizaciji odnosa Srbije i Kosova. On je, međutim, od Tačija zatražio da se intenzivnije angažuje na sprovođenju reformi i borbi protiv organizovanog kriminala, kao i da primeni preporuke Komisije u vezi sa viznom liberalizacijom. U saopštenju za medije Rompej je nakon susreta s Tačijem izjavio da su konretni rezultati u dijalogu od suštinskog značaja, naglasio da Kosovo ima evropsku perspektivu, ali je i on poručio da je neophodan veći napredak na polju poštovanja prava manjina i u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

On je takođe pozvao Tačija na punu saradnju sa misijom Euleks. Tači je uoči današnjeg susreta s Dačićem izjavio da je svestan da je normalizacija odnosa sa Srbijom "nešto što duguje budućim generacijama" i istakao da je Kosovo sa svim "drugim susedima" u dobrim odnosima. Upitan dokle je spreman da ide u vezi sa statusom severnog Kosova, Tači je odgovorio da situacija na severu "nije kao u drugim delovima Kosova", te da se to pitanje ne može rešiti bez "normalizacije odnosa sa Srbijom".