Stepenastim izbornim sistemom izbegla bi se trenutna situacija, u kojoj je u parlamentu čak 46 stranaka i 14 poslaničkih klubova

BEOGRAD - Rez.
Poslanik SDPS Vladimir Marinković kaže da bi Srbija mnogo toga dobila uvođenjem stepenastog izbornog sistema, na čemu radi stranka Rasima Ljajića - od ukrupnjavanja političke scene do heterogenijih, stabilnijih vlada. Nacrt zakona biće gotov do sredine marta, kad će ga predstaviti koalicionim partnerima i otvoriti debatu.

♦ Šta bi stepenastim sistemom konkretno dobila Srbija i zašto baš sad to predlažete?
- Rešenjem kojim bi cenzus za jednu stranku bio pet, za koaliciju dve stranke sedam, za tri devet i za četiri 11odsto uozbiljiće se i povećati politička scena, izbegla bi se trenutna situacija u kojoj je u parlamentu čak 46 stranaka i 14 poslaničkih klubova. S druge strane, vlada sastavljena od manjeg broja stranaka mogla bi efikasnije da radi, brže da donosi odluke i dinamičnije sprovodi reforme.

Da li ste razgovarali s koalicionim partnerima?
- Čim budemo definisali konačnu verziju predloga, do sredine marta, poslaćemo ga koalicionim partnerima, ali i svim parlamentarnim strankama i NVO da čujemo njihovo mišljenje.

Da li bi ova vlada funkcionisala bolje da su u njoj samo dve ili tri stranke?
- Vlada s manjim brojem partnera bila bi operativnija i optimalnija za naše uslove, imajući u vidu da nam je potreban dinamičan ekonomski razvoj, nove investicije, rešavanje problema nezaposlenosti, odlučna borba protiv korupcije i kriminala i brzo usaglašavanje s evropskim standardima.

(K. B.)