Josef Levi: Srbiji predstoji ekonomski bum
Srbija ima toliko neverovatnih mogućnosti da će uspeti da prebrodi i ovu krizu u kojoj se sada našla, uprkos ekonomskoj krizi i povezivanju pitanja evrointegracija i problema Kosova, kaže u intervju za Kurir Josef Levi, ambasador Izraela u Beogradu.
♦ Šta Srbija može da nauči iz vašeg iskustva, iz konflikta s Palestinom, imajući u vidu problem Kosova?
- To su dva različita konflikta i po svojoj prirodi i istoriji i po međunarodnim okolnostima. Sličnost je princip u koji veruju i Srbija i Izrael, a to je da se konflikti mogu rešiti jedino za pregovaračkim stolom, a ne jednostranim potezima. Svi drugi aspekti su različiti. Mi nismo protiv palestinske države i pozivamo ih da formiraju svoju domovinu kroz dijalog sa Izraelom a ne mimo Izraela, kao što su dosad činili.
♦ Da li je u Srbiji danas istorijski trenutak sličan onom iz 1993. godine, kad su se rukovali Jicak Rabin i Jaser Arafat? Evo, rukovali su se i Nikolić i Tači.
- Izgleda da je tako. U ovom trenutku Srbija kreira svoju budućnost. Kompromis je uvek magična reč i ja uvek pozdravljam hrabre lidere. Mi smo odavno shvatili da je za postizanje mira s Palestinom neophodno postići kompromis i o teritoriji. Mi želimo miran razvod s Palestincima, kao par koji je živeo u jednom stanu, pa sada hoće da ga podeli. Sada se svađamo ko će dobiti dnevnu sobu, ko kuhinju, kupatilo, balkon... A stan je vrlo mali.
♦ Možda bi trebalo da mi probamo isto to s Kosovom? Da tražimo srpski entitet na Kosovu, „dnevnu sobu“, „kuhinju“?
- Nije na meni da dajem savete Srbiji niti Kosovu. Verujem vašim pregovaračima, mislim da idete ka istorijskom činu da rešite taj izazov. Znamo koliko je to bolno za Srbiju, za vašu nacionalnu istoriju, za duboka osećanja prema Kosovu. Iz dubine srca vam želimo da donesete pravu odluku, da sačuvate svoj nacionalni identitet i obezbedite prosperitetnu budućnost za vašu decu. Verujem da Srbiju čeka mnogo bolja sutrašnjica. Trenutno se izazov po pitanju Kosova prepliće s vašim evropskim aspiracijama. To nije vaš izbor, ali to je realnost.
♦ Da li je povezivanje ta dva problema fer prema Srbiji?
- Reč fer, nažalost, ne postoji u rečniku međunarodnih odnosa. Mi Izraelci to vrlo dobro znamo. Mislim da Srbija sada donosi teške odluke i međunarodna zajednica mora da razume kako osetljivost Srbije, tako i aspiracije ljudi s Kosova. Prava ravnoteža između ta dva elementa je suština na kojoj ćete graditi vaše buduće odnose s Kosovom. To je vrlo delikatan problem i trenutno najveći konflikt na mapi Evrope.
U potrazi za rešenjem vi nosite zastavu ne samo za budućnost Srbije nego i za mir na Balkanu i u celoj Evropi. Razumem kakav teret odgovornosti srpski lideri nose kad idu u Brisel. Mi nismo priznali Kosovo zbog našeg principa da se konflikt mora rešiti između partnera. Vrlo pažljivo pratimo dijalog Beograda i Prištine, s velikom radoznalošću i željom da se dođe do dogovora.
♦ A kad dogovor bude postignut, hoćete li priznati Kosovo?
- Kad više ne bude prepreka na diplomatskom putu, sve je moguće. Mislim da sam bio jasan. Čekamo da se ta zavrzlama, koja traje generacijama, to rađanje nacionalnih aspiracija naroda na Kosovu reši na prijateljski način sa Srbijom.
♦ Mislite li da se u Briselu uvažavaju napori koje Srbija čini da bi dobila datum početka pregovora sa EU?
- Verujte mi, mi imamo mnogo većih problema od vas. Izrael se bukvalno bori za opstanak. Okruženi smo terorističkim organizacijama koje kažu da Izrael nema prava da postoji, koje nas bombarduju i kunu se da će uništiti izraelsku državu. Naši problemi su egzistencijalni. Uprkos svim nevoljama, Srbija će preživeti krizu, a niko ne dovodi u pitanje vaše pravo da postojite. Srbija je uvaženi član evropske porodice.
♦ Na koji način može da se poboljša ekonomska saradnja Srbije i Izraela?
- Uočili smo nekoliko oblasti u kojima možemo da sarađujemo. Prva su nekretnine. Mi nismo div na svetskom tržištu, ali su Izraelci ovde već namirisali ogroman potencijal i stižu, naše kompanije su već investirale više od 1,3 milijarde evra u Srbiji. Ipak, verujem da je oblast koja bukvalno vapi za našim učešćem poljoprivreda. Ovde imamo kombinaciju iz raja: Srbija ima povoljne prirodne uslove, plodnu zemlju, pet-šest dobrih reka, odličnu radnu snagu, ali zastarelu tehniku.
Ta tehnika mora da se modernizuje. Žetve i prinosi u Srbiji ne smeju da zavise od kiše. Vaši prinosi po hektaru su srednjovekovni. Mi imamo prinose po hektaru pet ili šest puta veće od vas a nemamo kišu. U pustinji proizvedemo pet puta više nego vi na, što se vode tiče, jednom od najblagoslovenijih tla u Evropi. Tajna za poljoprivredno čudo u Srbiji je bolje navodnjavanje, gradnja staklenih bašta, reciklaža vode, bolje iskorišćavanje otpadnih voda. Te elemente nude tri dobre izraelske kompanije koje su već prisutne u Srbiji.
♦ Šeik Muhamed bin Zajed el Nahjan iz Abu Dabija je već došao u Srbiju i interesuje ga isto - voda, poljoprivreda...?
- Moram da čestitam vašim političarima na toj inicijativi. Istina je da sam želeo da mi prvi uđemo u tu oblast, ali ima dosta prostora i za nas. Mi uvozimo smrznuto meso iz Argentine, a Srbija nam je bliža i meso je odlično. Vi ste odlična lokacija u centru Evrope. Imate neverovatne ljudske resurse: Srbi su među najboljim inženjerima, radnicima, naučnicima. Sve to mora da dovede do ekonomskog uskrsnuća, do ekonomskog čuda. Prosto mora. Ako se to ne desi, onda činite zločin sami nad sobom. Istinski verujem da će za nekoliko godina vaša zemlja doživeti svoj bum.
Nećemo vam zaboraviti to što ste nas branili
♦ Šta je stvorilo tako čvrstu vezu između Izraela i Srbije?
- Mi Jevreji nikada nećemo zaboraviti neverovatno humanu i herojsku ulogu mnogih Srba koji su spasavali Jevreje tokom Holokausta. Srpski narod je jedan od retkih plemenitih naroda u Evropi, u kojoj se antisemitizam nije odomaćio, i to je suština naših dobrih odnosa. Daleko smo, nismo susedi, ali osećamo Srbiju kao našeg suseda u srcu. Mi smo kao blizanci koji žive na različitim kontinentima. U mnogim stvarima naše istorije su slične. Mi znamo šta znači kad kažete da želite da sačuvate svoj identitet, da se ne izgubite, da se osećate opkoljeni neprijateljima. Znamo o čemu pričate jer smo imali slična iskustva u našoj tragičnoj istoriji. Činjenica je da su Srbi pružili ruku Jevrejima tokom Holokausta i da su često bili zajedno ubijani, u istim jamama. To je osnov za razumevanje i simpatije, ono što produbljuje naše političke odnose.
Tražio sam da dođem u Srbiju
♦ Kakvi su vam utisci o Srbiji?
- Ja sam odabrao da dođem ovamo i ponosan sam što u Srbiji predstavljam izraelsku državu jer između nas postoji toliko mnogo sličnosti - istorijski, po želji da očuvamo jedinstvo i identitet u svetu koji se tako brzo menja. Srbiji predviđam svetlu budućnost. Srbija je čudesna zemlja, a Srbi su izuzetan narod. Duboko sam impresioniran vašom zemljom.
Treba se pogledati u ogledalo
♦ Mislite li da je borba protiv korupcije koju vodi Vlada preduslov za taj ekonomski procvat?
- Svaki napor da Srbija standardizuje tržište i da usaglasi poslovne tokove sa evropskim standardima je dobrodošao. Samokritika je uvek zdrava i neophodna radi preispitivanja i menjanja nabolje. Ponekad, kad se pogledate u ogledalo, vidite sebe drugačije. Nekad vidite lepše lice, nekad nešto problematično, uvidite da vam treba više šminke, ili mala operacija, ili dijeta.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"