Vulin: Non-pejper neprihvatljiv za Srbiju!
BEOGRAD - Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin izjavio je u nedelju veče da je pregovaračkom timu Beograda u dijalogu sa Prištinom predočen "non-pejper", odnosno pismo o namerama, koje je bilo neprihvatljivo.
Vulin je objasnio da se ne radi o zvaničnom dokumentu, već o pismu o namerama.
"Ništa se lepo nije desilo sa tim namerama. To je nešto što nezavisna zemlja ne može da prihvati", kazao je Vulin, navodeći da se ništa što je ponuđeno, ne može prihvatiti, jer je ideja da se sprovode kosovski zakoni, a da Srbi ne odlučuju niočemu, ali da će ipak imati pravo reprezentativnosti kod predsednika Kosova u jednom savetodavnom telu.
Vulin je rekao da ne postoji nikakav tajni plan, i da ono što je ponuđeno nisu uslovi, već predlog, o kojem, međutim, ne može da se razgovara jer ne sadrži stvari koje traži Beograd.
"Nećemo rešavati po Ahtisarijevom planu, već mora da postoji posebnost, što će proizići iz našeg ustavnog zakona o suštinskoj autonomiji", kazao je Vulin u emisiji "Utisak nedelje" na B92.
"Ne možemo da idemo ispod kontrole nad policijom, pravosuđem, direktnog finansiranja od strane Srbije i prostornog planiranja. Prostorno planiranje je jedini način da sprečimo da se etnička struktura menja", kazao je on, dodajući da ako Beograd više ne bude izdavao dozvole, onda će nastati sukobi, na primer, u naselju Brđani, gde ih već sada imamo.
Prema njegovim rečima, pažnja ne sme da bude fokusirana samo na Srbe na severu Kosova, i da Zajednica srpskih opština ima za cilj da Srbe u enklavama "isčupa" iz onoga gde su sada, da ih posebno poveže i organitzuje.
Vulin je potvrdio da je dijalog trebalo da bude prekinut u potpunosti, i da bi to značilo da bi Srbija bila označena kao neko ko namerno, sistematski i planski urušava ideju dijaloga.
"To bi za nas bilo loše. Premijer (Ivica Dačić) je uspeo to da spreči na bazi nade da ćemo dobiti neki bolji papir, nešto o čemu ćemo moći da makar razgovaramo", istakao je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Vulin je naglasio da su razgovori teški, ako ne postoji ravnopravna pozicija, a pregovora se o sudbini stotina hiljada ljudi.
"Kada pregovaramo, mi pregovaramo na osnovu rezolucije Narodne Skupštine Srbije i krećemo se u tim okvirima", ukazao je on, naglašavajući da je nemoguće potpisati sporazum o dobrosusedskim odnosima sa nekim koga ne priznajete.
Prema njegovim rečima, postojala je ideja da se razgovara parcijalno, odnosno izdvajaju stvari, i kada se reše, da imamo dogovor bez dogovaranja.
Vulin je ocenio da se kosovsko pitanje zakomplikovalo 2008. kada je potpisano da Euleks dođe na Kosovo i da Unmik prenese svoja ovlašćenja na misiju EU.
On je rekao da Srbija hoće datum za početak pregovora sa EU, ali ne po svaku cenu.
"Mogli smo dobiti datum odavno da smo potpisali prazan papir, ali mi ne želimo datum po svaku cenu. Hoćemo datum i želimo ga zato što ako uđemo u pregovore onda bi mogli Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (S SP), posebno u vezi poljoprivrede, ublažiti ili odložiti“, objasnio je on.
Prema njegovom mišljenju, zemlja se nalazi već 12 godina na evropskom putu i nagli zaokret bi "polomio kičmu".
Vulin je negirao medijske navode da je premijer Srbije Ivica Dačić putovao istim avionom u Njujork sa Hašimom Tačijem.
"Bio sam šokiran detaljima koji su napisani. Nismo putovali istim avionom, a čak i da jesmo, pa šta", naglasio je Vulin, dodajući da je Ketrin Ešton, koja je rekla da će zajedno putovati, znala da idu na isti događaj.
Govoreći o zahtevima nemačkih poslanika, Vulin je objasnio da se razgovori mogu prekinuti, ali kada se radi o predstavnicima države od 80 miliona stanovnika treba učitivo saslušati, i sarađivati, te uvek gledati da trenutak prekida razgovora bude što kasnije.
Prema njegovim rečima, iako se može smatrati poniženjem kada predstavnici Srbije učestvuju na nekom skupu i rukuju se sa čovekom koji predstavlja zemlju koja za nas ne postoji i protiv kojeg se vodi istraga zbog zločina, bolje je i to nego da trpi narod koji predstavljaju.
"Bolje je da trpe politički predstavnici nego narod koji oni zastupaju u ovom istorijskom trenutku", podvukao je Vulin.
Profesor Filozofskog fakulteta Leon Koen kaže da je Srbija imala saveznike u kosovskim pregovorima, za vreme Ahtisarija, a da su to bili Rusija i Kina, i da to pitanje mora da se vrati pod okrilje UN.
Prema njegovom mišljenju, za Srbiju bi bilo najbolje da pregovori propadnu, ukazujući da je trik evropskih posrednika da ponudi minimum kako bi nam posle dali ono što je predloženo Ahtisrijevim plano.
Srbija to ne sme da prihvati i da pusti ono što još drži, a to su četiri opštine na severu, naglasio je Koen.
Budućnost Srbije se lomi na pitanju Kosova, podvukao je profesor FPN Vladimir Pavićević, koji je rekao da Srbija treba da primeni pristup koji odgovara faktičkom stanju.
"Srbija danas nema nikakvu šansu da utiče politički, pravno, naročito ne vojno na ono što se dešava na severu, za razliku od Kosova, koje ima mehanizme, ali su sprečeni delovanjem međunarodih faktora onih koji učestvuju u pregovorima", objasnio je Pavićević, dodajući da treba ići dalje putem dogovora koji se definiše Ahtisarijevim planom.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod