Vlada Srbije je pokazala da je dorasla izazovu razmišljanja o najboljoj budućnosti za sve građane, kazao je visoki funkcioner Stejt dipartmenta

BEOGRAD - Zamenik pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Filip Riker uveren je da je u predstojećoj rundi razgovora Beograda i Prištine u Briselu moguće postići sporazum o normalizaciji odnosa, ne sporeći da su odluke koje treba doneti teške, ali i da je "vlada Srbije pokazala da je dorasla izazovu razmišljanja o najboljoj budućnosti za sve građane".

Visoki funkcioner Stejt dipartmenta je rekao da "priznanje Kosova nije element EU dijaloga" i ukazao da „zaključci Evropskog saveta daju jasnu smernicu o tome šta treba ostvariti“, precizirajući da "Srbija mora da reši ključno pitanje: pronalaženje rešenja za sever i paralelne strukture koje se tamo nalaze".

"Verujemo da je takav sporazum moguće postići jer su obe strane konstruktivno radile zajedno", izjavio je Riker, komentarišući očekivanja Vašingtona od predstojeće runde pregovora premijera Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija, 2. aprila u Briselu.

"Ako ne bude sporazuma, na EU će biti da utvrdi kako Srbija i Kosovo mogu da nastave da ostvaruju svoje ciljeve o evropskoj integraciji. Bila bi propuštena prilika da se poboljšaju životi svih ljudi na Kosovu, naročito na severu, a odnos Srbije s Kosovom nastavio bi da odvraća resurse i vreme od fokusiranja na ekonomski razvoj i regionalnu stabilnost", rekao je Riker.

Napominjući da SAD daju punu podršku obojici premijera u dijalogu koji se vodi pod pokroviteljstvom EU i da će to i dalje činiti, Riker je ocenio da na obe strane postoji politička volja da se nastavi konstruktivni zajednički rad kako bi se došlo do sporazuma.

"Jasno je da nijedan sporazum neće biti idealan za bilo koju od strana. Ipak, obe strane shvataju šta će dobiti i obe strane su voljne da zauzvrat pronađu rešenja", smatra on.

Riker je dodao da nijedna strana ne može da priušti sebi da se drži načina razmišljanja koji je region zatočio u konflikt i stagnaciju.

"Vreme je za raskid s prošlošću, za raskid sa strahom i za razmišljanje o budućnosti. Mislim da lideri i u Beogradu i u Prištini žele da to učine. Znam da su odluke teške, ali Vlada Srbije je pokazala da je dorasla izazovu razmišljanja o najboljoj budućnosti za sve građane. Vođstvo premijera Dačića, uključujući njegovu sposobnost da uspostavi radne odnose s Tačijem, bilo je vredno divljenja", rekao je Riker.

Na pitanje da li će Srbija dobiti datum za početak pregovora o pridruživanju EU u junu, on kaže da je to odluka koju samo EU može da donese. "Mi se, svakako, nadamo da će ishod biti takav", dodao je on.

Komentarišući tvrdnje pojedinih evropskih političara da Srbija treba da prizna nezavisnost Kosova pre nego što se pridruži EU, Riker je rekao da ne može da ulazi u diskusiju o mišljenjima predstavnika ili država članica EU. "Ipak, priznanje Kosova nije element EU dijaloga", napomenuo je on.