Šta će Ketrin Ešton ponuditi Dačiću i Tačiju
BRISEL - Uoči osme runde dijaloga u Briselu evropski zvaničnici nadaju se pozitivnom ishodu. Još nema informacija o tome da li će Ketrin Ešton izneti novi predlog.
Podsetimo, šefica diplomatije EU iznela je "nonpejper" premijerima Srbije i Kosova Ivici Dačiću i Hašimu Tačiju, koji je Beograd na 7. rundi odbacio kao apolutno neprihvatljiv.
Upitan o mogućnosti da Eštonova spremi inoviran predlog, izlaslanik EP Jelko Kacin ukazuje da visoka predstavnica "ne može spremati ništa što ne bi bilo u saglasnosti sa obe strane, sa oba premijera i oba vrha", odnosno da je moguće jedino "kompromisno rešenje".
"Zato je veoma značajno da se ova, istorijska šansa u potpunosti iskoristi i da dođe do kompromisnog rešenja", rekao je Kacin.
Po njemu izuzetno je važno, i to "pre svega na beogradskoj strani", da se prekine s razdvajanjem Srba na Kosovu na one "podobne i manje podobne."
On smatra da bez uključivanja Srba iz enklava u kosovske strukture, prihvatanjem Ahtisarijevog plana i formiranja šest novih opština sa srpskom većinom nije moguće pregovarati o zajednici srpskih opština na Kosovu.
"Deset srpskih opština, četiri na severu i šest u enklavama, je okvir koji može povezati Srbe na Kosovu i na dugi rok obezbediti multikulturni, multinacionalni i muntikonfesionalni značaj budućeg evropskog Kosova", ocenjuje Kacin.
Iz tih razloga, kako je ponovio, šta god mislili, predlog Eštonove može biti samo kompromisno rešenje prihvatljivo za obe strane. Kacin ističe i da je osam krugova razgovora dovoljno da se stvori međusobno poverenje i samopouzdanje i shvati da je "dogovor zapravo pobeda obe strane".
On podseća da je Srbija sada ponovo "prvi trgovinski partner Kosova," što je, dodaje, veoma važno u situaciji ekonomske krize. Ujedno je i iskoristio priliku da ovim povodom pošalje poruku za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju.
"Ako mogu dve nacije koje međusobno nisu priznate u osam krugova postići takav proboj, onda je to model, koji treba slediti u slučaju Makedonije, gde nema nikakve saradnje između koalicije i opozicije, i gde postoje i druge linije razdvajanja na nacionalnoj i verskoj bazi, a na drugoj strani je to i velika lekcija za Bosnu i Hercegovinu, koja još tapka u mestu", rekao je Kacin.
Portparol evropskog komesara za proširenje Peter Stano rekao je povodom predstojeće runde u Briselu da Štefan File nema informacije o tome da li Eštonova sprema novi predlog, a da je komesar svoja očekivanja o ishodu dijaloga izneo pre dve nedelje u Beogradu.
File je tada rekao da se Evropska unija nada dodatnom napretku u dijalogu Beograda i Prištine, posebno u vezi sa pitanjem severa Kosova i da je u tom slučaju moguće da Srbija ove godine dobije datum za pregovore, pošto Evropska komisija u aprilu oceni napredak u dijalogu, a u septembru - u reformama.
"Naš zajednički cilj je Srbija u EU. Veliki korak na tom putu može da se načini ove godine, da države članice odluče da odrede datum za pregovore Srbije i za to je neophodno da se postignu rezultati u ključnom prioritetu, a to je napredak u odnosima Beograda u Prištine", rekao je File.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić poručio je da je Srbija spremna na kompromis u dijalogu o Kosovu i Metohiji, ali da neće prihvatiti sopstveno ukidanje i uniženje.
Potpredsednik vlade je na prvoj zvaničnoj konferenciji za štampu u Vladi Srbije rekao da Beogradu na poslednjoj rundi pregovora nije ponuđeno "apsolutno ništa".
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod