Ponuda je znatno poboljšana u odnosu na ono što smo ranije videli i tu se jasno oseća uticaj potpredsednika Vlade Vučića

BEOGRAD - Put ka pomirenju.
Parafiranjem predloženog teksta Srbija nije priznala nezavisnost Kosova, već je sebi otvorila put ka pomirenju sa Albancima i unutrašnjoj modernizaciji, koja nam je neophodna. Ovo u intervjuu za Kurir kaže dr Ognjen Pribićević, bivši ambasador Srbije u Nemačkoj i analitičar.

- Ponuda je znatno poboljšana u odnosu na ono što smo ranije videli i tu se jasno oseća uticaj potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića, koji je insistirao na tome da se prvi predlog odbije. Sada smo dobili nešto što je mnogo bolje u domenu policije i pravosuđa, ali i ono što je ključno - albanske oružane snage neće moći da uđu na sever Kosova, osim u izuzetnim slučajevima i uz saglasnost Srba.

Da li smo mogli da dobijemo više?
- Jesmo, pre dvadeset ili trideset godina. U ovim okolnostima, kada je svaka sledeća ponuda slabija, ne. Ovo je Vučić svakako taktički dobro odigrao. I premijer i potpredsednik Vlade su rekli da su naši osnovni zahtevi - problem sigurnosti - ispunjeni.

Prva reakcija iz Prištine je ta da smo mi ovim priznali nezavisnost Kosova.
- Oni moraju da nađu način da opravdaju ovo što se desilo. Priština je sada prvi put morala da pristane ne neke kompromise i ustupke, i to mora da objasni svojim ljudima i oni to rade na ovaj način. Srbija i dalje KiM tretira kao svoju pokrajinu. Pretpostavljam da će se doneti ustavni zakon u kome će se ponovo reći da je Kosovo pokrajina u okvirima Srbije.

Ali u tačkama 7, 8, 10 piše da će policija i pravosuđe biti integrisani u kosovski sistem?
- Pa sigurno da se nadležnosti izvlače iz zakona Kosova, a onda Srbija kaže: Kosovo je sastavni deo Srbije. To je veština mogućeg. To je diplomatija.

Kako da protumačimo tačku po kojoj jedni druge nećemo sputavati u evropskim integracijama?
- Aleksandar Vučić je, po cenu da ne dođe do dogovora, insistirao da u toj tački nema pominjanja međunarodnih organizacija, i kao što vidimo, toga sada nema. Dobijanjem stolice u UN, Albanci rešavaju sve svoje probleme i njima je to ključna stvar, a to je i dalje u rukama Srbije. Ova normalizacija odnosa trajaće decenijama. Mi smo sada pristali da ih ne ometamo na putu evrointegracija jer je nama, uostalom, interes da ceo region što pre postane deo EU i cilj nam je da mi držimo stolicu u UN.

Rešeno pitanje paralelnih institucija

♦ U predloženom tekstu piše da se formira Zajednica srpskih opština. Da li je to dobro rešenje za problem tzv. paralelnih institucija?
- Upravo je to rešenje za taj problem. Ovim sporazumom institucije, koje su za međunarodnu zajednicu paralelne, nisu više takve, već imaju ime Zajednica srpskih opština. Te institucije su potpuno legalizovane, a Srbi imaju određenu sigurnost.