Prvi potpredsednik Vlade u zvaničnu posetu odlazi na poziv hrvatske vicepremijerke Vesne Pusić koja očekuje da će ta poseta obeležiti napredak u mnogim temama

ZAGREB - Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić doputovaće u zvaničnu posetu Zagrebu u ponedeljak, najavila je danas hrvatska vicepremijerka i ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić, koja očekuje da će ta poseta "obeležiti napredak u mnogim otvorenim temama".

Pusić je izjavila da Vučić dolazi u Hrvatsku na njen poziv i da je ta poseta nastavak i razvijanje saradnje između dve susedne zemlje.

"Saradnja je počela mojim pripremnim sastancima s ministrom spoljnih poslova Srbije Ivanom Mrkićem. Hrvatski premijer Zoran Milanović je bio u poseti srpskom kolegi Ivici Dačiću, a Mrkić i ja smo se sreli više puta nakon toga. U nizu sastanaka, ovo je jedan od susreta koji će obeležiti napredak u mnogim temama koje smo otvorili", rekla je hrvatska vicepremijerka.

Navodeći otvorene teme, Pusić je objasnila da jednu grupu čine "teme preostale iz rata", drugu čine pitanja privredne saradnje dve zemlje i situacija u momentu kad Hrvatska postaje punopravna članica EU i izlazi iz CEFTA-e, dok treću grupu čine "pitanja evropske saradnje i puta Srbije prema EU, kao i saradnja Srbije i Hrvatske na tom putu".

U ministarstvu spoljnih i evropskih poslova su najavili da će se Vučić, osim s Pusićevom, sresti i s predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem, premijerom Zoranom Milanovićem, vicepremijerom i budućim komesarom zaštite potrošača u EU Nevenom Mimicom i svojim hrvatskim kolegom, ministrom odbrane Antom Kotromanovićem.

Tokom susreta neće biti potpisivanja nikakvih dokumenata, kažu u ministarstvu i ističu da Vučićeva poseta dolazi u momentu dobre saradnje nadležnih ministarstava i državnih ustanova dveju zemalja, pri čemu je jedan dobar primer ekshumacija ratnih žrtava u Sotinu.

Ističući značenja razgovora oko tema iz privrede, u ministarstvu ističu hrvatski interes za regulisanje ekonomskih odnosa sa susednim zemljama nakon izlaska Hrvaske iz CEFTA-e, a očekuju i da će srpska strana pokrenuti pitanja lakšeg investiranja u Hrvatsku.


Naglašena je i dosadašnja dobra saradnja koja se razvija prenošenjem iskustava iz pristupnih pregovora Hrvatske i EU, pre svega oko poglavlja o sudstvu i osnovnim pravima s kojima će se susretati i Srbija i svi ostali kandidati za članstvo u Uniji.

Identifikovani su i prekogranični projekti koji se finansiraju iz evropskih fondova za koje se dve zemlje mogu zajednički kandidovati, navode u ministarstvu.

Ponovljeno je i da je preduslov za rešavanje međusobnih tužbi za genocid identifikacija nestalih, nastavak suđenja za ratne zločine i povraćaj opljačkanih umetničkih dela iz Hrvatske, na čemu se već radi.

U ministarstvu su istakli i da su predsednicima i premijerima Srbije i drugih zemalja regiona uputili pozive za učešće na svečanosti povodom ulaska Hrvatske u EU 30. juna uveče u Zagrebu na kojoj će biti predstavnici država članica EU.