Premijer je citirao reči koje se pripisuju Pikasu, tvorcu "Gernike", slike totalnog uništenja - ko hoće nešto da učini, nađe način - ko neće ništa da učini, nađe opravdanje, navodeći da se možda baš zbog te veze savršeno uklapaju u našu trenutnu stvarnost

BEOGRAD - Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić ocenio je da u Srbiji, zbog njene budućnosti, više niko nema prava na skrivanje, a pogotovo ne iza Kosova, jer bi novi pokušaj skrivanja završio još jednim egzodusom, novim žrtvama i novim porazom.

U autorskom tekstu Dačić kaže da je sporazum u Briselu kraj početka, skidanje s leđa čitave nacije 20-godišnjeg bremena, kao i da je devastiranje Srbije moralo da se zaustavi.

Premijer je citirao reči koje se pripisuju Pikasu, tvorcu "Gernike", slike totalnog uništenja - ko hoće nešto da učini, nađe način - ko neće ništa da učini, nađe opravdanje, navodeći da se možda baš zbog te veze savršeno uklapaju u našu trenutnu stvarnost.

"I možda će se neko ljutiti ako se kaže da smo postali Gernika Balkana, ali niko ne može da ospori da smo u proteklih 20 godina doživeli sve oblike kataklizme. Raspad nekoliko država, izbacivanje iz međunarodne zajednice, sankcije, siromastvo, bombe, glad i samoubilačko pljačkanje samih sebe i sopstvene imovine", naveo je Dačić.

On ocenjuje da deo toga nije bio samo do Srbije, jer je svet često bio više nego okrutan prema Srbiji, ali je drugi deo onaj koji smo sami sebi činili, kako kaže, sve vreme praćen opravdanjima i savršenim izgovorima.

"Svako zlo koje smo sami sebi bespoštedno nanosili, ne želeći i ne pokušavajući pritom da nešto za sebe zaista uradimo, pravdali smo višim ciljevima, nebom, svetinjama, nacijom".

Premijer objašnjava da kada je pre više od tri godine prvi put javno rekao da se mora prestati sa lažima i da o važnijim temama - kakva je i Kosovo - treba govoriti istinu, u prvom trenutku nesvesno, pokrenuo lanac događaja koji je išao ka jednom cilju - ukidanju izgovora.

"Sporazum u Briselu kraj početka, kako bi rekao Čerčil, jeste pre svega to. Skidanje s leđa čitave nacije 20-godišnjeg bremena, opasnosti da će biti kriva i optužena ako ne reši nemogući zadatak.

Kao da smo celoj Srbiji rekli da mora da nađe rešenje kvadrature kruga. Ko ne traži, izdajica je. To što nema kvadrature kruga nevažno je. Ona je prosto nacionalni zadatak", rekao je Dačić.

Prema njegovim rečima, Knin, Vukovar, Bosna, Kosovo... sve su to delovi tog nerešivog matematičkog problema, zbog kojeg je bilo dozvoljeno ne baviti se bilo čime drugim.

"Biološki izumiranje Srbije, devastiranje njene infrastrukture, uništavanje privrede, kulture, nauke, zdravstva, školstva... sve to je bilo opravdano velikim nacionalnim zadatkom - traženjem kvadrture u balkanskim krugovima. To je moralo da se zaustavi", poručio je premijer.

On podseća da je zato prvo što su vlada i koalicija uradili bilo da prestanu sa lažima - i međusobno, i sve druge ljude u Srbiji, i prijatelje, pa i neprijatelje u svetu.

"Da priznamo da u kosovskom krugu nema kvadrata i da, onda, polako, Srbiju počnemo da spuštamo na zemlju. I na toj zemlji, još opustošenoj, počeli smo da tražimo način, a ne izgovore", navodi premijer.

"Morali smo tako, jer u Srbiji, zbog njene budućnosti, više niko nema prava na skrivanje. A bogami, i nema više iza čega da se sakrije. Pogotovo ne iza Kosova. Zato što bi novi pokušaj skrivanja završio još jednim, sasvim vidljivim i ogoljenim egzodusom, novim žrtvama, novim gubitkom i novim porazom", smatra Dačić.

On ocenjuje da bi se to završilo i novom nepravdom - "Kosovo bi nastavilo, bez ikakve osude ili odgovornosti ka Evropi, mi bismo ponovo bili gurnuti u duboku balkansku rupu beznađa, nesreće, gladi i čemera".

Premijer konstatuje i da je Srbija mnogo mala za toliku količinu nepravde, da je mnogo slabašna da bi se samo krili, izgovarali i trpeli, da ne bismo radili ništa - da ne bi konačno, probali da nađemo način.

"Taj način nije važan samo zbog Kosova, ni samo zbog Srba sa Kosova, mada je i za njih strašno važan. Važan je zbog cele, nenaseljene, siromašne, nezaposlene i nesrećne Srbije", ukazao je Dačić.

On dodaje da je način važan i zbog naše dece, kojoj nemamo pravo da ne ostavimo ništa osim besmislene potrage za nemogućim rešenjima nemogućih problema, a da je važan i zbog nasušne potrebe da ubuduće svaka vlada Sribje, počevši od ove, svoju vlast zasniva na odgovornosti i jasno plaćenoj ceni za ono što jeste, ili nije uradila.

"I cela suština briselskog sporazuma je u tome. Da označimo početak kraja i kraj početka i da nađemo način, i nacine, da uradimo ono zbog čega smo i izabrani. A izabrani smo zbog toga da bi Srbija bila zemlja u kojoj ima posla, puteva, škola, bolnica, knjiga, pozorišta, lekova i zadovoljnih i ostvarenih ljudi", istakao je premijer.

"I izabrani smo na zemaljskim, a ne na nebeskim izborima, za zemaljsku Srbiju. Na onim nebeskim, za nebesku Srbiju, ta priča je završena. Ima i ko da bira i ko da sudi. I neka njih, a mi ćemo se baviti našim stvarima, na našoj zemlji. Bez skrivanja. I bez izgovora", zaključio je Dačić u autorskom tekstu.

Srbija će uvek stajati iza svog naroda u Republici Srpskoj

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je da je želeo da skrene pažnju i na to da postoje i druga pitanja koja su veoma važna, a možda u ovom trenutku i najvažnija za srpski narod - kao što je opstanak Republike Srpske. Dačić je podsetio da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma i naglasio da će Srbija uvek stajati iza svog naroda u Republici Srpskoj.

"Mi smo uvek govorili da nema promene Dejtonskog sporazuma bez saglasnosti sva tri naroda i oba entiteta u BiH i u tom smislu kada su u pitanju i ove rasprave koje se poslednjih dana dešavaju u Srbiji, siguran sam da to pitanje ne sme ostati po strani, imajući u vidu to da mi ponekad živimo u prošlosti, a nemamo baš uvid u sadašnjost", rekao je Dačić za TV BN i primetio da Srbi kao narod "nisu baš poznati po strateškom pregledu i strateškom uvidu" u to šta će se dešavati ubuduće.

"Srbija ne bi da otvara ta pitanja, zato što u ovom trenutku postoje drugi kojima je u interesu da se otvore ta pitanja, ali sa jednih drugih aspekata, sa aspekata revidiranja Dejtonskog sporazuma u smislu njegove promene, pa čak i u smislu unitarizacije BiH. Mi smo apsolutno protiv toga. Isto tako, RS ne treba da bude faktor nestabilnosti i destabilizacije, nego jednostavno treba da ojača, da gradi svoj entitet i u tom smislu Srbija će stajati iza nje", naglasio je premijer Srbije.