U delegaciji koju predvodi Nikolić su ambasador Srbije u Ankari Dušan Spasojević i savetnici predsednika Republike Marko Đurić, Predrag Mikić i Stanislava Pak Stanković

BEOGRAD - Trojni samit domaćina Turske i gostima Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, na kojem učestvuje predsednik Srbije Tomislav Nikolić, počeo je u Ankari.

U delegaciji koju predvodi Nikolić su ambasador Srbije u Ankari Dušan Spasojević i savetnici predsednika Republike Marko Đurić, Predrag Mikić i Stanislava Pak Stanković, saopštila je Pres služba predsednika Srbije. Državna delegacija, na čelu s Nikolićem, boraviće u Ankari i sutra. Domaćin trilaterale je turski predsednik Abdulah Gul.

Ljajić potpisao Deklaraciju o ekonomskoj saradnji

Potpredsednik Vlade Republike Srbije Rasim Ljajić potpisao je danas u Ankari, zajedno sa ministrom ekonomije Turske Zaferom Čaglajanom i ministrom za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose Bosne i Hercegovine Mirkom Šarovićem, Deklaraciju o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji, kojom je predviđeno produbljivanje privredne saradnje tri države u svim oblastima, povećanje obima robne razmene i zajedničko učešće na tržištima ostalih zemalja sveta.

Kako se navodi u saopštenju Ljajićevog kabineta, on je istakao da je potpisivanje Deklaracije o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji u Ankari odličan uvod za trilateralni sastanak predsedsednika Srbije, Turske i BiH, koji će biti održan sutra, dodavši da dobri politički odnosi tri zemlje moraju biti propraćeni i adekvatnom ekonomskom saradnjom.

"Politička trilaterala neće imati svoj pun smisao i kapacitet, ukoliko ne bude propraćena konkretnim oblicima privredne saradnje. Kao što znate, postoji određeno nepoverenje kada je u pitanju politička trilaterala, ali ukoliko građani naših zemalja budu videli konkretnu korist od saradnje Srbije, BiH i Turske, to nepoverenje će nestati", rekao je Ljajić, koji je ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija.

Potpredsednik Vlade je nakon potpisivanja Deklaracije dodao da je neprirodno da Srbija i BiH imaju međusobnu robnu razmenu koja je skoro dvostruko veća, nego što je razmena Turske sa dve zemlje pojedinačno i da se mora raditi na povećanju unutrašnjih kapaciteta Srbije i BiH, kako bi bila povećana ponuda prema Turskoj, ali i prema drugim državama.

"Ministar Šarović i ja smo se dogovorili da naša zajednička inicijativa ne ostane samo na Turskoj, već da probamo da je proširimo i na Azerbejdžan i eventalno na Rusku Federaciju", kazao je Ljajić.On je naveo da da potencijali za zajednički nastup Srbije i BiH postoje u oblastima turizma, energetike, građevinarstva, poljoprivrede, prehrambene industrije i vojno privredne saradnje i da uz pomoć Turske, a zahvaljujući danas potpisanoj Deklaraciji, može doći i do proboja na tržišta i drugih zemalja bivšeg SSSR-a i Afrike.

Ljajić i Šarović su se saglasili da je velika stvar za Srbiju i BiH što su ovakav dokument potpisali za zemljom koja je toliko ekonomski jaka da pozajmljuje novac Međunarodnom monetarnom fondu, a ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH istakao je da Srbija, koja je treći spoljnotrgovinski partner BiH, i njegova država, u saradnji sa Turskom vide veliku šansu za rast svojih ekonomija.Ministar Čaglajan nazvao je današnje potpisivanje Deklaracije istorijskim činom i dodao da se Turska raduje svakom obliku produbljivanja privredne saradnje tri države.Trojica ministara su se dogovorila da sledeći trilateralni sastanak održe u Sarajevu, u što skorijoj budućnosti, kada će biti održan i poslovni forum privrednika tri države.

Inače, Ministri spoljnih poslova tri države, Ivan Mrkić, Zlatko Lagumdžija i Ahmet Davutoglu, održali su prošle nedelje u Sarajevu pripremni sastanak za samit u Ankari. Kako je tada rekao Mrkić, razgovori sa ministrima spoljnih poslova BiH i Turske bili su usmereni na jačanje buduće saradnje pre svega na ekonomskom planu, a ne na otvorena pitanja. "Potrudili smo se da taj pripremni rad bude što uspešniji. Imamo u vidu već neka moguća dokumenta, odnosno izjavu koju bi naši predsednici trebalo da usvoje", rekao je Mrkić.

Gul: Neprijateljstva ostaviti u prošlosti

Turski predsednik Abdulah Gul najavio je da će njegova zemlja nastaviti s naporima za normalizaciju odnosa BiH i Srbije, što uključuje i trilateralne sastanke na nivou šefova država i ministara spoljnih poslova.

Uoči sastanka sa srpskim predsednikom Tomislavom Nikolićem i članovima Predsedništva BiH Nebojšom Radmanovićem, Bakirom Izetbegovićem i Željkom Komšićem u Ankari, Gul je u intervjuu za današnje sarajevsko Oslobođenje rekao da Turska ulaže velike napore za izgradnju što boljih odnosa Sarajeva i Beograda.

"Približavanje Sarajeva i Beograda daje očigledan doprinos miru u regionu", rekao je Gul, dodajući da će njegova zemlja pružati pomoć tim naporima i u budućnosti. Turski predsednik je najavio da će posebna pažnja biti usmerena na saradnju u oblasti privrede, trgovine, energije, obrazovanja, kulture, turizma i poljoprivrede.

"Naš jedini cilj jeste doprinos miru, bezbednosti, stabilnosti i poverenju na Balkanu", rekao je Gul, dodajući da Turska želi da se neprijateljstva i predrasude kojima je "zaražena istorija Balkana" ostave prošlosti, a budućnost gradi na osnovama prijateljstva, tolerancije i saradnje.

Samit predsednika Srbije, BiH i Turske počinje večeras u Ankari radnom večerom, dok su za sutra predviđeni trilateralni i bilateralni razgovori. Reč je trećem samitu lidera BiH, Srbije i Turske. Prvi je održan 2010. u Istanbulu, a drugi 2011. u Karađorđevu, gde je domaćin bio tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić.