Pak i Kacin: Briselski sporazum se mora primeniti
PRAG/BON - Poslanica nemačke Hrišćansko-demokratske unije u Evropskom parlamentu Doris Pak smatra da bi premijer Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači trebalo da pronađu način da se sporazum potpisan 19. aprila primenjuje u najboljem interesu kako Srbije, tako i Kosova.
Istovremeno, u izjavi za Dojče vele, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin ističe da se očekuje da će se na dnevnom redu današnjeg sastanka dvojice premijera u Briselu, i pored "vrlo zahtevne agende", naći i pitanja šta posle 1. jula kada "Srbija dobije datum ukoliko se sporazum implementira".
Od preporuke nemačkog šefa diplomatije zavisiće da li će poslanici nemačkog Bundestaga, čiju većinu čine pripadnici CDU/CSU, podržati dodeljivanje Srbiji datuma početka pristupnih pregovora sa EU, a Pak je Radiju Slobodna Evropa rekla da je ključni uslov za to da "briselski papir počne i da se realizuje".
Upitana kako razumeti izjavu nemačkog ministra spoljnih poslova Gvida Vestervelea da briselski sporazum treba da se sprovede, ali da to ne mora da ide ođednom, već korak po korak, kao i koliko koraka i koje to korake Srbija mora da napravi do kraja juna, ona je odgovorila da mora da bude jasno da "dobra volja neće ostati samo na papiru".
"Mora prosto da se vidi da je u konkretnim oblastima počela implementacija. To se ne može izmeriti, ali to mora da bude vidljivo, a biće vidljivo ako dobru volju budu pratili i konkretni potezi", kazala je Pak.
Po njenim rečima, ne može se precizirati da mora biti realizovana ova ili ona pojedinačna stvar, ali mora da bude jasno da sporazum nije prihvaćen kako bi se pre svega dobio datum pristupnih pregovora sa EU, nego da bez obzira na to zaista postoji namera da se on primeni.
Ona je napomenula da i sama činjenica da je do sporazuma došlo zaslužuje priznanje, tim pre što to niko nije očekivao, ali je ponovila da dobra volja i prihvatanje tog dogovora moraju biti praćeni implementacijom dogovorenog na terenu.
"Dvojica premijera treba da pronađu način da se sporazum primenjuje u najboljem interesu kako Srbije, tako i Kosova", istakla je Pak.
Na pitanje koliko je značajan eventualni pozitivni signal ministra Vestervela za većinsku partiju u Bundestagu kad je reč o davanju zelenog svetla za dodeljivanje datuma Srbiji, ona je rekla da bi takav signal bio veoma značajan.
"Poslanici na njegov znak i čekaju. Ako ne bi bilo nikakvog pozitivnog signala od strane ministra spoljnih poslova, nemački Bundestag najverovatnije ne bi odobrio datum Srbiji za početak pristupnih pregovora", kazala je poslanica CDU/CSU u EP.
Ona je dodala da se polako, ipak, pomalja nada da će se u narednim nedeljama nešto konkretno i postići, za neke će to možda biti premalo, za neke ne, ali je napomenula da, "iako dobru volju svakako treba nagraditi, samo na papiru se ne može ostati".
"To isto važi i za Kosovo", istakla je Pak, rekavši da, kao i Srbija, i Kosovo mora da učini neke konkretne korake, pre nego što se pristupi odluci o dodeljivanju Beogradu datuma početka pregovora o članstvu sa EU, odnosno Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom.
Šef nemačke diplomatije poručio je tokom jučerašnje posete Beogradu da Nemačka traži opipljive rezultate u primeni "istorijskog sporazuma" Beograda i Prištine kako bi se odobrio datum za početak pristupnih pregovora Srbije sa EU.
Vestervele je istakao da sporazum treba da se sprovede, ali da to ne mora da ide ođednom, već korak po korak i poručio da će, ako se ovde donesu prave odluke i ako su opipljivi rezultati implementacije tog plana, moći da pošalje pozitivan signal nemačkom parlamentu, podseća Radio Slobodna Evropa.
Kako kaže Kacin, "izabran je prvi mogući momenat da se napravi još jedna procena gde i šta bi valjalo napraviti u ovim danima, kako bi se potrebno do juna i završilo".
Kacin je napomenuo da pri tom ne misli samo na implementaciju dogovora, već i na završetak ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pristupanju, kao i na stvaranje drugih uslova za ono što bi moralo da usledi ako i kada obe strane implementiraju dogovor.
Iz diplomatskih izvora u Briselu može se čuti da i ovaj plan o implementaciji mora da bude potpisan od strane dva premijera, navodi Dojče vele, uz napomenu da zvanično, nijedan plan i sporazum neće značiti ništa zemljama članicama bez konkretnih koraka na terenu.
Evropska unija, koja sve vreme insistira na "prelasku sa pisanog u dela", još jednom je, kako kaže portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančić, "u interesu" obe strane pozvala dva premijera na sastanak u Brisel, a u cilju implementacije dogovorenog.
Analitičari ocenjuju da je svaka od 15 tačaka sporazuma zahtevna, a zemlje članice EU upozoravaju da dogovor moraju da slede konkretni koraci.
"ŽELIM LJUDIMA MIR! NA NAMA JE DA SE BORIMO I ČUVAMO SRBIJU" Predsednik Vučić čestitao praznike, posebnu poruku poslao našem narodu na KiM