Srbija i BiH se suočavaju sa borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije, u kojoj je ključna međugranična saradnja. Poslednjih meseci smo svedoci kako su srpske vlasti ozbiljne u toj borbi i želim ih pohvaliti za to, naveo je visoki pretstavnik UN

BEOGRAD - Visoki predstavnik UN za BiH Valentin Incko boravi u Beograd, gde će sa srpskim zvaničnicima razgovarati o situaciji u BiH i regionalnoj saradnji.

Incko se najpre sastao sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem, koji je istakao da se Srbija, kao garant Dejtonskog sporazuma, zalaže za mir i stabilnost u BiH i da će poštovati svaki dogovor koji postignu dva entiteta i tri konstitutivna naroda u BiH.

"Bosnu i Hercegovinu doživljavamo kao jednog od najbližih partnera i imamo snažan interes da odnose podignemo do najvišeg nivoa. Srbija ima specijalne veze sa Republikom Srpskom i insistiramo na unapredjivanju saradnje i sa Federacijom BiH", istakao je premijer Dačić.

Ocenjeno je da Srbija podržava evropske integracije Bosne i Hercegovine i izražena spremnost da se sva otvorena pitanja rešavaju u dobroj veri i u obostranom interesu, kao i da se Srbija se zalaže za intenzivnu regionalnu saradnju i politički i ekonomski stabilan region jugoistoka Evrope.

Na sastanku premijera Dačića sa visokim predstavnikom UN za Bosnu i Hercegovinu Valentina Incka razmatrane su mogućnosti okončanja procesa povratka izbeglica i efikasnija primena regionalnog stambenog programa za rešavanje problema najugroženijih izbeglica u regionu, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.

Incko se sastao i s ministrom spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasimom Ljajićem.

Nakon tih susreta, kancelarija visokog predstavnika izdala je saopštenje u kom se navodi da je Incko pozdravio je spremnost srpskih zvaničnika na dalji razvoj saradnje u regionu, a posebno na održavanje zajedničkih sednica Saveta ministara BiH i Vlade Srbije.

"Vaša spremnost da se izdignete iznad dnevnopolitičkih tema i pozabavite se stvarnim pitanjima s kojima se suočava Srbija, a samim tim i širi region biće u godinama koje su pred nama, prepoznata kao istorijska prekretnica", rekao je Incko zvaničnicima u Srbiji.

On je istakao da "u BiH dve trećine stanovništva želi da se zemlja pridruži EU, ali da politički lideri iz oba entiteta i dalje stavljaju lične i stranačke interese ispred zemlje i njenih građana."

"Srbija i BiH se suočavaju s brojnim sličnim izazovima, kao što je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, u kojoj je ključna međugranična saradnja. Poslednjih meseci smo svedoci kako su srpske vlasti ozbiljne u toj borbi i želim ih pohvaliti za to", rekao je visoki predstavnik.

Istakao je da "političari u BiH moraju razumeti da je došlo vreme da se izdignu iznad stranačkog politikantstva i da se dogovore o hrabroj, vizionarskoj politici koja će osigurati da njihova zemlja ne zaostaje za svojim susedima".