Vrlo je verovatno da će izbori biti održani i u Beogradu, a još je nejasno da li će to biti u septembru ili istovremeno s republičkim

BEOGRAD - Idemo opet na birališta.

Iako je najavljivana rekonstrukcija Vlade, izvesno je da će građani Srbije ponovo na birališta ove godine. Kako Kurir saznaje u vrhu vlasti, vanredni parlamentarni izbori biće održani u oktobru. Vrlo je verovatno da će izbori biti održani i u Beogradu, a još je nejasno da li će oni biti u septembru ili istovremeno s republičkim.

Promena izborne volje

Plan je, kako saznajemo, da se ide na birališta u prestonici pošto naprednjaci očekuju ubedljivu pobedu sa 40 do 50 odsto glasova u Zemunu, kakvu su već ostvarili u Kosjeriću, Zrenjaninu, Srbobranu i Kovinu.

- Na izborima u Zemunu 2. juna očekujemo ubedljivu pobedu, koja će pokazati da se izborna volja građana promenila u odnosu na prošlogodišnje majske izbore i da je aktuelna vlast, s Draganom Đilasom na čelu, izgubila legitimitet. To će biti jasan signal za vanredne izbore u Beogradu, koji se očekuju u septembru - priča izvor Kurira iz vrha vlasti.

Na talasu takvih promena, a pošto dobijemo datum za početak pregovora za članstvo u EU i krene primena briselskog sporazuma, plan je da se vlada potpuno posveti ekonomskim reformama.

- Sve stranke se već uveliko pripremaju za izbore, a u SNS već prave spisak kadrova na koje mogu da računaju, koji treba da zauzmu čelne pozicije posle izbora - kaže naš sagovornik.

On dodaje da je upravo priprema za oktobarske izbore uzrok previranja u SPS, odnosno zahteva dela socijalista da se pod hitno održi sednica Glavnog odbora.

Analitičar Dejan Vuk Stanković kaže da motiv za raspisivanje izbora može biti rejting naprednjaka, koji je nenadano skočio u proteklih pola godine, a objektivan politički razlog neslaganje u vezi s ekonomskom politikom ili borbom protiv korupcije.

Ljajić ili manjine?

- Opstanak vlade zavisi od saglasnosti svih članova vlade kako dalje, ali odluka o izborima zavisi od najjačeg SNS - kaže Stanković i dodaje da nije nemoguće da SNS s jednim partnerom formira vladu, a trenutna istaživanja pokazuju da bi cenzus prešli uz SNS i koalicija oko SPS, URS, DS, DSS i LDP.

- Pitanje od milion dolara je s kim bi SNS mogao posle vanrednih izbora. Pošto ne odgovaraju ni URS ni SPS, izbori bi izazvali njihov antagonizam prema SNS, koji bi u kampanji bio sam protiv svih. Praksa nam, ipak, pokazuje da posle izbora nema ko s kim ne može - kaže Stanković.

Nova vlada SNS i Ljajića?

Analitičar Dragomir Anđelković smatra da bi izbori bili korisni za SNS, ali i za političku scenu jer bi se smanjio broj partnera u vladi.
- SNS bi mogao da osvoji oko 45 odsto poslaničkih mesta i formira vladu samo s jednim partnerom ili partijama nacionalnih manjina - ocenjuje Anđelković.
- To ne mora da bude ni SPS, niti URS, već recimo neka koalicija oko SDPS Rasima Ljajića.

Uskoro odluke

Potpredsednik SNS Nebojša Stefanović izjavio je da na lokalnim izborima u Zemunu očekuje ubedljivu pobedu te stranke i da SNS osvoji između 40 i 50 odsto glasova.
- Uvek postoji mogućnost da se izbori u Zemunu gledaju na širi način - ako pobedite ubedljivo, postavlja se pitanje legitimiteta gradske vlasti - rekao je Stefanović nedavno za Kurir.