Brisel: Počeo tehnički dijalog
BRISEL - U Briselu je jutros počela nova runda tehničkog dijaloga Beograda i Prištine o primeni briselskog sporazuma, a prva tema razgovora biće policija i pravosuđe.
Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Srbije Mladen Kuribak i zamenik direktora policije Branislav Mitrović, praćeni ekspertima iz Ministarstva pravde, ušli su u zgradu Šlužbe za spoljne poslove EU (EEAS) nešto posle devet časova, dok će se ostatak delegacije, na čelu sa savetnikom predsednika Srbije Markom Đurićem i koordinatorom odbora za implementaciju Aleksandrom Vulinom dijalogu priključiti sutra.
Sa druge strane stola biće potpredsednici kosovske vlade Edita Tahiri i Hajredin Kuči uz prisustvo funkcionera i stručnjaka za pojedine oblasti, dok će Evropsku komisiju predstavljati Fernado Đentilini, direktor za Zapadni Balkan u EEAS i blizak saradnik visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
Pored policije i pravosuđa, danas i sutra će biti reči i o ostalim temama vezanim za sprovođenje sporazuma koji su 19. aprila parafirali predsednik srpske vlade Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači, a razgovaraće se i o struji i telekomunikacijama.
Očekuje se da ova runda, koja će se odvijati paralelno po radnim grupama na više nivoa bude izuzetno intenzivna, ne samo zbog velikog broja složenih tema, nego i zbog rokova dogovorenih na poslednjem briselskom susretu Dačića i Tačija.
Prošle nedelje je dijalog na ove teme okončan je uz izvestan napredak, ali bez dogovora o mnogim važnim pitanjima, za šta zvanični Beograd krivi pokušaje prištinske delegacije da nametne rešenja koja izlaze iz okvira sporazuma.
Kako je nedavno izjavio prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, jedan od glavnih problema je što Priština traži da se srpski bezbednosni i pravosudni organi na Kosovu odmah raspuste, a da njihovi službenici zatim individualno prijave na konkurs koji bi raspisala kosovska vlada.
Aprilski sporazum, međutim, predviđa direktnu integraciju ovih struktura u bezbednosni i pravosudni sistem, bez praznog hoda između raspuštanja starih i formiranja novih struktura.
Jedno od retkih rešenih pitanja odnosi se na razmenu oficira za vezu između Beograda i Prištine.
Dejan Pavićević, koji će 17. juna preuzeti dužnost oficira za vezu u Prištini izjavio je juče za “Blic” da taj posao neće podrazumevati diplomatski status i da će se prostorije za rad nalaziti u zgradama misija EU u Beogradu i Prištini.
Prema akcionom planu koji je tada parafiran, pitanja struje i telekomunikacija trebalo bi rešiti već polovinom juna, kao i obaviti mnoge tehničke pripreme za formiranje ZSO.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega