Dinkić: Najveći teret da podnese javni sektor
ZAJEČAR - Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je danas da antikrizne mere ne podrazumevaju smanjivanje plata i penzija, već da najveći teret podnesu državna administracija i zaposleni u javnim preduzećima, a pre svega oni koji rade sa gubicima.
"Nastavnici, lekari, vojska i policija imaće bolji položaj nego državna administracija i javna preduzeća, jer danas upravo državna administracija i javna preduzeća imaju 20 odsto veće plate nego privatni sektor, što je neodrživo", rekao je Dinkić.
On je naveo da je to ministarstvo poslalo predlog strukturnih reformi u javnom sektoru, kao i suštinski predlog mera koje bi zaustavile deficit republičkog budžeta na 4,6 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP), što je prema njegovim rečima, održivo i primereno sadašnjoj ekonomskoj situaciji u Srbiji.
"Ideja je da se zaštite oni koji imaju relativno mala primanja, a da sa druge strane smanjimo neke nepotrebne i neproduktivne rashode", naveo je Dinkić.
Kako je naglasio, program će se bazirati pre sve na smanjivanju državnih rashoda, a s druge strane na podsticanju privrede, jer bez investicija ne može da se ostvari veći BDP.
Dinkić je izrazio nadu da će u vezi sa tim merama biti postignut konesnzus vrlo brzo, ne samo u vladi, već i u čitavoj javnosti, kao i sa sindikatima i poslodavcima.
Dinkić je takođe izrazio nadu da će za nekih sedam dana mere konačno biti dogovorene, posle interne diskusije u vladi i razgovora sa sindikatima, poslodavcima i Fiskalnim savetom, tako da bi se onda do kraja juna išlo u skupštinu sa programom mera kako bi se izglasali zakoni koji će podržati ove mere.
On je naglasio i da Srbija nije pred bankrotom i da će se javne finansije lako stabilizovati, jer predloženi program mera to omogućava, ali da je najveći izazov kako zaposliti mlade i dovesti još više investitora.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti