Devenport: Ohrabruje odlučnost vlade da ispuni ciljeve
BEOGRAD - Ambasador Velike Britanije u Srbiji Majkl Devenport izjavio je danas će po odluku šefova država ili vlada država-članica EU krajem meseca presudna biti procena da li je iskorišćen pozitivan zamah i ostvaren održiv, vidljiv i konkretan napredak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Devenport, istovremeno ističe da ohrabruje odlučnost srpske vlade da ispuni postavljene ciljeve.
"Dvojica premijera (Dačić i Tači) imala su 11 sastanaka, očekuju se nova serija razgovora, uključujući i sastanak njih dvojice u Briselu sledeće nedelje. I na drugim nivoima se vode intenzivni razgovori, u toku su diskusije o tome kako da se primeni ono što je dogovoreno", rekao je Devenport.
Kako je dodao, važno je da je sporazum postignut, da je postignut plan za njegovu primenu.
"I sada treba da vidimo da to bude primenjeno. Treba iskoristiti pozitivan zamah koji je nastao posle istorijskog potpisivanja dogovora 19. aprila", rekao je on.
Očekivanja su da se napreduje sa planom primene sporazuma i taj napredak se vidi, rekao jer Devenport i dodao da preostaje da šefovi država ili vlada procene rezultat.
"Sve je na šefovima država, oni će doneti odluku, ali ono što možemo da vidimo je odlučnost srpske vlade da ispuni postavljene ciljeve, da pokaže da su rokovi ispoštovani i verujem da će stav britanske vlade, poput drugih, zavisiti od toga kako će stvari izgledati krajem meseca", rekao je britanski ambasador.
On je ukazao da je stav Londona po pitanju dodeljivanja datuma za početak pristupnih pregovora između Srbije i EU izložio šef Forin ofisa Vilijam Hejg tokom nedavne posete Beogradu.
Devenport, takođe, podseća da je Evropski savet decembra prošle godine postavio konkretne parametre za sledeću fazu procesa pridruživanja - a to su pre svega održivi i vidljivi koraci u cilju normalizacije odnosa sa Prištinom.
"I kao što je rekao šef britanske diplomatije, nema nikakve sumnje da je značajan napredak postignut, da je postignut istorijski sporazum 19. aprila, da se intenzivno radi na tome da se dogovoreno primeni, ali postoje oblasti koje su pomenute u Zaključcima Saveta, a u kojima još nije postignut napredak kao što su na primer struja i telekomunikacije", rekao je britanski ambasador.
On je naglasio da se radi na svemu tome i da postoji volja za napredak na obe strane.
Upitan da li u Briselu postoji svest da bi nedodeljivanje datuma moglo da izazove političku nestabilnost i ekonomske probleme za Srbiju, Devenport ističe:
"Mislim da je važno održati zamah. On postoji. Prošle godine Srbiji je dodeljen status kandidata, a od prošle jeseni i susreta Hejga i srpskog premijera, srpska vlada je ostvarila izuzetan napredak i to ne samo po pitanju ključnog prioriteta-Kosova, već i po pitanju reformi. Ali ponavaljam važno je održati zamah, mislim da je to ono što žele i Srbija i EU."
Devenport, koji je nedavno imenovan za novog šefa Delegacije EU u Beogradu i dužnost će preuzeti po odlasku Vensana Dežera krajem leta, rekao je da će njegov proritet na novoj dužnosti biti saradnja sa srpskim vlastima na pripremama za otvaranje pregovora sa EU.
"Ovo je važan trenutak za Srbiju. Prioritet svakog ko bi preuzeo ovu dužnost morale bi da budu pripreme Srbije za narednu fazu u procesu pridruživanja - a to su pregovori. A jasno je da je to pravac u kojem idemo. Za saradnju Srbije i EU važno je učiniti sve kako bi se Srbiji obezbedila najbolja moguća pozicija za početak tih pregovora. U praksi to znači fokusiranje na oblasti koje će se prve naći u centru pažnje u procesu pregovora", rekao je Devenport.
Kako je rekao to je upravo "ono što se sada događa".
"Srpske vlasti rade sa EK i EU na oblastima koja prvo dolaze na red - vladavina prava, jače i nezavisnije sudstvo, sistemski pristup borbi protiv korupcije, koja je prioritet za srpsku vladu, kao i mere protiv svih vidova diskiminacije", ukazao je Devenport.
Kada je reč o vezi između početka pristupnih pregovora i dolaska potencijalnih investitora, britanski ambasador kaže da su ti pregovori važni zbog veće predvidivosti koju približavanje EU donosi investitorima, uključujući i one iz Britanije.
"Ako neka kompanija investira u neku zemlju, pa i u Srbiju, ona želi da zna šta će se dešavati u narednih nekoliko godina - kakav je okvir za poslovanje, kakva će biti poreska politika, kako će funkcionisati sudovi, koje će se reforme sporovoditi. Kako Srbija bude nastavila putem tih reformi uz saradnju i podršku EU, to će svakako biti pozitivan signal za potencijalne britanske investitore", ocenio je Devenport.
On je, međutim ukazao da je privlačenje investicija, u trenucima aktuelne ekonomske krize, za svaku zemlju teško.
"Ali, prema mom mišljenju, te pojačane napore da se obezbede investicije svakako će potpomoći ostanak na putu ka EU", zaključio je Devenport.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta