Komisija za evropske poslove pozdravlja se napredak Srbije u ostvarivanju kriterijuma za pristup, a posebno kada je reč o, knužnom prioritetu vidljivog i trajnog poboljšanja odnosa sa Kosovom

BEOGRAD - Komisija za evropske poslove Nacionalne skupštine Francuske ocenila je da bi bilo poželjno da Evropski savet 27. i 28. juna odredi datum početka pristupnih pregovora Srbiji, imajući u vidu napredak koji je ostvarila, navedeno je u zaključcima tog tela koje je danas dostavila Ambasada Francuske.

Komisija, kako se navodi, "podržava pod uslovom da se odlučno nastave napori Srbije i Kosova zaključke izveštaja od 22. aprila u kojima Evropska komisija i visoka predstavnica preporučuju za Srbiju početak pristupnih pregovora sa EU, a za Kosovo odobrenje pregovora vezanih za sporazum o Stabilizaciji i pridruživanju".

U zaključcima koje je ta Komisija usvojila 11. juna pozdravlja se napredak Srbije u ostvarivanju kriterijuma za pristup, a posebno kada je reč o, kako se ističe, "nužnom prioritetu vidljivog i trajnog poboljšanja odnosa sa Kosovom".

Komisija s tim u vezi navodi značaj sporazuma o normalizaciji donosa između Srbije i Kosova od 19. aprila koji je, podseća se, postignut nakon zajedničke misije Odbora za evropske poslove francuske skupštine i Bundestaga, 10-11. aprila.

Komisija francuskog parlamenta u zaključima pozdravlja i napredak Srbije u domenu unutrašnjih reformi, koji je, kako se navodi, konstatovan u dva izveštaja podnesena 22. aprila i tokom zajedničke misije 10. i 11. aprila kada su predstavici NGO s kojima su održani sastanci potvrdili pozitivnu ocenu u oblasti civilnog društva i poštovanja ljudskih prava.

Parlamentarci ujedeno ukazuju na nužnost uspostavljanja mehanizma za nadozor napora Srbije i Kosova posle otvaranja pregovora koji, kako podsećaju, imaju za cilj da se ispune uslovi u skladu sa evropskim kriterijumima, posebno kada je reč o ljudskim pravima.

"Proširenje Unije na sve zemlje Balkana, zasnovano na napretku i naporima svake od njih je proces koji može samo doprinet miru i stabilnosti u Evropi, a Srbija kao najveća zemlja regiona ima suštinsku odgovornost u tom procesu i može da pruži primer dobrosusedskih odnosa sa zemljama koje vide svoju zajedničku budućnost u EU", navedeno je u zaključima.