Grubješićeva: EU treba da uvaži napore Srbije
BEČ - Srpska vlada je u prethodnih deset meseci pokrenula puno toga i mišljenja smo da bi napor Srbije trebalo uvažiti i da bi zemlja najzad, nakon 12 godina, trebalo da započne sa pristupnim pregovorima, izjavila je danas potpredsednica Vlade Srbije za evropske intregracije Suzana Grubješić.
"Naši evropski partneri znaju koliko smo postigli na planu unutrašnje i spoljne politike. Ne postoji razlog zbog čega bi Srbija trebalo da dobije utešnu nagradu, načelnu saglasnost, na primer, ali bez konkretnog datuma. U suprotnom pretila bi nam opasnost da bi ovaj entuzijazam vezan za reforme, koji svi osećamo, mogao da splasne", istakla je Grubješić u intervjuu za bečki "Standard".
Potpredsednica vlade za evropske intregracije smatra da bi trebalo uvažiti napore Srbije, pre svega u pogledu normalizacije odnosa sa Prištinom, što je, kako podseća, i bio uslov za nastavak procesa integracija sa EU.
"Međutim, reč je i o doslednosti EU, koja je državama u regionu na samitu EU -Zapadni Balkan u Solunu 2003. godine mnogo toga obećala. U međuvremenu će samo Hrvatska 1. jula postati članica EU, a sve druge države poprilično zaostaju. Bio bi pozitivni signal kada bi druge države zapadnog Balkana istovremeno postigle napredak, a Srbija je to sigurno zaslužila", istakla je Grubješić.
Grubješić poručuje i da je Srbija institucionalno odavno spremna za pristupne pregovore, kao i da to potvrđuju svi izveštaji Komisije EU.
"Beograd i Priština su 19. aprila postigli dogovor o normalizacji odnosa, koji su neki nazvali istorijskim, a 22. maja u Beogradu je donet plan o implementaciji čiju smo realizaciju započeli. Naravno da za mesec dana ne može sve da se postigne, ali Srbija je već uklonila stanicu milicije u Leposaviću (Kosovo), oficiri za vezu su započeli svoj rad u Beogradu i Prištini, o telekomunikacijama se trenutno vode pregovori...", ukazala je Grubješić.
Srbija, prema njenim rečima, čini sve što je u njenoj moći, ali to ne može jednostrano.
"Nadamo se da će i Priština preduzeti sve što je neophodno. Parlament u Prištini trebalo je, na primer, da usvoji Zakon o amnestiji do sredine juna, ali to nije učinjeno. Zakon o budžetu Priština takođe nije izmenila kako bi se, shodno dogovoru, mogao koristiti Fond za severno Kosovo", navodi potpredsednica srpske vlade.
Govoreći o podršci građana evropskim integracijama, Grubješić kaže da najnovije ankete pokazuju da sada 58 procenata građana Srbije podržava EU integracije.
"Napori vlade doveli su do promene raspoloženja. I kada se bude odredio rok za početak pristupnih pregovora Srbije, taj pozitivni trend sigurno će se nastaviti. Ljudi reaguju na sve dobre vesti. Nakon ukidanja obavezne vize, na primer, podrška EU u narodu porasla je na preko 70 procenata. Ako iz Brisela budu stizali samo uslovi, to će naravno imati uticaja na raspoloženje naroda", poručila je Grubješić.
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)