To ne može ni Evropska komisija, ni Savet. Samo Srbija sama može sebe zaustaviti i sve je na strani Srbije, rekao je izvestilac EP

BEOGRAD - Evropski parlament spreman je da već u oktobru prihvati otvaranje prvih poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije sa Evropskom unijom, tvrdi izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin.

Kacin smatra i da “niko više ne može da zaustavi Srbiju na evropskom putu”, a da dalji napredak zavisi isključivo od same Srbije.

"Nijedna zemlja članica (EU) ne može zaustaviti Srbiju, to ne može ni Evropska komisija, ni Savet. Samo Srbija sama može sebe zaustaviti i sve je na strani Srbije", rekao je Kacin u intervjuu.

"Ono što je, po meni, bitno jeste da je Srbija do ovog momenta dokazala da joj je stvarno stalo do bolje budućnosti, da je politička elita potpuno svesna da bez uspeha u ekonomiji niko od njih ne može preživeti i da će zato učiniti sve što je moguće da se Srbija promoviše u pozitivnom smislu", kazao je evropski parlamentarac.

Reforme su, kako je istakao, namenjene pre svega tome da srpska privreda opstane, modernizuje se i pripremi za punopravno članstvo u EU, gde se morati da se suoči s jakom konkurencijom na otvorenom tržištu, kao i da se u praksi implementiraju principi pravne države, što bi ohrabrilo dolazak stranih ulagača, a rezultat toga bila bi nova radna mesta, privredni rast i brže promene.

Kacin je naglasio da će napori Srbije biti nagrađeni opštom percepcijom da Srbija nije više problem, već da postaje deo rešenja i motor normalizacije odnosa, evrointegracija i reformi u regionu, kao i ohrabrenje i primer susednim zemljama.

Rekonstrukcija Vlade Srbije će, prema njegovim rečima, pokazati koliko će to doprineti ubrzanom i kvalitetnijem pristupu reformama i implementaciji Briselskog sporazuma, uključujući pitanja energetike i telekomunikacija.

"Čim se završi ova reorganizacija vaše vlade, ona će ponovo biti u punom sastavu, s punim baterijama, i onda ćemo videti kakve pozitivne rezultate je to donelo i koliko će to doprineti ubrzanom i kvalitetnijem pristupu reformisanju sadašnjeg sistema da bi bio kompatibilniji i konkurentiniji u okvirima EU", istakao je on.

Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine i primeni Briselskog sporazuma, Kacin je rekao da očekuje da se taj sporazum sprovede u delo, uključujući i delove koji se odnose na energetiku i telekomunikacije.

Ako u tom dokumentu piše da je rok za implementaciju dogovora o energetici i telekomunikacijama 15. jun, a mi tu sedimo 4. jula i to nije implementirano, tu nešto nije najsrećnije određeno, primetio je on.

"Zato očekujem da će oba premijera (Ivica Dačić i Hašim Tači) ponovo u ponedeljak pokušati nešto reći oko toga."

Kacin je naglasio da je za postizanje rešenja nužna fleksibilnost.
"Svakako uvek imate u politici ljude koji su tvrdoglavi, koji ratuju, ljude koji uvek zaglave, ali vlada treba ministre i ministarke koji su deo rešenja, a ne problema, koji probleme rešavaju i skidaju sa stola, a ne koji stvaraju nove probleme", kazao je on.

Na pitanje da li bi Srbija mogla da otvori prva poglavlja u pregovorima sa EU i pre januara, koji je krajnji rok za održavanje međuvladine konferencije, Kacin je odgovorio da to zavisi isključivo od ambicija vlade Srbije, ali da on očekuje prijatno iznenađenje. EP je spreman da, ukoliko se stvore uslovi za to, već u oktobru prihvati otvaranje poglavlja i da do kraja godine pripremi i sledeći privremeni međuizveštaj o napretku Srbije, što je već uključio u svoju agendu rada, ali sve zavisi od ambicija vlade Srbije - šta su joj prioriteti, u kom pravcu će krenuti, koliko brzo će biti tehnički i operativno spremna - to je suverena odluka srpske strane, kazao je on.

Govoreći o datumima, izvestilac za Srbiju je izrazio čuđenje zbog pominjanja datuma za početak pregovora u srpskoj javnosti.

"To s tim januarom je neka zanimljiva priča. Dosad nikad nije bilo nijedne zemlje koja bi dobila zeleno svetlo i neki datum", rekao je Kacin, dodajući da je datum odrednica pre svega za ono što mora da učini Evropska komisija (EK).

Zeleno svetlo koje je 28. januara dao Evropski savet pre svega je veliki domaći zadatak za EK, koja pregovara s državama kandidatima i koja mora da odradi sve što je potrebno kako bi se sazvala međuvladina konferencija i otvorila poglavlja pregovora, objasnio je on.

Poglavlje se otvara pošto eksperti EK obave skrining - proces pregleda dostignuća koja je zemlja kandidat ostvarila u određenim oblastima - i ustanove da su dostignuti određeni standardi.

Države članice će potom pogledati taj nacrt i daće zeleno svetlo da se ide u sledeću fazu, rekao je Kacin i dodao da, ako je poglavlje manje zahtevno, može se desiti da se veoma brzo i zatvori, čak i istog dana kada je otvoreno.

Pošto se obavi skrining, Srbija, s druge strane, mora jasno da odgovori na postavljena pitanja, kao i da formira svoj pregovarački tim, na čelu s glavnim pregovaračem.

Na pitanje koliko bi mogao trajati skrining u slučaju Srbije, Kacin je odgovorio da su neka poglavlja teža i zamašnija, poput poljoprivrede, a neka kraća, ali da brzina procesa zavisi i od same pregovaračke ekipe.
"Ne govorim samo o glavnom pregovaraču na strani Srbije, već o pregovaračkom timu - kako je koncipiran, da li su to pre svega vladini ljudi, da li su to stručnjaci, nevladine organizacije - kao i od kolektivnog duha i partnerstva u toj ekipi", kazao je on.

U srpskoj javnosti se pominje mogućnost da Srbija najpre otvori poglavlja 23 i 24, koja se odnose na pravosuđe i osnovna prava - pravdu, slobodu i bezbednost, a Kacin je upozorio da je reforma pravosuđa veliki poduhvat.
"Reforme sudova, tužilaštva, to su velike stvari, posebno zato što tužilaštvo još deluje kao država u državi, neću reći van kontrole jer je to nezavisno telo, ali, koliko ja znam, još nema unutrašnjih disciplinskih organa koji bi mogli vršiti vlastitu samokontrolu, samonadzor. To nisu stvari koje su prihvatljive", rekao je on.

Ukazujući na član 359, Kacin je primetio da je, mada je taj član u međuvremenu izbrisan iz krivičnog zakonika Srbije, u nekim slučajevima i dalje blokirana nečija imovina "iz inercijskih razloga", umesto da se reaktiviraju radna mesta.

Kacin je podsetio i da je hrvatska dugo bila blokirana na ova dva poglavlja, a da ih Crna Gora još nije ni otvorila.
"Zato ja na to uvek upozoravam i na neki način hvalim Srbiju, koja uvek, u političkom, organizacionom i reformskom smislu, dosta pažnje poklanja upravo zahvaljujući koordinatoru - potpredsedniku vlade, baš na ta dva područja i zato zaključujem i poručujem da bi Srbija možda mogla čak i pre Crne Gore da otvori ta poglavlja", rekao je on.

Na pitanje da li Srbiji u bližoj budućnosti preti suspenzija vizne liberalizacije, Kacin je izrazio uverenje da takva opasnost ne postoji.
"EU je razvila neke mehanizme po kojima bi, u slučaju da dođe do masovnih zloupotreba, mogli privremeno neke stvari rešiti, ali kako ja vidim u ovom momentu situaciju, rekao bih da ta opasnost realno ne postoji, čak bih se usudio reći da je dosad bilo, kao što to često biva u medijima, to bačeno kao loptica da se napravi udarna vest za glavni dnevnik, za prvu stranu", rekao je Kacin.
On je izrazio nezadovoljstvo zbog takvog "populističkog pristupa igranja sa emocijama ljudi" i ocenio da su "Srbi toliko sazreli da se na takav način više njima ne može manipulisati. "

Govoreći o predstojećoj poseti Srbiji visoke predstavnice EU Ketrin Ešton i komesara za proširenje Štefana Filea, Kacin je rekao da očekuje da će oni, u ime EK, doneti poruku poverenja i priznanja dosadašnjem radu Srbije, "posebno Vlade Srbije i, da budemo konkretni, premijera Ivice Dačića", kao i poruku da će to biti nagrađeno sledećom fazom napretka na putu ka EU ukoliko Srbija pokaže posvećost i operativnu sposobnost.

Kacin danas s Vučićem

Kacin će se danas sastati s prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem, a potom će uručiti i nagrade dobitnicima priznanja za borbu protiv diskriminacije u Srbiji za 2012. Kacina je juče primio premijer Ivica Dačić.