To je dokaz da kosovske vlasti nisu iskrene u svojim namerama jer ono što prihvate u Briselu odbiju u Prištini

BEOGRAD - To što kosovski parlament nije izglasao zakon o amnestiji loš je signal i pokazatelj da je Priština najveći protivnik integracije Srba, kaže Aleksandar Vulin.

Direktor vladine Kancelarije za KiM ocenio je da je to u suštini u ovom trenutku zaustavilo bilo kakve dalje razgovore.

Takav odnos dokaz je, prema njegovim rečima, da kosovske vlasti nisu iskrene u svojim namerama jer ono što prihvate u Briselu odbiju u Prištini.

"To je suštinski ogroman korak unazad i to je nešto što je, danas to slobodno mogu da kažem, zaustavilo bilo kakve razgovore", rekao je Vulin.

Uz napomenu da je zakon o amnestiji nužan uslov i da bez njega nema dogovora o bilo čemu, uključujući sudove, policiju, izbore i integraciju Srba, Vulin je napomenuo i da je neusvajanje tog akta poruka da Priština čitavu svoju politiku vodi sa idejom da do integracija ne dodje, odnosno da Srbi ne budu u mogućnosti da preuzmu ono što je njihovo pravo i uloga koju treba da imaju u svakodnevnom životu Kosova i Metohije.

"Bez tog zakona mi ne možemo da tražimo od Srba da pristupe Kosovskim policijskim snagama, jer ne znamo da li će u tom KPS biti hapšeni i zatvarani. Ne možemo da tražimo od Srba da prihvate i urade bilo šta ukoliko zakonom o amnestiji nije garantovano da to što su radili, učili, živeli u skladu sa zakonima svoje države Srbije neće biti ocenjeno kao krivično delo", ukazao je Vulin.

Upitan da li će to biti tema u nastavku dijaloga koji će u Briselu 8. jula, voditi premijer Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači, Vulin kaže da će Tači u svakom slučaju morati da objasni kako je moguće da ono što je dogovoreno u Briselu nije sprovedeno u Prištini.

"Lopta je u prištinskom dvorištu. Srbija je uradila sve što je bilo do nje, sada nek Priština uradi bar elementarne stvari na koje se obavezala", poručuje direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Vulin ukazuje i da će medjunarodna zajednica morati dobro da razmisli ko je zaista pouzdan partner i da li se može razgovarati sa nekim ko nije u stanju da usvoji ni zakon o amnestiji.

Srbija je, kako ističe, mnogo teže i ozbiljnije stvari uspela da uradi u roku u kojem je obaćala da će ih uraditi, u dogovoru sa narodom, političkim paritijama i u dogovoru sa parlamentom.

EK: Na zakonu o amnestiji se radi

Uprkos tome što je kosovska skupština juče odbacila predlog Zakona o amnestiji, radi se na novom predlogu, rečeno je Tanjugu u sedištu Evropke komisije u Briselu.

“Rad na Zakonu o amnestiji se nastavlja”, rekao je funkcioner Komisije koji je želeo da ostane anoniman.

On je podvukao da novi predlog ovog zakona mora da bude u skladu se evropskim standardima.

Skupština Kosova juče nije usvojila predlog zakona o amnestiji čiji je usvajanje predviđeno briselskim sporazumom Beograda i Prištine.

Predlogom zakona kojim se onemogućava krivično gonjenje onih koji nisu poštovali institucije Kosova amnestiraju se počinioci 69 vrsta krivičnih dela, među kojima su i najteža krivična dela za koja se mahom terete Srbi.

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković rekao je povodom neusvajanja Zakona o amnestiji u kosovskoj skupštini da to može dovesti do zastoja u implementaciji briselskog sporazuma.

Direktor vladine Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin kaže da činjenica da kosovski parlament nije izglasao zakon o amnestiji loš signal i pokazatelj da je Priština najveći protivnik integracije Srba. I on je ocenio da je to u suštini u ovom trenutku zaustavilo bilo kakve dalje razgovore.