Dežer: Srbiju čekaju ogromni izazovi tokom pregovora sa EU
BEOGRAD - Srbija će se tokom čitavog procesa pregovaranja sa EU suočavati sa ogromnim izazovima, pošto treba da primeni evropske standarde u mnogim važnim i osetljivim oblastima, a normalizacija odnosa Beograda i Prištine biće važna stavka, ocenio je šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer.
"Proces reformi sada treba da se ubrza", istakao je Dežer napominjući da je važno i da Srbija što pre formira pregovarački tim i odredi glavnog pregovarača.
On je rekao da će proces pregovaranja teći brže što se brže budu sprovodile reforme - "ne samo usvajanje zakona, već njihova primena", dodavši da dosadašnja iskustva pokazuju da proces pregovora u proseku traje od tri do sedam godina.
Međutim, napomenuo je Dežer, brzina ne bi trebalo da bude na štetu kvaliteta reformi i bespotrebno je usvajati zakone koji se ne primenjuju ili za koje nema volje da budu primenjeni.
Prema njegovim rečima, Srbija nesumnjivo treba da nastavi sa tekućim strukturnim reformama, koje bi mogle da se podele u dva bloka - s jedne strane, trebalo bi da i dalje bude posvećena vladavini prava, a sa druge, trebalo bi valjano da se pozabavi strukturnim reformama i fiskalnom konsolidacijom.
Srbiji su potrebne ne samo jasne strategije i akcije da bi uspostavila pravac, već sve te planove treba i da pravilno sprovodi, rekao je Dežer.
Upitan da li postoji mogućnost da Nemačka ili neka druga zemlja, ukoliko bude smatrala da Srbija nije dovoljno učinila na normalizaciji odnosa sa Kosovom, odluči da blokira pregovore na sednici Evropskog saveta u decembru, Dežer je odgovorio da je "čitav proces u narednih nekoliko meseci jasno definisan".
Govoreći o poseti evropskog komesara za proširenje Štefana Filea Beogradu danas i sutra, Dežer je rekao da će fokus sastanka biti kako iskoristiti iskustva iz pristupnih pregovora Crne Gore i Hrvatske.
"U tom smislu je od izuzetne važnosti da Srbija što pre formira pregovarački tim i odredi glavnog pregovarača", ukazao je Dežer.
Na pitanje šta smatra najvećim izazovima u procesu pregovaranja, on je naveo primenu evropskih standarda u mnogim oblastima koje su važne za svakodnevni život građana, kao što su bolji kvalitet vazduha, nezavisnost pravosuđa, brži sudski procesi i efikasnije usluge u državnoj administraciji, kao i vladavina prava, sloboda medija itd.
Upitan koliko bi mogli da traju pregovori Srbije i EK o članstvu u EU, uzevši u obzir složenost procesa i iskustvo drugih zemalja, Dežer je rekao da je uvek izbegavao da spekuliše o dužini procesa, jer njegova brzina i trajanje prvenstveno zavise od zemlje koja pregovara i njene sposobnosti da napreduje u sprovođenju reformi iz 35 poglavlja.
Na pitanje da li smatra da je Srbija u administrativnom i svakom drugom smislu spremna da se upusti u pregovore sa EU, on je odgovorio potvrdno, dodavši da je EK u to uverena još od oktobra 2011.
Dežer je ocenio da su i aktuelna i prethodne vlade pokazale posvećenost vrednu pohvale da Srbiju vode ka članstvu u EU.
On je, na kraju, izrazio zadovoljstvo rezultatima ostvarenim tokom njegovog mandata, podsetivši da je u protekle četiri godine Srbija dobila viznu liberalizaciju, završila saradnju sa Haškim tribunalom, dobila status kandidata za članstvo u EU i odluku Evropskog saveta o početku pristupnih pregovora, a Beograd i Priština postigli su sporazum o normalizaciji svojih odnosa.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega