U EK objašnjavaju da normalizacija odnosa podrazmeva kretanje Srbije i Kosova ka EU bez međusobnog blokiranja i bez prejudiciranja statusa

BRISEL - Evropska komisija će početkom sledeće sedmice ambasadorima država EU predstaviti elemente pregovaračkog okvira za Srbiju.

Države članice - čiji će najviši politički predstavnici u decembru glasati o pregovaračkom okviru - trebalo bi da se, između ostalog, saglase sa idejom da pregovaračko poglavlje 35, pod oznakom "razno", bude krovno poglavlje za praćenje normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Ideja je, kako objašnjavaju u evropskoj administraciji, da se u poglavlju 35 horizontalno prati proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, ali će svakako i druga poglavlja tretirati pitanja koja se dotiču tog procesa, ka što su poglavlja i energetici, telekomunikacijama, regionalizaciji, informatici...

Kako bi se otklonile nesuglasice o tome šta u evropskom političkom žargonu zapravo znači normalizacija odnosa, u Evropskoj komisiji objašnjavaju da je to kretanje Srbije i Kosova ka EU bez međusobnog blokiranja i bez prejudiciranja statusa.

U Evropskoj komisiji upozoravaju da je, ako se ne računa letnja avgustovska pauza u EU, ostalo svega nekoliko sedmica da se pregovarački timovi pripreme za početak skrininga.

Kada je reč o prvoj međuvladinoj konferenciji, koja bi trebalo da bude održana najkasnije u januaru a možda i pre kraja ove godine, u Evropskoj komisiji kažu da će to biti prilika da se Srbija i EU međusobno informišu o tempu usklađivanja i nekim potencijano spornim pitanjima.

Prilikom posete Beogradu, komesar za proširenje Štefan File i njegov tim su, kako kažu u Evropskoj komisiji, bili pomalo iznenađeni činjenicom da je znatan deo srpskih političara tokom posete bio preokupiran značenjem formulacije da su pregovori sa Srbijom otvoreni i pitanjem koji će biti konkretan datum održavanja prve međuvladine konferencije, umesto pitanjima od značaja za predstojeći skrining o otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja.

File je danas završio dvodnevnu posetu Beogradu, tokom koje je državnom rukovodstvu Srbije preneo poruke ohrabrenja na evropskom putu, ali i konkretan "tajming" pregovaračkog procesa.

File je treći visoki zvaničnik EU koji je posle odluke Brisela o otvaranju pristupnh pregovora posetio Beograd - pre njega su to učinili predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej i visoka predstavnica Ketrin Ešton.