Pogled na aktuelno stanje na zapadnom Balkanu pokazuje da je region već prošao kroz značajne i pozitivne promene koje značajno doprinose stabilizaciji kao i ekonomskom i socijalnom napretku regiona, navodi se u zaključku sastanka
BRDO KOD KRANJA: Proširenje se mora nastaviti Autor: Tanjug

BEOGRAD -Konačni cilj i zajednička vizija zemalja regiona je priključenje zapadnog Balkana Evropskoj uniji i nakon članstva Hrvatske proces proširenja mora se nastaviti, navodi se u zaključcima neformalnog sastanka lidera regiona održanog danas na Brdu kod Kranja u Sloveniji.

"Zajedno želimo da dokažemo da otvorena pitanja mogu biti rešena na bazi političkog dijaloga i s poštovanjem preuzetih međunarodnih obaveza. Spremni smo da promenimo percepciju da zemlje zapadnog Balkana ne mogu da reše bilateralne probleme među sobom. Spremni smo da pošaljemo poruku našim građanima da međusobno razumevanje, saradanja i partnerstvo mogu da dovedu do kompromisnih rešenja, bezbednijeg i prosperitetnijeg života svakog od njih", stoji u zaključicma.

Kako se dodaje, proces proširenja ostaje pokretačka snaga i sve zemlje regiona spremne su da sprovode ozbiljne strukturne i ekonomske reforme koje im pomažu da budu ekonomski konkurentnije i više integrisane u jedinstveno evropsko tržište.

"Pogled na aktuelno stanje na zapadnom Balkanu pokazuje da je region već prošao kroz značajne i pozitivne promene koje značajno doprinose stabilizaciji kao i ekonomskom i socijalnom napretku regiona", ističe se u dokumentu.

U zaključcima se navodi i da je današnji sastanak usmeren ka tome da se istakne spremnost na političku odgovornost u regionu koja će vratiti evropsku perspektivu na najviši politički nivo.

U tom smislu zemlje regiona potvrđuju važnost vođenja političkog dijaloga sa EU i izražavaju spremnost na jačanje stabilnosti, saradnju, poštovanje dobrosusedskih odnosa i postizanje kompromisa i razmena iskustava u rešavanju otvorenih pitanja u skladu sa evropskom praksom.

Takođe, ističe se spremnost za sprovođenje socijalnih procesa i razvijanje međusobnog poverenja u regionu, pomirenje, efikasnu regionalnu saradnju...

Zemlje regiona se obavezuju da podržavaju i pomognu jedna drugoj u procesu proširenja, ističu važnost evropskih reformi, jačanja infrastruktrne povezanosti kroz zajedničke projekte i svesne su neophodnosti dodatnih napora koje treba uložiti u ekonomski razvoj i rešavanje pitanja nezaposlenosti.

Slovenija i Hrvatska, kako se navodi, ostaju posvećne procesu proširenja i zauzimanju za stavove regiona u Briselu.

Sledeći sastanak biće održan u Hrvatskoj.

Sastanak na marginama

Inače, na marginama neformalnog sastanka, predsednik Srbije Tomislav Nikolić sastao se sa predsednikom Francuske Fransoa Olandom i predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem.

Nikolić je Olandu preneo da ceni podršku Francuske Srbiji na njenom putu ka EU.

"Cenimo podršku Francuske na EU putu Srbije i očekujemo da bude još intenzivnija", rekao je Nikolić i podsetio da istorija dva naroda ima dugu tradiciju.

Oland je istakao da ulazak Srbije u Uniju ne treba da bude uslov, već način da region bude stabilan.

Francuski predsednik je, prema izvorima iz srpske delegacije, takođe ukazao na mogućnost zajedničkih projekata i da dve zemlje treba zajednički da nastupe na trećim tržištima.

Prema rečima Olanda, metro je veliki projekat na kome treba intenzivnije raditi.

"Srbija je puno toga uradila na političkom planu, sad je red na ekonomiju i Francuska tu želi aktivno da se uključi", rekao je francuski predsednik.

Oland će, prema saopštenju na sajtu francuskog predsednika, 25. jula boraviti u zvaničnoj poseti Sloveniji, u okviru koje će se pridružiti regionalnim liderima, a u njegovoj agendi je i bilateralni susret sa predsednikom Nikolićem.

Oland će razgovarati i sa predsednicima Crne Gore, Makedonije, Albanije i Kosova.

Kako je saopštio kabinet hrvatskog predsednika Josipovića, namera sastanka na Brdu kod Kranja je razmatranje dalje dinamike procesa proširenja EU, pronalaženje kapaciteta za rešavanje otvorenih pitanja unutar samog regiona i definisanje prioritetnih privrednih i infrastrukturnih projekata od zajedničkog interesa za sve zemlje regiona.

Sastanak je nastavak neformalnog političkog dijaloga čelnika zemalja regiona i EU na najvišem nivou, koji je dogovoren na radnom doručku predsednika zemalja regiona, održanog u kabinetupredsednika Hrvatske 1. jula, na dan stupanja Hrvatske u EU, podseća se u saopštenju koje je prenela agencija Hina.

S druge strane, sastanak na Brdu kod Kranja predstavlja i nastavak inicijative sa sličnim ciljem koju su još 2010. godine pokrenuli tadašnji slovenački premijer, a aktuelni šef države Borut Pahor sa tadašnjom hrvatskom predsednicom vlade Jadrankom Kosor.

Oland: Evropska perspektiva za Balkan

Predsednik Francuske Fransoa Oland izjavio je danas da se ta zemlja snažno zalaže za evropsku perspektivu Zapadnog Balkana, da je spremna da bude medijator u rešavanju svih otvorenih pitanja i najavio aktivniju ulogu Francuske u regionu u godinama koje dolaze.

"Ja ću biti prvi koji će demonstirati tu aktivniju ulogu", poručio je Oland na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Slovenije Borutom Pahorom.

Oland, koji prisustvuje neformalnom sastanku lidera regiona na Brdu kod Kranja, istakao je da negovo prisustvo rezultat želje da "potvrdi francusku posvećenost reintegraciji Zapadnog Balkana u Evropu i njegovoj integraciji u Evropsku uniju".

"Istorijski je što su Priština i Beograd uspeli da potpišu sporazum zahvaljjuju pomoći EU", kazao je Oland, ističući da će cilj - Evropa mira, stabilnosti i pomirenja biti ispunjen samo ako svi budu posvećeni evropskoj budućnosti Zapadnog Balkana.

Prema njegovim rečima, biće uslova koje svaka od zemalja, kada je reč o reformama treba da ispuni, ali takođe važan uslov je i regionalna saradnja, a današnji sastanak i "Brdo proces" su primer kako treba raditi na tom polju.

http://www.youtube.com/watch?v=Q6uzCfr3uIM