Niko ne može da natera Euleks da ostane na Kosovu ako EU i Priština odluče da je vreme da ode, navodi bivši predstavnik UN za sever Kosova

VAŠINGTON - Zapadne sile žele da što pre napuste Kosovo, pri čemu SAD hoće da se izvuku, i sve će na kraju ostati na Evropskoj uniji, ocenio je bivši američki diplomata i nekadašnji predstavnik UN za sever Kosova Džerard Galuči.

"SAD su odavno ustupile misiju za intervencije Evropskoj uniji, zadržavši oko 700 svojih pripadnika u Kfor, ali su Nemcima predali vođstvo na severu. Iako i dalje igraju važnu ulogu u primoravanju kosovskih Albanaca da se pristojno ponašaju, odnosno da prihvate kompromisna rešenja sa Srbijom, Amerika ipak želi da se izvuče sa Kosova", smatra Galuči u autorskom tekstu na sajtu "Transkonflikta".

Govoreći o zahtevima Prištine da misija Euleksa naredne godine napusti Kosovo, bivši administrator UN kaže da je jasno da kosovski Albanci žele da se to dogodi brzo.

"Posebno su nezadovoljni istragom Euleksa vezanom za ratne zločine OVK i smatraju da mogu da kažu da ga više ne žele. Euleks je odgovorio da će odluku o budućem mandatu doneti zajednički i koordinisano, pri čemu ja mislim da bi i UN trebalo da se pitaju o tome", dodao je Galuči.

On ocenjuje da bi sad bilo fer, da ako Euleks ode, a mandat je dobio od UN, taj isti mandat i vrati svetskoj organizaciji.

"Niko ne može da natera Euleks da ostane na Kosovu ako EU i Priština odluče da je vreme da ode. Međutim, to bi onda značilo vraćanje priče u UN, zato što se čini da bi nastavak međunarodnog prisustva bio neophodan za sprovođenje dogovora Beograda i Prištine na miran način", smatra Galuči.

On je dodao i da je jedina šansa da Srbi sa severa Kosova možda prihvate dogovore koji uključuju njihovu inkluziju u okvir Kosova koji vodi Priština, ta da sve bude implementirano na statusno neutralan način.

"To znači da nema praktičnog mešanja prištinskih zvaničnika i policije u lokalna pitanja severno od Ibra", naveo je Galuči.

Prema njegovim rečima, u slučaju odlaska Euleksa, UN treba da vrati svoje policijske i carinske službenike, a KFOR treba da ostane statusno neutralan.