"Iduća sezona je ključna za geopolitičke sukobe" Stručnjaci o balansiranju odnosa Srbije sa drugim državama: Unapređujemo poziciju bez ugrožavanja statusa
Srbija nije uvela sankcije Rusiji, zadržala je odnose na visokom nivou s tom zemljom, te intenzivirala odnose s Kinom, što otvara pitanja o njenom strateškom smeru", navodi se između ostalog, u izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije prema članstvu u Evropskoj uniji.
Od Srbije se, dodaje se, očekuje da se postupno usklađuje s politikama i stavovima EU prema trećim zemalja, uključujući i restriktivne mere.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija raspravlja o novom, šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN o radu Misije UN na Kosovu i Metohiji.
O svemu onome što očekuje Srbiju u narednom periodu razgovarali su gosti "Pulsa Srbije" na Kurir televizji Zoran Milivojević karijerni diplomata, Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije, Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove i Ivan Miletić, stručnjak za bezbednost.
Milivojević se osvrnuo na pomenuti izveštaj:
- Nema tu velikih novina, barem kada je reč o onome što je Kopenhaški kinterijum. Kada je reč o poglavlju 23 i 24, kada je reč o ekonomiji i tim ključnim stvarima koje su suštinski za nas važne kada je reč o procesu pristupanja. Ponavlja se nešto što je i ranije bilo i ponavljaju se primedbe na tom nivou. Ono što u ovom izveštaju iskače jeste geopolitička dimenzija, to su politički uslovi, oni nama šalju poruku da je to visoko na agendi interesa EU i Zapada u celini, vezano za rat u Ukrajini, tekuće stanje globalnih sukoba, ali ima veze i sa izborima u Americi. Ima veze i sa stanjem na rusko-ukrajinskom forntu. Ta geopolitička dimenzija i uslovi i dalje dominiraju za ono što bi trebalo da bude prava ocena. Zbog toga skoro tri godine nismo otvorili Klaster 3, zbog tih političkih uslova. Sada je to naglašeno insistiranjem na usavršavanju spoljne politike i ide se nešto detaljnije, to ranije nije bilo, spominje se sve ono što je u geopolitičkoj žiži.
Dejan Miletić je spomenuo politiku neutralnosti:
- Ovi izveštaji su preporuke, da vidimo šta je realno u ovom trenutku, odnosno u kom smeru možemo da deluje, a da ne ugrožavamo naš trenutni status, a da opet unapredimo poziciju Srbije. Iduća sezona će biti zaista ključna, sa moje tačke gleditša, analitički posmatrano kada je u pitanju odnos Rusije, Ukrajine, EU i Amerike. Nigde ne treba srljati, niti crveno svetlo paliti, ali bi trebalo da popravljamo stvari gde to možemo, i te preporuke su dobar reper za našu državu da sagleda šta su ti propusti, sa druge strane posmatrali.
Drecun je analizirao dokle ćemo moći da balansirano odnose sa Rusijom i Kinom usred celokupne geopolitičke situacije:
- Ključno pitanje je Kosovo i Metohija. Naš ključni spoljnopolitički prioritet jeste članstvo u EU, ali uvek moramo da imamo alternative, ne u smislu institucionih, kao što neki govore o Brisc-u, on još nije u toj meri institucionalizovan da možete da govorite o nekoj čvrstoj organizaciji. Te alternative moraju da postoje, upravo zbog trenutka kada možda ne budemo mogli da balansiramo oko toga. Što se tiče Rusije i Kine, to su te ključne poruke iz ovog izveštaja, rezultat geopolitičkih sukoba EU sa konkurentnim silama, kao što su Kina i Rusija, gde oni žele da umanje njihovo prisustvo na Balkanu ili da ga u potpunosti eliminišu.
Ivan Miletić se osvrnuo na Klaster 3, ali i same uslove EU:
- Kada pogledate Klaste 3, tu spadaju unutrašnje stvari, dakle informaciono društvo, mediji, oporezivanje, ekonomija, sve ono što zanima naše građane zbog čega oni veruju da bi trebalo da se učlanimo u EU jer bismo tako poboljšali svoje uslove funkcionisanja života. Dolazimo u situaciju da politička uslovljavanja, za Kosovo, za ratove u Ukrajini, dovode u pitanje to zbog čega nas zanima EU. Tako da je vrlo jasno, kada se Klaster 3 uslovljavanja sa geopolitičkim dešavanja, a to nam govori koliko je EU političko pitanje i da to članstvo prvenstveno zavisi od politike, pa tek onda ono ostalo. Tu nastaje problem jer će promoteri EU reći da to nije tako, da mi svi treba da živimo srećno i zadovoljno.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
BONUS VIDEO:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore