Za svaku zemlju u procesu proširenja Evropska komisija zvanično objavljuje izveštaje 30. oktobra. I ove godine je Srbija bila pod lupom, a prema uobičajenoj proceduri, nakon predstavljanja u Briselu, izveštaj je uručio premijeru Milošu Vučeviću ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre.

Ovo je poslednji i peti izveštaj koji je sačinjen pod ingerencijom Olivera Varheljija. Ubuduće će na njegovom mestu biti hrvatski parlamentarac Tonino Picula. Ovaj put Srbija nije dobila nijednu najbolju, ali i nijednu najgoru ocenu, one su opisne i najviše ih je bilo, ukupno 15, uz opis “ograničeni napredak”.

Šta sve ovo znači za Srbiju analizirali su gosti "Usijanja" Stefan Krkobabić, narodni poslanik i šef poslaničkog kluba PUPS, Ljubomir Đurić, potpredsednik Centra za nacionalnu politiku i Ognjen Gogić, politikolog.

shutterstock-168112940.jpg
Shutterstock 

Gogić je istakao u čemu smo najviše postigli napredak:

- Generalno sam prelistao izveštaj, a zapazio sam da je oblast upravljanje otpada navedeno i da smo tu dobili najveći napredak. Mada, po toj analogiji vidim da se stepenuje taj nivo napretka, od toga da nije napravljen nikakav, do toga da je napravljen delimičan ili ograničen. Zapravo je teško meriti šta oni misle pod tim, ali najbitnije za javnost jeste da je Evropska komisija preporučila da se otvori novi Klaster, Klaster 3. Tako da to ukazuje da su ta merila dostignuća, da li Srbija zaslužuje da otvori novi Klaster, mada tu ključnu reč vodi Američki savet, budući da je Srbija i ranije ispunjavala uslove za novi Klaster. 

Đurić je, shodno ovom izveštaju, analizirao koju mapu puta vidi za Srbiju:

05:45
EVO ZA ŠTA JE SRBIJA DOBILA NAJVEĆU OCENU ZA NAPREDAK OD EVROPSKE KOMISIJE Izvor: Kurir televizija 

- Vidim da je mapa puta ka EU, ali ono što mislim da je bitno jeste da nije bitno koliko tih stvari ispunjavate i da li je ograničeno, mislim da tu to i Evropljani pokazali kada su pozvali Moldaviju i Ukrajinu da se ubrzano priključi EU, nekako je pitanje, šta oni ispunjavaju. To su više samo smernice za neki boljitak, ali dve ključne stvari su usklađivanje spoljne politike i pitanje Kosova.

Krkobabić je spomenuo da li je ovim saznanjima, kao neko ko stoji ispred države, bio ponosan ili nezadovoljan:

- Pre svega moramo da kažemo da smo dobili neku vrstu pozitivne potvrde, to dugo godina nije bilo na taj način, a ovo stvarno pokazuje promenu, svi najbitniji lideri su bili u Beogradu, vidi se napredak i odnos u ekonomskom i političkom smislu. EU jeste i ostaje glavni spoljnopolitički cilj Vlade Republike Srbije. Ovo je pokazatelj da i sa te druge strane dolazi vrsta priznanja. Kolege su upravu da je ovo sve dosta opsino i apstraktno, iz ugla običnog posmatrača nejasno, a ono što je najbitnije jeste da se vidi napredak i da je najviše pohvala u priči o zaštiti životne sredine. Vladi Srbije je bitna da pružena ruka, a naravno da ćete imati određene nesuglasice. Kao nekome ko gleda i misli da je nama EU prvi partner, mislim da bi svi zajedno trebali da budemo ponosni. 

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs

BONUS VIDEO:

01:55
"TREND RASTA KRAJNJE DESNICE JE USPOSTAVLJEN!" Jakšić: Ovo je prvi put da su treći po snazi od kad je osnovana Evropska Unija! Izvor: kurir televizija