I ŠTA ĆEMO SAD?! Prištinu svi kritikuju, ali ništa se ne menja
Iako je na sednici Saveta bezbednosti UN ukazano da tzv. država Kosovo jednostranim potezima ne doprinosi dijalogu, a u izveštaju Evropske komisije kritikovane nekoordinisane akcije Prištine na severu, ne postoji uverenje da će doći do neke konkretne promene
Na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija održanoj u sredu, 30. oktobra, poslate su poruke da je situacija na Kosovu i Metohiji alarmantna, te da se srpska zajednica sistematski diskriminiše. Istovremeno i izveštaj Evropske komisije iznosi kritike na račun Prištine, i to zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu pokrajine i poziva na formiranje ZSO. No, uprkos svemu, sagovornici Kurira ukazuju da nije prvi put da te institucije kritikuju Prištinu, a da se u realnosti situacija na terenu ne menja, te upozoravaju da ni ovog puta ne treba očekivati konkretne pozitivne pomake.
Naime, na sednici je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić ukazao da kršenje ljudskih prava i jednostrani potezi režima Aljbina Kurtija stvaraju klimu straha i nestabilnosti.
Istovremeno, Evropska komisija je u izveštaju za tzv. državu Kosovo za ovu godinu kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
Suprotno obavezama
"Kosovo je u više navrata sprovodilo aktivnosti suprotne svojim obavezama iz dijaloga, uključujući policijske operacije protiv kancelarija i službi na severu, koje podržava Srbija, usvajanje uredbe centralne banke Kosova o gotovinskim operacijama koje zabranjuju transakcije u bilo kojoj valuti osim evra od 1. februara 2024, kao i zatvaranje kancelarija Poštanske banke Srbije i Pošte Srbije na severu Kosova", navela je, između ostalog, Komisija i ukazala na visoke tenzije na severu KiM.
Prištinski zvaničnici nisu dobro dočekali ovaj izveštaj, pa je tako odmah reagovao predsednik Demokratske partije Kosova Memlji Krasnići, koji je istakao da je izveštaj EK "najnegativniji koji je Kosovo ikad dobilo". No, uprkos svemu, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Đuzep Borelj ponovio je da je njegova procena bila da Kosovu treba ukinuti mere.
Bez konkretnih mera
Karijerni diplomata Zoran Milivojević upravo zbog svih tih razloga ne veruje da će se bilo šta promeniti.
"Neke kritike u SB UN, zbog jednostranih mera Prištine, i ranije su se čule. Postoji jedna ocena da je stanje loše, ali nema naznaka da bi Priština mogla zbog toga da bude osuđena ili sankcionisana. Ne mislim da će se bilo šta desiti, iako možda ima nekih internih pritisaka, ali bez znatnih efekata. Sigurno neće biti promene politike kosovskog premijera Aljbina Kurtija do završetka izbora na KiM, niti promena politike Zapada do završetka izbora u SAD", jasan je Milivojević.
I nekadašnji ambasador u Nemačkoj Milovan Božinović za Kurir ocenjuje da sa očekivanjima konkretnih akcija protiv Prištine ili pritisaka treba biti oprezan.
"Nije prvi put da se na istom mestu čuju takve ocene, a ništa se ne promeni. Mislim da je jedino što je zaista dobro to da se čuje stvarno stanje, ali zapravo je Evropa na strani Prištine. Sada je stvar u tome koliko će se ko osetiti pozvanim da taj problem ispravi, odnosno da natera onoga ko može da utiče na Prištinu. U suštini, svi sve znaju, ali ponavljaju iste floskule, no iz našeg ugla, Srbima na KiM nije bolje. Srpskoj strani nema šta da se prigovori, ali do nekih drugih je da vidimo zaista neki boljitak", zaključio je Božinović.
Kurir.rs / Ivana Žigić
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!