Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je predstavio analizu potencijalnog lanca vrednosti litijuma na BDP, u kojoj se kaže da bi samo litijum-karbonat donosio Srbiji 0,7 milijardi evra godišnje, da bi fabrika katoda tu sumu podigla na 1,4 milijarde, fabrika baterija na 2,8 milijardi, a eventualni pogon za proizvodnju električnih vozila na 11,4 milijarde evra, odnosno 16,45 odsto BDP-a iz 2023. godine.

Na temu ekonomskog razvoja koje bi eksplotacija litijuma donela Srbiji, za Kurir televiziju govorili su profofesor doktor Vladimir Marinković, predsednik Kongresa srpsko američkog prijateljstva, kao i Vladan Glišić, advokat.

Sequence 06.02_20_53_01.Still019.jpg
Kurir Televizija 

- Razvoj je izuzetno moguć, pogledajte Mađarsku. Imaju nekoliko fabrika i četvrti su u svetu po proizvodnji litijumskih baterija. Oni imaju neke od najvećih fabrika, kako kineskih tako i nemačkih. Mi imamo prednost u odnosu na Mađarsku, a to je to što imamo resurse, odnosno litijum - rekao je Marinković.

On kaže i da je Srbija među državama sa najvećim rezervama litijuma u Evropi, kao i da Rio Tinto ima potrebe za sirovinom koje bi nabavio od nas, a u pitanju su ogromne cifre. Marinković navodi i da bi bila otvorena mnoga nova radna mesta, što bi samo po sebi bilo odlično za ekonomiju u Srbiji.

- Samo ljudi koji žele da pošalju lošu poruku govore o sporazumu sa Evropskom unijom negativno, to ne znači da ćemo mi samo izvoziti sirovinu i postati energetska kolonija, ključno je da ćemo imati tehnološku saradnju i saradnju na polju inovacija, kao i uključivanje našeg obrazovnog sistema u Evropu - ispričao je Marinković.

Sequence 06.02_15_39_11.Still016.jpg
Kurir Televizija 

- Zdravlje uvek mora biti na prvom mestu, jer ekonomski dobitak ništa ne znači ako ćete ga potrošiti na lečenje svojih građana. Još uvek nije prihvaćeno kopanje, dok se ne završe studije o zaštiti ekološke sredine - ističe Glišić.

Marinković je rekao da mi možemo da se odvojimo od svih investicija koje nam se pružaju, ali da bi to bio loš potez:

- Nas niko ne tera ni da budemo deo Evropse unije, ni da razvijamo strateške geopolitičke planove, mi možemo da kažemo Nemcima "vi niste dobrodošli i ne trebate nam", ali se postavlja pitanje kako će ovaj narod da živi? Glavni cilj vođenja države je obezbediti građanima posao, dobar ambijent, normalan život, socijalnu pravdu i sve što je definisano ekološkim standardima.

05:08
Koji su ekonomski aspekti litijuma? Marinković: Samo radna mesta koja bi bila otvorena su ogroman dobitak Izvor: Kurir televizija 

Marinković je objasnio i da ne možemo kao razlog za odbijanje ovakve prilike uzeti geopolitičke stavove Nemačke, jer u fokusu moraju biti benefiti i razvoj koji bi nam rudnici litijuma doneli, pa rekao:

- Moramo da se odlučimo i definišemo šta su to standardi za nas? Ne mogu da zamislim Srbiju koja ne koristi svoje resurse koje ima. Uvek treba preispitivati ekološke standarde, ali na argumentovan način.

On je još jednom istakao da je on protiv dezinformacija koje se dele u cilju zastrašivanja naroda, a ne protiv dijaloga koji je neophodan kada su ovako velike odluke u pitanju. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

02:34
Prof. dr Simonović o strogim pravilima po ekološku sredinu za kopanje litijuma! Izvor: Kurir televizija