Rukovodilac Centra za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije Aleksandar Radovanović kaže da iako je zabrana uvoza gotovih proizvoda iz Srbije na KiM formalno ukinuta, da bi međunarodni faktor trebalo da proveri da li je izigran kada je reč o ukidanju te zabrane.

“Postupanje Carine Kosova kojim se obustavlja rad na po dva dana i čekanje kamiona po dva dana na prelazu da bi obavili carinske procedure demotivišuće utiče za privrednike sa obe strane. Takvo postupanje Carine Kosova ne upućuje, nažalost, na nešto što je Cefta, što su zeleni koridori, niti na nešto što je dogovor sa međunarodnim faktorom”, kaže Radovanović, prenosi Kosovo Online.

undefined
Foto: Prinstcreen Youtube

 Kako navodi, pre uvođenja zabrane prelaz Merdare je prelazilo oko 250 kamiona dnevno.

“Od kada je ukinuta zabrana uvoza gotovih proizvoda iz Srbije, propusnost je mnogo manja, s obzirom na to da kosovska carina zaustavlja rad i da čak i po dva dana Merdare ne pređe nijedan kamion. Dešavalo se da dnevno prolazi između 30 i 40 kamiona koji idu iz centralne Srbije a koji imaju kranju destinaciju Kosovo, tako da je situacija kada je u pitanju protok robe jako teška i mučna za sve, i za jednu i za drugu stranu. Pre svega za prevoznike koji neće da preuzimaju od proizvođača i naručioca posla prevoz robe, jer izgube pet dana prevozeći robu na tržište Kosova pošto se dešavalo da neki na Merdaru provedu dva, tri dana”, ističe Radovanović.

Posebno se, dodaje, zakomplikovala situacija sa plasmanom sirovina za koje zabrana nije važila.

“Sirovine su mogle da cirkulišu na svim prelazima pre donošenja odluke da se puste gotovi proizvodi iz Srbije, a sada su i one usmerene na Merdare tako da imamo još veću gužvu. Takođe je i sav tranzit robe tovarene u centralnoj Srbiji, a koja ide ka Albaniji usmeren na Merdare”, kaže Radovanović.

Kurir.rs/Kosovo Online/Prenosi: A.Ć.