SAD, EU I NEMAČKA DIGLE GLAS PROTIV ZAKONA O KOSOVU METOHIJI
Američki Stejt department i Evropska unija ocenili da Vlada Srbije krši Briselski sporazum usvajanjem predloga zakona o pravosudnoj nadležnosti na KiM. Iste poruke uputila i Nemačka.
Srbija se zbog zakona kojim je Kosovo i Metohiju proglasila područjem posebne socijalne zaštite našla na udaru kritika EU i SAD. Najpre je portparolka EU Nabila Masrali upozorila da je Srbija, usvajanjem predloga zakona o sudskoj nadležnosti na AP KiM i proglašenju KiM za područje posebne socijalne zaštite, prekršila svoje obaveze iz dijaloga sa Prištinom. Usledila je i kritična ocena portparola Stejt departmenta Metjua Milera.
Licemerno
"Saglasni smo sa EU da predlog zakona kojim se tvrdi da Srbija ima pravnu nadležnost na Kosovu krši obaveze koje proističu iz dijaloga. Beograd i Priština treba da primene sporazum iz 2023, uključujući osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom, kao i rešenja iz dijaloga koja se odnose na sve građane, uključujući i Srbe na KiM", poručio je on na društvenoj mreži Iks.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin smatra da je ovakva ocena Stejt departmenta u potpunosti u skladu sa licemernom i potcenjivačkom politikom SAD prema Srbiji, ali u suprotnosti sa zdravim razumom.
"Da SAD imaju prema Srbiji poštovanja bar kao prema zemlji sa kojom su ratovali, uzdržali bi se da nam ne nanesu i ovu uvredu", rekao je Vulin i naglasio da Briselski sporazum nije sproveden posle 11 godina, da su Srbi na KiM progonjeni i obespravljeni, da im se otima zemlja, plata, penzija, škola, bolnica...
"A nijedna reč data Srbiji od strane SAD i EU nije ispoštovana, i pored svega toga Srbiji se zamera što donosi zakone u svojoj zemlji o svojoj zemlji. SAD izgleda ne mogu da razumeju da smo mi Srbi, a ne Sijuksi i da je Srbija slobodna zemlja, a ne rezervat. Srbi, šta vam nije jasno", poručio je Vulin.
Imperativ
Aleksandar M. Gajić iz Centra za društvenu stabilnost kaže za Kurir da stav Stejt departmenta nije nimalo iznenađujuće, jer američka administracija reaguje po matrici ustanovljenoj pre 16 godina.
"Oni podrazumevaju i posmatraju prostor KiM kao nezavisnu državu, a pomoć Beograda kao mešanje u unutrašnja pitanja druge države. I to je prosto tako. Međutim, to ne znači da mi treba da odustanemo od svoje borbe za opstanak srpskog naroda na Kosovu, jer je to u ovom trenutku imperativ za našu državu. S druge strane, Vašington, ali i Brisel su uvideli pogubnost Kurtijeve politike prema Srbima, sa time što oni to definišu kao "odnos prema manjinama". Na kraju, ulazimo u finale američke izborne kampanje, sačekajmo rezultate izbora da bismo mogli bolje da sagledamo nove ili stare pozicije u regionu, ali i šire", ocenjuje Gajić.
Srpska lista saopštila je da se licemerje, paradoks, nedoslednost i dvostruki aršini međunarodne zajednice prema Srbiji i srpskom narodu najbolje ogledaju u osudi koja se upućuje Srbiji jer planira donošenje zakona u vezi sa pravosudnom nadležnošću za AP Kosovo i Metohija.
Podsetimo, Vlada Srbije usvojila je 28. oktobra Predlog zakona o proglašenju AP KiM za područje posebne socijalne zaštite i Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na ovom delu teritorije Republike Srbije. Ovim predloženim zakonom predviđena je specijalizacija sudova i tužilaštava za krivična dela na KiM, a to će biti Viši sud i Više javno tužilaštvo u Beogradu u prvom stepenu, a u drugom stepenu Apelacioni sud i Apelaciono javno tužilaštvo.
Kurir.rs / Ivana Kljajić
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI BRISELU: Predsednik Srbije u utorak će imati niz važnih sastanaka