MINISTAR ĐURIĆ: Režim u Prištini se hvali nesprovođenjem Briselskog sporazuma
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je pitanje mogu li Srbi učestovati na izborima na Kosovu 9. februara sve dok kosovske vlasti krše sopstveni Ustav i nema minimalnih garancija da će partija koja osvoji najviše glasova Srba moći i da predstavlja Srbe u kosovskim institucijama.
Đurić je na RTS istakao da je nedavno tokom putovanja u SAD upozorio sagovornike na sve probleme sa kojima se suočava srpska zajednica na Kosovu.
„Tragično je što je situacija na Kosovu i Metohiji takva i lično mi je omiljeni deo posla da ukazujem na stvarno stanje na terenu na KiM. Svi principi međunarodne zajednice kao što su ljudska prava, vladavina prava, sloboda medija, ekonomske slobode, sve je to zgaženo kada je reč o srpskoj zajednici na KiM. Postoji snažna potreba da se na to ukaže u UN, a mora biti jasno da takav jedan entitet kao što je Kosovo ne sme biti konvalidiran u međunarodnoj zajednici. Posebno kao sistem koji tako masovno krši ljudska prava. Označio sam Kurtija kao glavnog krivca“, rekao je Đurić.
Dodao je da je za sada neizvesno kako Srbi da učestvuju na izborima na Kosovu 9. februara.
„Idu izbori na KiM 9. februara i ja sad postavljam pitanje kako Srbi da učetvuju na tim izborima ako nema minimalnih bazičnih garancija za to da će makar biti ispoštovan Ustav Kosova u delu gde se kaže da ’partija koja osvoji najviše glasova Srba treba da predstavlja Srbe u institucijama“. To se ne poštuje, već Kurti bira ko će predstavljati Srbe. Drugo pitanje je ovo. Ustav govori da u policiji mora biti propocinalno etničke zastupljenosti. Ali to ne postoji, prođite Zubinim potokom, Zvečanom i drugim sredinama“, naglašava ministar spoljnih poslova.
Đurić ističe i da se kosovski režim hvali time da neće da poštuje Briselski sporazum, formira ZSO i ispoštuje druge obaveze.
„Tada nema reakcija međunarodne zajednice. Ali ima reakcije kada Srbija kaže da će primeniti najsveobuhvatniji paket podrške Srbima na KiM kroz zakon o posebnoj socijalnoj zaštiiti naših ljudi na KiM i da će krivično goniti one koji ugrožavaju Srbe na Kosovu. Moja molba njima, javna molba: ’Nemojte davati prednost tzv. statusu, odnosno vašem pogledu na status KiM u odnosu na ljudska prava, demokratske slobode i bazične principe sloboda čiji ste vi garant. Mnogi u međunarodnoj zajednici takve stvari koriste kao presedan za druge konflikte širom sveta“, naglasio je Đurić.
Kada su u pitanju izbori u SAD koji se danas održavaju, Đurić kaže da ne veruje u istraživanja javnog mnjenja.
„Istraživanja uzimam sa velikom rezervom. Izbori su veoma neizvesni, u pitanju je razlika od nekoliko hiljada glasova. Važno je da je srpska zajednica, posebno u Milvokiju, postala značajna za izbore u SAD jer su se organizovali. Postali su značajan faktor i vidimo ih u izbornim štabovima. Svi gledaju u Trampa i Haris, ali ovde se dešava i nešto drugo što je ne manje značajno, a to je borba za Senat i Kongres. Ta dva tela imaju jednako važnu ulogu kada je u pitanju pravac spoljne politike u Americi, velika je verovatnoća da bi Republikanci mogli da prevagnu. Kada je reč o ukupnom broju glasova, deluje da bi za sada potpredsednica Haris mogla imati veći broj glasova, ali to ne mora da znači da će osvojiti izbore. Za nas je važno da unapređujemo odnose sa SAD i uskoro želimo da otvorimo strateški dijalog sa Amerikom“
Šef srpske diplomatije upitan je i za tragediju u Novom Sadu, a tim povodom poručio je da se srpsko društvo našlo se na istorijskom ispitu.
„Na našim institucijama je da utvrde krivičnu i materijalnu odgovornost za dešavanja u Novom Sadu. Politička odgovornost je počela da stiže ostavkom ministra Gorana Vesića za koju smatram da je odgovoran čin, kao moralan čin i to je neophodno. To je nov čin u srpskoj politici, Goran Vesić je napravio značajnu razliku time što je preuzeo moralnu odgovornost. Tu neće biti kraj. Pravosudni organi preispituju krivičnu odgovornost“, istakao je Đurić.
Dodao je da je dirnut solidarnošću i podrškom koju je Srbija primila od više od 100 zemalja širom sveta. Na pitanje da prokomentariše reakcije iz Hrvatske, poručio je da se trudi da napravi bolje odnose u regionu iako to nije posebno popularno.
„Za nas je od vitalnog značaja da imamo slobodan protok roba i kapitala u regionu. Međutim, osećao sam potrebu da dignem glas kad sam video da naša tragedija u Novom Sadu želi politički da se zloupotrebi od strane određenih političkih faktora u Hrvatskoj. Žalosno je što politički krugovi koji stoje iza toga ne znaju da granicu niti meru. Ali moram reći da smo u stalnom dijalogu sa hrvatskim vlastima koje su iskazale saučešće, ali će nastaviti da ukazujemo na neprimerene komentare određenih krugova. Čak i pozivanje na ubistvo predsednika na državnom radiju u Hrvatskoj nije naišlo na reakciju državnih organa“, rekao je Đurić.
Kurir.rs/RTS
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod