SRPSKE ROBE NEMA U PRODAVNICAMA, PRIŠTINA NA PREVARU DOBILA STATUS U CEFTA: Navodno ih uslovljavaju, a zapravo žmure na Kurtijev teror nad Srbima
Iako je uslov Prištini za ostanak i poboljšanje statusa u CEFTA bio ulazak srpske robe na KiM, tzv. Kosovo i dalje sprečava njen normalan ulazak na svoje tržište, a međnarodna zajednica ćutke to posmatra i ne reaguje
Prištinski zvaničnici po svemu sudeći uspeli su da prevare čitavu međunarodnu zajednicu. Tako je tzv. Kosovo dobilo bolju poziciju u CEFTA, iako jedan jedini uslov za to zapravo nije ispoštovan - neometan ulazak srpske robe na teritriju južne srpske pokrajine.
Iako proizvoda iz centralne Srbije i dalje nema na rafovima prodavnica, status Prištine u CEFTA je bezbedan, što sagovornici Kurira vide kao prećutno odobravanje da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti nastavi sa daljim proterivanjem Srba sa KiM.
U četvrtak će naime biti punih mesec dana kako je tzv. kosovska vlada saopštila da povlači zabranu za uvoz srpske robe, ali situacija na terenu je potpuno drugačija. Roba iz centralne Srbije na teritoriju KiM može samo preko prelaza Merdare, zbog čega se prave kilometarske kolone kamiona koji čekaju i po nekoliko dana, te je od 7. oktobra do danas prešlo na teritoriju KiM tek nešto manje od 800 kamiona. Zato ne čudi da srpske robe na rafovima prodavnica na KiM maltene da i nema.
No, Priština je dobila tapšanje po ramenu od strane zapada i za sada zacementirala svoju pozicju u CEFTA gde od nedavno ne mora više da učestvuje preko UNMIK-a već samostalno.
Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM, Miloš Terzić, za Kurir ističe da problem sa srpskom robom nije rešen jer se, kaže, Kurti trudi da raznim trikovima onemogući da roba dođe do korisnika, odnosno do srpskog naroda na KiM.
"Kurti jer sada pristupio priči o navodnim senzorima koje tek treba da nabave, pa su kamioni stajali danima na administrativnom prelazu, pravile su se kilometarske kolone i očigledno je da ne mari puno o onome što govore predstavnici međunarodne zajednice. Što se nas tiče, iako se oko političkih pitanja nikada nećemo složiti jer smo jasno definisali crvene linije, što se tiče ekonomije voljni smo da obezbedimo pre svega srpskom narodu bolje uslove za živor i jako nam je važno da imamo nesmetan protok roba, ljudi, kapitala i usluga, a sve što Kurti radi je suprotno i kršenje je gotovo svih dogovora", napominje Terzić.
Upozorava da Kurti iz nedelje u nedelju ide ka novim eskalatornim procesima, pogotovo uoči izbora na KiM.
"Očigledno je da ništa drugo ne ume da ponudi i da mu je sav fokus maltertiranje Srba s ciljem da ih protera. Tužno je što predstavnici međunarodne zajednice tolerišu i samo kroz saopštenja osuđuju, te će biti saučesnici u progonu srpskog naroda koji je opredeljen da ostane na svojim ognjištima", konstatovao je Terzić.
I nekadašnji direktor KBC Kosovska Mitrovica Milan Ivanović za Kurir kaže da su sva uslovljavanja Prištine samo fingiranje.
"Sve se oni dogovaraju, kao traže da omoguće da srpska roba dolazi na teritoriju KiM, čisto da se zamaskiraju oči Beogradu, a u stvari sve ide ka daljoj podršci Prištini. Činejnica je da nema srpske robe i dalje na teritoriji Kosova, pa uzimamo manje kvalitetne a skuplje proizvode. Očito su licemerni u EU i SAD i ne možemo ništa dobro da očekujemo", kazao je Ivanovi'.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore