Slušaj vest

U istroijskom potezu koji bi mogao preoblikovati energetski pejzaž Balkana, Srbija i SAD potpisale su strateški sporazum o energetskoj saradnji, prvi te vrste između dve zemlje. Ovaj krovni sporazum opisan kao "belo platno po kome se može slikati" otvara vrata za nove projekte u oblasti energetike, diverzifikaciju izvora energije i jačanje energetske bezbednosti Srbije. Pomoćnik američkog državnog sekretara za energetske resurse, Džefri Pajat, koji je lično prisustvovao potpisivanju ovog memoranduma, u razgovoru za Kurir televiziju naglasio je važnost saradnje koja ima potencijal da Srbiji omogući veću nezavisnost i stabilnost u snabdevanju energijom. Ključni elementi ovog sporazuma uključuju razvoj gasnih interkonektora i ulaganje u domaće resurse poput litijuma, što Srbiju može pozicionirati kao važan energetski centar i osigurati joj značajnu ulogu na evropskom tržištu. 

Pajat se na početku osvrnuo na to kakvu energetsku sliku i distribuciju mogu naše dve zemlje da stvore u regionu, kao i na koji način će taj sporazum ojačati naše strateške veze:

- Želim pre svega da istaknem koliko sam bio ponosan što sam bio deo posete šefa diplomatije Đurića, kada je potpisao naš novi memorandum o razumevanju, kao i koliko smo spremni da ga iskoristimo da produbimo naše veze u domenu energije, tako da to jača suverenitet Srbije i diverzifikaciju izvora energije vaše zemlje, na način koji će Srbiji pomoći da izgradi održivu energetsku budućnost za koju znam da predsednik Vučić želi da ostvari.

Dotakao se i svog viđenja Srbije u okviru evropske energetike, kao i toga da li veruje da postoji drugi način da se ti resursi iskoriste:

- Kao što sam javno više puta rekao poslednjih nedelja, želim da istaknem koliko je značajna prilika koju Srbija ima sa projektom Jadar, generacijskom prilikom koja pruža mogućnost Srbiji, ako se ona za to opredeli, da razvija svoje domaće resurse litijuma na način koji će stvoriti ekonomske mogućnosti, ali i pomoći da se proširi izvoz Srbije u Evropsku Uniju. Takođe, bio sam više godina angažovan u našim aktivnostima izgradnje energetske povezanosti širom Zapadnog Balkana. Kao ambasador u Grčkoj, ponosno sam igrao vodeću ulogu u stvaranju nove jedinice plutajuće gasifikacije u Aleksandropolju. Poslednji put kada sam bio sa predsednikom Vučićem, bio je u Aleksandropolju u maju 2022, na početku tog građevinskog projekta. Mi smo, kao SAD, davali veliku podršku gasnom interkontektoru između Grčke i Severne Makedonije, koji bi omogućio Skoplju da iskoristi iste gasne resurse iz Aleksandropolja, preko južnog gasnog koridora. Bilo mi je posebno drago da čujem od ministarke energetike Severne Makedonije, kada sam je poslednji put video, o napretku u memorandumu o razumevanju između Srbije i Severne Makedonije, o gradnji drugog gasnog interkonektora, koji bi omogućio diverzifikaciju za srpsku ekonomiju.

Na pitanje da li veruje da će energetska diverzifikacija, kao i pametno korišćenje retkih minerala u našoj zemlji, Srbiji doneti veći uticaj na svetskoj političkoj sceni, dao je veoma zanimljiv odgovor:

- Prvo što bih rekao jeste da smo svi, a posebno Evropa, naučili veoma tešku lekciju u protekle 2.5 godine, sa zavisnošću od ruskog gasa koju je ta zemlja koristila kao oružje. Došlo je do velikog skoka maloprodajnih cena, koji je rezultirao zbog toga što je Moskva srezala snabdevanje gasom pred invaziju na Ukrajinu i odmah posle nje. Srbija isto tako pokušava da diverzifikuje svoje nabavke gasa. Ne kažemo da bilo ko treba da sreže količine ruskog gasa koji uvozi na nulu, ali je imperativ izvršiti diverzifikaciju, tako da ne zavisite od monopola samo jedne zemlje koja dokazala da je nesumnjivo nepouzdan snabdevač gasom - započeo je i nadovezao se:

- Pre svega, kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, kada je Evropa 40 odsto svojih potreba za gasom dobijala od Rusije, ne verujem da bi bilo koji analitičar predvideo da će Evropa toliko brzo smanjiti tu zavisnost. Neke velike evropske zemlje su čak potpuno prekinule uvoz ruskog gasa. Evropska Unija ima za cilj da potpuno eliminiše fosilna goriva iz Rusije do 2027. godine, SAD podržavaju taj cilj, naš tečni naftni gas odigrao je važnu ulogu da se to omogući. 70 odsto američkog izvoza tečnog naftnog gasa u poslednje dve godine otišao je na evropska tržišta. To je velika pobeda za evropsku energetsku bezbednost. videli smo to jasno u slučaju vašeg suseda Bugarske.

Rusija je uništila brojne elektrane u Ukrajini, što se može odraziti na budućnost te zemlje i regiona, a ko će pomoći Ukrajini po tom pitanju?

05:48
Džefri Pajat nas vidi kao regionalnog igrača - Šta dogovor između SAD-a i Srbije znači za Evropu i odnos sa Rusijom? Izvor: Kurir televizija

- Svi možemo da konstatujemo ogromnu humanitarnu cenu koju zbog Rusije plaćaju ukrajinski civili sa brutalnim i neizazvanim napadima na energetsku infrastrukturu. Ukrajina je izgubila 50 odsto kapaciteta za generaciju energije iz termo i hidro elektrana. Mi ispred američke vlade, zajedno sa G7 i raznim drugim partnerima širom sveta pomažemo Ukrajini da se oporavi i da pobedi u energetskom ratu koji Vladimir Putin vodi protiv ukrajinskih gradova. Obezbedili smo oko pet milijardi dolara pomoći sektoru energetike od kako je invazija počela i opredeljeni smo da nastavimo sa pružanjem te pomoći kolektivno, na nivou G7 plus prijatelja i partnera.

Uticaju Kine na tržište energenata u Africi i Latinskoj Americi je jedna od aktuelnih tema, a postoji mogućnost da situacija u Venecueli može da se promeni:

- Što se Kine tiče, žele da obezbede da se rudarenje vrši u skladu sa visokim ekološkim i socijalnim standardima, tako da zemlje koje proizvode resurse dobiju koristi od rudarenja, a ne da postoji model koji se sastoji od iskopavanja stena, slanja tih stena u Kinu na preradu, a da onda Kinezi prodaju prečišćenu rudu u svetu. To je univerzalan interes, SAD se time bave kroz naše partnerstvo za sigurne minerale, koaliciju država koje nastoje da povećaju snabdevanje energetskim mineralima, u skladu sa visokim ekološkim standardima i mi smo ponosni što je šef diplomatije Đurić prisustvovao našem sastanku partnerstva foruma na generalnoj skupštini UN-a u septembru u Njujorku. On je izveo vrlo efektnu prezentaciju o interesovanju Srbije da bude partner sa zemljama koje žele da učestvuju u razvoju mineralnih resursa, uz poštovanje veoma visokih radnih, ekoloških i socijalnih standarda.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

POGLEDAJTE ČINJENICE KOJE STRUČNJACI IZNOSE O ENERGETSKIM POTENCIJALIMA SRBIJE:

02:04
Mijatović: Srbija je 12. po rezervama litijuma u svetu Izvor: Kurir televizija