"PUŠTANJE LEGIJE NA SLOBODU BILO BI PONAVLJANJE ZLOČINA": SPO i Zoran Živković revoltirani zbog zahteva Ulemeka i Berčeka za uslovni otpust
Milorad Ulemek Legija, osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera Zorana Đindića, i Branko Berček, bivši pripadnik "crvenih beretki", zatražili od suda da budu pušteni na uslovnu slobodu
Osuđenici Milorad Ulemek Legija i Branko Berček, koji izdržavaju kazne zatvora za najteža dela u zatvoru u Požarevcu, podneli su Višem sudu u Beogradu molbe za uslovni otpust, nakon što su proveli više od pola kazne od četrdeset godina, na koliko su osuđeni. Ulemek, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO), proveo je iza rešetaka 20 godina i šest meseci, a Berček, pripadnik te jedinice, 21 godinu i sedam meseci.
Ulemek je osuđen na četiri kazne zatvora po 40 godina: zbog atentata na premijera Zorana Đinđića, ubistva Ivana Stambolića, četvorostrukog ubistva na Ibarskoj magistrali i zločine zemunskog klana, kao i na 15 godina za pokušaj ubistva Vuka Draškovića (tadašnjeg lidera SPO). Berček je osuđen kao izvršilac ubistva Stambolića, koji je nestao u avgustu 2000, a slučaj je razrešen u akciji "Sablja" 28. marta 2003. godine, kada su njegovi posmrtni ostaci pronađeni na Fruškoj gori.
Advokat Aleksandar Kovačević, koji zastupa Ulemeka i Berčeka, rekao je da su oni sami napisali zahteve, a on ih je predao Posebnom odeljenju za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu.
Srpski pokret obnove (SPO) uputio je zahtev Višem sudu da odbaci zahtev Ulemeka i Berčeka.
"Takve osobe bile bi najveća moguća pretnja onima koji su preživeli njihove zločine, zaslužnima što su uhapšeni i osuđeni, ali i najvišim predstavnicima vlasti u Srbiji. Njihovo puštanje na slobodu bilo bi ponavljanje zločina prema njihovim porodicama, ali i čitavoj Srbiji. Oni bi, nema sumnje, ugrozili mir, bezbednost, stabilnost i demokratski poredak, kao i evropski put naše zemlje", istakao je SPO.
Nekadašnji bliski saradnik Zorana Đinđića, a kasnije predsednik vlade Zoran Živković za Kurir kaže da Ulemek i Berček nikada ne bi smeli da vide slobodu.
"To je pitanje, zbog tih svih pravnih nijansi, za pravnike, ali je sigurno da oni koji su radili to što je urađeno tog 12. marta ne bi više nikada trebalo da budu na slobodi, a kamoli da im se već dosuđena kazna skraćuje. Pravno ne mogu da se bavim time, ali suštinski, životno, emotivno i racionalno, ne bi smeli da vide slobodu više nikada", jasan je Živković.
Kurir.rs
VIDEO
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore