Slušaj vest

Novoizabrani predsednik Amerike Donald Tramp nominovao je senatora sa Floride Marka Rubija za novog američkog državnog sekretara, što je funkcija koja odgovara funkciji ministra spoljnih poslova. Ova vest je obradovala prištinske zvaničnike jer je prethodnih godina otvoreno bio naklonjeniji njima nego Beogradu. No, sagovornici Kurira ističu da su okolnosti drugačije, ali i da Tramp, koji vodi glavnu reč, ima konstruktivan stav i razumevanje za srpsko pitanje, pa će i Rubio morati da promeni pristup.

Rubijevu nominaciju za novog državnog sekretara obelodanio je u sredu Tramp saopštenjem.

"Marko je veoma poštovan lider i snažan zagovornik slobode. Biće dobar zastupnik naše zemlje, iskren prijatelj našim saveznicima i razboriti ratnik koji nikad neće ustuknuti pred našim neprijateljima", naveo je novoizabrani predsednik SAD.

x AP Evan Vucci.jpg
AP/Evan Vucci Marko Rubio

A što se tiče Rubiovih stavova prema Zapadnom Balkanu i kosovskom pitanju prethodnih godina, on je otvoreno podržavao tzv. državu Kosovo: čestitao je priznanje nezavisnosti od strane Izraela, podržao NATO intervenciju, a kao zlo koje se desilo svetu naveo je "etničko čišćenje od strane Srba". Takođe, svojevremeno se, kao član kongresne delegacije, sastajao s Hašimom Tačijem, s kojim je razgovarao o dijalogu Beograda i Prištine i transformaciji KBS, kao i sa Vjosom Osmani, s kojom mu je tema takođe bila dijalog, pet godina kasnije.

Zbog svega toga, kao i zbog činjenice da se nisu ostvarile prognoze da će mesto državnog sekretara pripasti Ričardu Grenelu, ne čudi da je Rubijevo imenovanje na značajnu poziciju u novoj američkoj administraciji obradovalo prištinske zvaničnike. Tako je član UO Albansko-američke lige Agim Aličkaj odmah ocenio da će nova administracija SAD biti dobra za Prištinu, pa čak izrazio očekivanje da Kosovo može očekivati "uključivanje u NATO" i da će ga "priznati pet zemalja EU".

"On je do sada uvek bio na našoj strani i očekujemo, naravno, da će slediti Trampovu politiku, ali on i dalje ima svoje mesto jer daje savete i njegovo mišljenje će imati težinu",  kazao je Aličkaj.

Neće moći

No, Miloš Terzić, pomoćnik direktora Kancelarije za KiM, za Kurir kaže da će Rubio morati da se vodi činjenicama i drži povelje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Ko je Marko Rubio: Od protivnika do saradnika

Marko Rubio je političku karijeru započeo kao član Predstavničkog doma sa Floride, a potom je postao lider većine i osvojio mesto u Američkom senatu 2010.

Aprila 2015. zvanično je objavio kandidaturu za predsedničke izbore 2016. predstavljajući se kao moderni konzervativac. Rubio i Tramp su se tokom kampanje međusobno oštro kritikovali, a neretko su javno razmenjivali uvrede i napade. Na kraju, nakon što je Tramp došao na vlast, Rubio je podržao većinu njegovih inicijativa i poteza.

Nakon završetka predsedničke trke ponovo se kandidovao za mesto u Senatu.

Privatno, Rubio je posvećeni katolik, koji sa suprugom i četvoro dece živi u Majamiju, na Floridi.

sequence-01.00-22-14-22.still002.jpg
Kurir Televizija 

"Posle sadržajnog razgovora koji je predsednik Vučić obavio s Trampom, očekujem dalje unapređenje odnosa Srbije i SAD, a na osnovu upravo vešte diplomatske aktivnosti koju sprovodi predsednik Vučić. Shodno tome, očekujem da se i ljudi iz američke administracije vode činjenicama, istinom i pravdom, a sve je na strani Srba, kao što je jasno da je 1999. izvršena brutalna agresija bez saglasnosti SB UN. Naime, rezolucija garantuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, te shodno tome, ali i onome što se dešava na istoku Evrope, morali bi time da se vode. Tako da Rubio, i da hoće, neće moći mnogo toga da uradi, već će morati da se vodi onim što je deo međunarodnog javnog prava i povelje UN", istakao je Terzić.

Sve pada u vodu

Branko Branković, bivši ambasador pri UN, za Kurir ukazuje da sva ova imenovanja moraju da sačekaju zvaničnu inauguraciju 20. januara, te da do tada svašta može da se desi.

sequence-01.00-21-48-23.still001.jpg
Kurir Televizija 

"Uprkos tome kako je i šta Rubio ranije radio, situacija je danas drugačija. Pritom, Tramp je svojevremeno pokazao da ima razumevanja za naše argumente, da želi da ih sasluša, i to je između ostalog rezultiralo i potpisivanjem Vašingtonskog sporazuma. Takođe, sada su se, kada je u pitanju opšta međunarodna scena, stvari drastično promenile, i to pre svega jer su i SAD i Evropa praktično doživele fijasko kada je reč o Ukrajini, i druga stvar: pojava grupacije ogromnih vojnih, ekonomskih i političkih zemalja u Briksu, koje su rekle da se sada mora stvoriti nov međunarodni poredak, zasnovan na međunarodnom pravu. Tako sve Rubijeve teorije o pravednosti bombardovanja Jugoslavije 1999. padaju u vodu, kao i nastavak takvog narativa", konstatovao je Branković.