KO ĆE I KAKO IZVESTI DIJALOG BEOGRADA I PRIŠTINE IZ ĆORSOKAKA? Analitičari: EU najavljuje promene, a Tramp hoće da preuzme vođstvo
Nova evropska administracija najavljuje promene u dijalogu Beograda i Prištine
Nova američka i evropska administracija naslediće mnoge nerešene probleme, a jedan od njih svakako je dijalog Beograda i Prištine koji je u već mesecima u ćorokaku. Svi dosadašnji pokušaji oživljavanja dijaloga pali su u vodu, pa se iz EU već mogu čuti nagoveštaji da bi u novom mandatu Evropska komisija mogla primeniti i neke druge modele, alate, pa čak i formate.
Novi načini
Tako je kandidatkinja za komesara za proširenje Marta Kos nedavno tokom saslušanja u Evropskom parlamentu izjavila da "ako stvari ne funkcionišu, moramo da pronađemo nove načine". Čak je u tom kontekstu citirala čuvenog naučnika Alberta Ajnštajna i rekla da je "ludilo raditi istu stvar svaki dan i očekivati drugačije rezultate".
Imajući u vidu snažan angažman Amerike tokom prvog predsedničkog mandata Donalda Trampa, sva je prilika da će on i u drugom mandatu biti značajan, ako ne i ključan faktor normalizacije odnosa između Beograda i Prištine.
Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost kaže za Kurir da je novi format dijaloga teško očekivati u formalnom smislu, ali da će prisustvo američke diplomatije u rešavanju pitanja Kosova i Metohije biti sigurno veće.
"Trampova administracija je i prošli put pokazala jasnu nameru da neće da se preterano usklađuje sa stavovima evropskih zemalja. Bajdenova administracija je pak bila na stanovištu da je to primarno evropsko pitanje. Tramp to svakako neće raditi. To je neka vrsta rivaliteta između EU i SAD. Tramp će preuzeti liderstvo po tom pitanju. Kada je reč o EU, svi su svesni da su pregovori u ćorsokaku. Nema čak ni dovoljno volje kod evropskih zemalja da se taj proces odblokira, da se izvrši pritisak na albansku stranu koja sabotira te pregovore. Imam utisak da će nova evropska administracija svakako pokušati da oživi taj pregovorački proces i da za sebe sačuva primarno pravo u rešavanju spora između Beograda i Prištine", ocenjuje Graovac.
Drugi mandat
On smatra da ne bi bilo iznenađenje da novoizabrani predsednik SAD oživi Vašingtonski sporazum, koji je potpisan tokom Trampovog prvog mandata.
"Uticaj Vašingtona će sigurno biti veći i neće biti sinhronizovan toliko sa EU. Jer, Bajdenova administracija je insistirala na tome da ona pruža podršku Francuskoj i Nemačkoj u rešavanju ovog pitanja, a sada ćemo imati potpuno drugačiju situaciju da će Amerikanci rešavati to pitanje, a da će EU samo formalno u tome učestovati. Kad gledate Trampovu bivšu administraciju, ona je direktno preuzela ključnu ulogu u rešavanju tog pitanja. Čak su imenovali Grenela za izaslanika koji je imao neprikosnovenu ulogu. Ne bi bilo iznenađenje da Tramp krene istim putem i da na neki način oživi Vašingtonski sporazum koji je bio praktično u stanju mirovanja od dolaska Bajdena", podseća Graovac.
VIDEO
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti