Slušaj vest

Objektivno gledano, za opoziciju je to zdravo. Posle godina i godina neuspeha da skinu Vučića sa vlasti, tolikih izbora uoči kojih su se nadali i radovali, pa bili poliveni ledenom vodom rezultata, sad su doživeli da ih u penziju guraju i Proglas i takozvani mladi aktivisti… a niko od njih, ni Đilas, ni Aleksić, ni ostali nemaju ono sivilo čiraša na licu, i izgubljeni i tupi pogled luzera (Ponoš i Ćuta takvi su bili i ptre ulaska u politiku). Mi im, naravno, od srca želimo zdravlje, ali toliko se priča o pishosomatskim oboljenjima, izgorevanja na poslu i sličnim pošastima savremenog doba, a srpski opozicionari kao da su radni vek proveli čuvajući ovce na planini i hraneći se neprskanom hranom.

Naravno, daleko od toga da ih neuspesi ne dotiču, naprotiv, samo što su našli efikasan ventil za frustracije. Posle pokušaja da Vučića kritikuju, sad su prešli na najprizemnije uvrede, takmičeći se sa anonimnim korisnicima društvenih mreža koji ne uzimaju lekove. Predsedniku Srbije izdevaju razna imena, na Šolakovim medijima se uobičajilo „nepomenik“, Ponoš sipa uvredu za uvredom, Đilas kritikuje Vučićev stajling… a sad je CRTA na svoj instagram nalog postavila snimak Svetlane Slapšak koja u podužem tekstu u svakoj rečenici vlast u Srbiji naziva ološem, očešavši se i o predsednikovog sina.

Slapšakova, rođena u Beogradu u porodici Kojić pre 77 godina, izdaje se za feministkinju i naučnicu. Činjenice su da je celokupan njen javni rad obeležen promašajima, osim udaje za Slovenca. Bila je u rukovodstvu studentskih protesta ‘68. kad su studenti tražili više komunizma, toliko više da je i Tito morao da im kaže da smanje doživljaj. Istupala je, tada već iz Ljubljane, Miloševića i zalagala se za građansku opciju u SFRJ, a počeli su ratovi. Sada... Žalosno je videti staru osobu koja jedva čita napisano, kako pljuje zemlju iz koje je davno otišla.

No, nije ona kriva. Vlasnik naloga na instagramu je CRTA. Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost, skraćeno CRTA je usisivač sredstava iz međunarodnih fondova koji tvrdi da pokreće građane kako bi popravili državu. Na instagramu imaju manje od 19.000 pratilaca, što svedoči o njihovoj mizernoj sposobnosti da građane nateraju da kliknu na njih, a kamoli da im se pridruže u popravljanju države. Široj javnosti poznati su po vatrenom zalaganju za opoziciju na izborima, iako tvrde da su „objektivni“….

Postoje već 22 godine, mi ćemo navesti samo tri detalja koji ih prilično plastično slikaju.

CRTA je 2018. godine prvi put dodelila nagradu namenjenu pojedincu ili organizaciji „koji se bore za prava građana, koji u doba opšte apatije i nepoverenja, veruju u promene i rade na tome da se one dogode“. Kome je tada dodeljena ova nagrada? Inicijativi „Ne damo niški aerodrom“, grupi protivnika vlasti koja je tvrdila da Vučić i Beograd predlogom nove organizacije rada hoće da ugase „Konstantin Veliki“. Organizovali su preteste i blokade, i na sreću nisu uspeli, jer sa niškog aerodroma danas putuje pola Balkana na neloliko desetina odredišta u svetu.

CRTA je 2016. utvrdila da tek trećina građana učestvuje u političkom životu Srbije. Četiri godine kasnije – tokom kojih je, ne zaboravimo, CRTA „pokretala građane“ i za to dobijala pare iz stranih fondova – ova organizacija konstatuje da „više od 90 procenata građana u poslednjih godinu dana nije preduzelo niti učestvovalo u bilo kakvoj akciji ili inicijativi u vezi sa rešavanjem nekog problema u lokalnoj zajednici“. To nije efikasnost, to se zove anesteziranje.

CRTA je 2018. u saradni sa izvršnom agencijom Ministarstva spoljnih poslova Velike Britanije organizovala podsticanje kvaliteta izbornih procesa i mehanizama za učešće građana u periodu između izbora! Između dva rata, i posle oslobođenja, građanima je bilo zazorno da priznaju „saradnju“ sa izvršnim agencijama i Nemačke, i Britanije i Rusije, sve i kad su se te „agencije“ izdavale za humanitarne. A Forin ofis svakako nije humanitarna organizacija…

Dodajmo ovom krokiju još samo jedan detalj: CRTA je od 2020. preko svog sajta Istinomer zvanični partner Fejsbuka sa ovih prostora u suzbijanju lažnih vesti. U suštini, to se partnerstvo svodi na kontrolu ovdašnjih medija. Ili će neko reći da je Fejsbuk u poslednje četiri godine postati mesto gde se može saznati istina?

U svakom slučaju, mogu biti sigurni da Istinomer neće procenjivati istinitost onoga što je govrila Svetlana Slapšak, i što na svom sajtu objavljuju o tragediji u Novom Sadu.

 VIDEO

00:39
Aleksandar Vučić - Oduševljen sam onim što vidim u Bakuu Izvor: Video plus