Slušaj vest

Pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Americi gotovo sigurno otvara vrata zaoštravanju odnosa sa Kinom, koju je republikanac još u preizbornoj kampanji označio za glavnog ekonomskog neprijatelja Amerikanaca. S druge strane, Srbija je veliki saveznik i strateški partner Kine, što nagoveštava da bi Trampovi potezi mogli postati izazov i za Srbiju koja je izgradila dobre odnose sa SAD i namerava da ih učvršćuje i u budućnosti.

Bivši ambasador Branko Branković kaže za Kurir da ne očekuje da bilo šta što je vezano za naše odnose sa Kinom, može da ugrozi naše odnose sa Amerikom.

sequence-01.00-21-48-23.still001.jpg
Kurir Televizija Branko Branković

"Jer, ukoliko bi Tramp nešto preduzeo po tom pitanju ili čak bio suzdržan prema Srbiji, onda bi to morao da uradi i prema bar 50 ili 60 država. Praktično više od pola sveta ima izvanredne ekonomske odnose sa Kinom, a ne treba zaboraviti da je veliki broj američkih firmi i te kako ima dobre ekonomske odnose sa Kinom. Tek ćemo videti u kojoj meri i na koji način će Tramp i njegova nova garnitura da se organizuju u odnosu na Kinu. Tramp je ranije, kada je to bilo politički oportuno, govorio da je Kina neka vrsta ekonomskog neprijatelja Amerike", ocenjuje Branković.

Političke i ekonomske veze


"Težina" srpsko-kineskih odnosa ogleda se pre svega u političkoj i ekonomskoj sferi. Peking ne priznaje nezavisnost Kosova i u Savetu bezbednosti UN, uz Rusiju, predstavlja snažan protivteg Americi i ostalim zemljama koje su priznale Kosovo. Takođe, Kina je velika podrška Srbiji u čuvanju suvereniteta i u drugim međunarodnim organizacijama. S druge strane, Beograd zastupa politiku jedne Kine i deo je inicijative "Pojas i put". Srbija sa Kinom ima sporazum o strateškom partnerstvu i slobodnoj trgovini, robna razmena premašila je šest milijardi dolara, a ulaganja kineskih kompanija 18 milijardi. Dve zemlje imaju mnogo zajedničkih infrastrukturnih projekata, od čega su najvažniji oni u izgradnji putne i železničke mreže kroz Srbiju i ulaganja u energetiku.

On naglašava da je Kina ogroman ekonomski gigant koji možda ne ugrožava ekonomiju SAD, ali je ozbiljan konkurent.

"Kad je konkurencija u pitanju, onda se svako bori za svoje dvorište. Treba se setiti da je tokom prvog predsedničkog mandata Tramp, za razliku od mnogih predsednika SAD, a posebno Bajdena, pokazao mnogo više razumevanja za našu ekonomsku i političku poziciju, s jedne strane, a s druge strane je bio veoma otvoren da sasluša naše argumente", smatra Branković.