"ČAK I U SLUČAJU NESREĆE BI ŠTETA BILA MALA" Knežević i Jovančićević o projektu Jadar: Ovo je najvažnije pitanje kada govorimo o litijumu
"Ekologija ne treba da bude ugrožena ovim, i po dokumentima koje sam video neće biti ugrožena"
Da li će Srbija propustiti veliku šansu ako ne bude iskopavala litijum, ili će ako bude donela takvu odluku ugroziti životnu sredinu? Opšte je uverenje da to ne treba da bude političko pitanje, već da o tome treba da raspravlja struka.
Istovremeno, jedan deo struke se optužuje za lobiranje da se litijum kopa, dok se za druge pripadnike struke ocenjuje da neargumetovano plaše narod ekološkom katastrofom.
O tome šta je prava istina, za Kurir televiziju govorili su profesor doktor Dinko Knežević, profesora Rudarsko geološkog fakulteta i profesor doktor Branimir Jovančićević, profesor Hemijskog fakulteta.
- Ekologija ne treba da bude ugrožena ovim, i po dokumentima koje sam video neće biti ugrožena. Rudnik bi se otvarao za više od 6 godina, a čak i da dođe do incidenta koji bi izazvao štetu, ona bi bila potpuno lokalna i nebitna za širu životnu sredinu - rekao je Knežević.
On dodaje da je u rudarstvu ekonomija komplikovana i da treba proći određeni vremenski period kako bi se ona uvidela.
- Dobro je što ne ostavljamo ove razgovore na temu litijuma, ona nije dovršena. Ja nastupam kao profesionalac u ovoj oblasti, bavim se industrijskom hemijom i hemijom društvene sredine. U sve četiri faze može da dođe do ugrožavanja društvene sredine, ali ne mora da znači da će doći - kaže Jovančević.
On je objasnio da je postupak agresivan, a da je u pitanju veoma plodno zemljište, kao i da je drugačije govoriti o ovakvom procesu u prirodnim uslovima i laboratorijskim uslovima.
- Po našem zakonu, a i zapadnim zakonima, u jednom trenutku trideset tona rude mora biti poluindustrijski prerađeno. To je ovde obavljeno u laboratorijama u Australiji i Sjedinjenim Američkim Državama, velike pare su uložene da bi se bilo šta prepustilo slučaju. Niko ne kaže da ne može biti incidenta, ali ovde su urađene procene rizika, dokazano je da je rizik mali - rekao je Knežević.
Jovančićević je rekao da je najveće pitanje da li će biti ugrožen izvor vode:
- Kada govorim o ugroženosti podzemnih voda, one su sve povezane. Takvim rudnikom će se nehemijski uticati na te vode samim postojanjem tog rudnika i fabrike.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)