Slušaj vest

Država Srbija može da izvuče najvišu ekonomsku korist, od rudarenja, preko proizvodnje katoda, litijumskih baterija, do električnih automobila. Pre svega, sve treba da bude bezbedno u ekološkom smislu, mora da se radi najboljom i najsavremenijom tehnologijom, uz poštovanje svih ekoloških standarda. Slični projekti se planiraju, ili se na njima radi i u drugim evropskim zemljama - Portugalu, Španiji, Nemačkoj, kao i u Francuskoj, gde je nedavno vlada planirani rudnik litijuma u departmantu Alije u središnjoj Francuskoj proglasila projektom od "velikog nacionalnog značaja", a o svemu ovome govorio je i gost jutarnjeg programa Kurir televzije "Redakcija" Darko Obradović, iz Centra za stratešku analizu.

01:44
Obradović za Kurir televiziju: "Ova zemlja ima regulatorni okvir, ima siaset zakona koji regulišu rudarstvo" Izvor: Kurir televizija

- Ova zemlja ima regulatorni okvir, ima siaset zakona koji regulišu rudarstvo i taj okvir je manje više usklađen sa Evropskom unijom. To je ono najosnovnije što postoji. Sa druge strane, postoji i tzv. ekološki osigurač, a to je baterijski pasoš. To je digitalni sertifikat koji je već sada u okviru pilot projekta. Testira se, dakle, da se prati sirovina od rudnika, preko katoda, baterija automobila, pa sve do reciklaže. Taj osigurač garantuje isporuku sirovine, odnosno baterije, na evropsko tržište.Sa druge strane eliminiše sve one proizvodjače koji krše životnu sredinu, ugrožavaju naš opstanak, ali i one koji ne poštuju socijalne aspekte poslovanja. To je jedan sveobuhvatan okvir koji je razvila Evropska Unija upravo u okviru ove zelene utakmice, jer se rudarstvo vraća u Evropu.

O tome da li je zato dobro da u projektu učestvuju zapadne kompanije zbog viših standarda poslovanja i zaštite životne sredine rekao je sledeće:

- Ovde je ključno pitanje, ako je održivo rudarstvo moguće, po ekološkim standardima, onda je neodgovorno prema razvoju zemlje zaustaviti ovaj projekat, jer niko se nije odrekao litijuma. Gde god je pronađen litijum, države se bore, a evropske države daju rudnicima podsticaje, i to velike, da što pre otvore rudnik - rekao je on i dodao:

366438_241122.02_33_56_20.Still022.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Ono što treba isto znati, Srbija ima jednu od najvećih rezervi litijuma, skoro 10% svetskih rezervi. Zamislite koliko milijardi možete da privučete u sektor oko litijuma. Zašto? Zbog geopolitike. Evropske države i sve američke države ne žele više da "svoje lance snabdevanja zasnivaju na neprijateljskim zemljama". Žele da ih zasnuju na partnerima. 

Obradović je na kraju naglasio:

- Svako ko želi može da se obavesti, pa i ja kada sam pisao studiju o uticaju litijuma na stratešku bezbenost Srbije, da se obavesti o parametrima i da shvati da se ova operacija ne svodi samo i isključivo na rudnu rentu, već imate mnoge prihode, što za Loznicu, što za Republiku Srbiju i što je najbitnije, otvarate mogućnost da privučete tehnološke razvijene industrije.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

KAKO USPOSTAVITI KONTROLU MONITORINGA PREMA REČIMA STRUKE?

02:37
Predrag Mijatović: "Najvažnija stvar je uspostavljanje kontrole i monitoringa celokupne proizvodnje, od eksploatacije do dobijanja litijum karbonata" Izvor: Kurir televizija