Slušaj vest

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost u emisiji Hard Talk na britanskom javnom servisu Bi-Bi-Si (BBC), a domaćin emisije je čuveni voditelj Stiven Sakur.

Sakur je sa predsednikom Srbije, koju je okarakterisao kao najveću i najjaču zemlju na Balkanu i regionalno najmoćniju, razgovarao o poziciji Srbije na svetskoj mapi, putu Srbije u EU i prijateljstvu sa Rusijom i Kinom, a u jednom trenutku su se dotakli i teme Kosova i Metohije.

- To je pitanje za one koji su otvorili Pandorinu kutiju. Kada dođu u ovu zemlju, i kada pitaju naše ljude da li podržavamo teritorijalni integritet Ukrajine, mi kažemo: "Da, podržavamo". A kada dođete vi iz Londona, Vašingtona, Berlina, Brisela, i kažete da moramo podržati Povelju UN i teritorijalni integritet Ukrajine, znate li šta ljudi ovde kažu: "Idite dođavola, to već i radimo". A šta je sa teritorijalnim integritetom Srbije. Govorite o Povelji UN, pa zašto ste je prekršili.  Pitam Vas sada. Zašto je vaša zemlja bombardovala Srbiju bez odluke Saveta bezbednosti? Nelegalno - naglasio je predsednik za Bi-Bi-Si.

02:07
"Da li sam u pravu, ili imate neke bolje argumente?" Vučić na BBC o Kosovu i Metohiji Izvor: BBC

Sakur je u tom trenutku pitao predsednika da li se promenio i sazreo u odnosu na 1999. godinu.

- Da, ja sam promenio mnoge svoje stavove, ali nisam promenio svoj stav o nelegalnoj akciji koju ste sproveli protiv moje države - naglasio je on, na šta je Sakur rekao:

- Ako mogu da kažem, vi ste predsednik već sedam godina, odredili ste se za put ka EU. Velika većina zemalja EU priznaje Kosovo. I sasvim je jasno da neće biti članstva za Srbiju u EU dok ne priznate Kosovo.

Predsednik Vučić je pitao sledeće:

- Moje pitanje za vas je, da li sam u pravu, ili imate neke druge argumente? Neki bolji argument od većine zemalja koje priznaju Kosovo. Pitam Vas ponovo, da li su zapadne zemlje prekršile međunarodno javno pravo kada su bombardovale Srbiju?

Novinar Bi Bi Sija je tada pitao Vučića da li postavlja to pitanje i američkim liderima.

- Pitam ih. Da li su prekršili međunarodno javno pravo i Povelju UN priznanjem Kosova, iako je tada bila na snazi, a i dalje je na snazi, Rezolucija 1244 koja je posvećena teritorijalnom integritetu Srbije.