BIVŠI STAREŠINA TZV. OVK SVEDOČIO NA SUĐENJU TAČIJU: Otkrivali smo kolaboracioniste, bili su Albanci
Na suđenju Hašimu Tačiju svedočio je bivši starišina tzv. OVK koji je izjavio da je obaveštajna služba tzv. OVK radila na otkrivanju Albanaca osumnjičenih za "kolaboraciju" sa srpskim vlastima
Bivši starešina OVK Haljil Čadraku posvedočio je danas pred specijalnim sudom u Hagu da je, 1998-99, obaveštajna služba tzv. OVK radila na otkrivanju Albanaca osumnjičenih za "kolaboraciju" sa srpskim vlastima.
Čadraku, koji je tada bio glavni obaveštajac tzv. OVK u okolini Prizrena, izjavio je na suđenju četvorici bivših vođa tzv. OVK optuženim za ratne zločine nad Albancima - proglašenim za "kolaboracioniste" - Srbima i Romima na Kosovu i u Albaniji, 1998-99.
Za zlodela u više od 40 pritvora tzv. OVK optužnica tereti tadašnje vodeće članove Glavnog štaba tzv. OVK Hašima Tačija, Kadrija Veseljija, Redžepa Seljimija i Jakupa Krasnićija.
Čadraku je u sudnici potvrdio da je obaveštajni sektor tzv. OVK, na čijem je čelu on bio u "operativnoj zoni Paštrik", prikupljao informacije o "neuniformisanim elementima koji su radili u službama neprijatelja".
"Oni su koristili civile da otkriju naše snage...Mi smo se štitili od onih koji su radili za srpske službe...Bili su Albanci i bilo ih je mnogo", kazao je svedok.
Na pitanje tužioca "za koje su službe oni radili", Čadraku je odgovorio da su to bile "ilegalne i otvorene strukture, delovi Udbe i srpskih milicija".
"Oni su koristili sve svoje izvore, bilo dobrovoljne ili ucenjene Albance u tim okupacionim strukturama", rekao je svedok.
Čadraku je tvrdio da su u Orahovcu i Prizrenu tada "svi udbaši bili Albanci, na njihovu sramotu".
OVK je njihova imena znala i pre 1998. godine, precizirao je svedok.
Informacije o "kolaboracionistima", tzv. OVK je, kako je izjavio Čadraku, dobijala od meštana albanskih sela.
"Mi smo živeli sa civilima i bili smo izloženi istom neprijatelju. Bili smo isto što i civili. Oni su tražili da sprečimo elemente koje su oni videli kako rade protiv nas da uđu na našu teritoriju", tvrdio je svedok.
Čadraku je potvrdio da je tzv. OVK imala kontrolne punktove na kojima su bili spiskovi sa imenima osoba osumnjičenih za saradnju sa srpskim snagama.
Tim je tzv. OVK, po svedoku, "pokušavala da se zaštiti od elemenata potvrđenih kao naši protivnici".
Prema optužnici, na meti tzv. OVK našli su se svi koje je ta paravojska proglasila za "protivnike", a cilj udruženog zločinačkog poduhvata u kojem su učestvovali optuženi i drugi bio je da tzv. OVK preuzime kontrolu nad Kosovom nasiljem i zločinima nad tim "protivnicima".
U "protivnike" OVK, Čadraku je danas ubrojao i "Oružane snage Republike Kosovo" (FARK), formaciju koju je osnovala "vlada u egzilu" predratnog lidera kosovskih Albanaca Ibrahima Rugove. OVK je FARK tokom rata, po tužiocima, smatrala rivalskom.
Tu paravojsku, Čadraku je u sudnici optužio da je "sabotirala rat" Albanaca protiv Srbije zato što je, u martu 1999., u Albaniji držala "5.000 vojnika", a nije pritekla u pomoć OVK na Kosovu.
"Oni su bili rođeni da sabotiraju rat - to sam mislio tada i tako mislim sada", kazao je Čadraku.
Po optužnici, tzv. OVK je nezakonito pritvarala i mučila članove Rugovine stranke, Demokratskog saveza Kosova, zbog njegovog zalaganja za rešavanje krize mirnim putem.
Čadraku, koji je u martu 1998. na Kosovo došao iz Švajcarske kao član Narodnog pokreta Kosova (LPK), precizirao je da je je taj pokret još 1993. formirao "vojni sektor" koji je bio preteča Glavnog štaba OVK.
Na sastanku na Kosovu 1993. članovi "vojnog sektora" LPK odlučili su da "podignu oružani ustanak" i "formiraju naoružane jedinice", posvedočio je Čadraku.
Ranije na suđenju, jedan od vođa LPK i, kasnije, OVK Šukri Buja izjavio je da je prvobitni cilj tog pokreta bilo ujedinjenje svih Albanaca u Albaniji, Srbiji, Crnoj Gori Makedoniji, odnosno stvaranje Velike Albanije.
Inače, optužnica u 10 tačaka tereti Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).
Navedene zločine, pripadnici tzv. OVK pod komandom optuženih počinili su, po optužnici nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 102 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999. U optužnici je identifikovano 75 žrtava - 51 srpska, 23 albanske i jedna romska.
Šest tačaka optužnice tereti Tačija, Veseljija, Seljimija i Kransićija za zločine protiv čovečnosti, a četiri tačke za ratne zločine.
Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.
Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala "protivnicima".
Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri tzv. OVK: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sulejman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.
Svi optuženi izjavili su da nisu krivi. Oni su u pritvoru u Hagu od hapšenja na Kosovu u novembru 2020.
Kurir Politika/ Beta
ISPOVEST PREŽIVELOG BORCA SA KOŠARA:
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)