"INCIDENT U SKUPŠTINI BIO UNAPRED ISPLANIRAN?!" Matić tvrdi: Namera bila da se nasilje sa ulica prenese u parlament
U Srbiji prethodnih nedelja burno. Danas je trebalo da se raspravlja o Predlogu budžeta za 2025. godinu u Skupštini Srbije, ali pre nego što je došlo do same rasprave, došlo je do ozbiljnog incidenta. Narodni poslanici vlasti i opozicije, i ministri su se fizički sukobili, a obezbeđenje je moralo da reaguje i razdvoji učesnike.
Nakon pauze, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, pročitala je objedinjenu dnevnu tačku sa 68 predloga zakona, među kojima je i budžet za 2025. godinu, i nakon političkog govora zaključila raspravu. Glasanje će biti zakazano naknadno. U međuvremenu, opozicija je protestovala uz pištaljke i vuvuzele, dok su u Skupštini odjekivali povici „ubice“ i „lopovi“. Takođe, konstatovane su ostavke ministara Vesića i Momirovića, a sukobi među poslanicima nisu prestajali.
Povodom dešavanja u Narodnoj skupštini oglasio se i predsednik Vučić: “Oni su danas pokušali da spreče penzionere da dobiju svoje uvećane penzije, zaposlene u javnom sektoru svoje uvećane plate. Neće im proći. Srbija neće stati!”, poručio je.
Na ovu temu govorili su gosti emisije Usijanje, Vladimir Kljajić, politikolog, Zoran Vuletić, predsednik Građansko-demokratskog foruma, i Marko Matić, izvršni direktor Centra za odgovorne medije.
- Nažalost, danas smo prisustvovali jednom od najtužnijih dana za srpsku demokratiju. Deo opozicije, koja već dugo podseća na stečajno preduzeće, pokušao je da stvori incident kako bi se pojedinci iz nje nametnuli kao vođe opozicije. Umesto ozbiljne rasprave o budžetu za narednu godinu ili važnim zakonima poput onog o energetici i ukidanju moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana, Skupština je pretvorena u poprište sukoba. Skupština ima svoje procedure i dnevni red, a opozicija je insistirala na svom predlogu za glasanje o poverenju vladi, uprkos proceduralnim nedostacima. Dva potpisa na njihovom predlogu su, prema tvrdnjama ljudi čija su imena bila na spisku, bila falsifikovana. To automatski čini njihov predlog pravno manjkavim - rekao je Matić i dodao:
- Mislim da je ovaj incident bio unapred isplaniran. Očigledno je da je namera bila da se nasilje sa ulica prenese u parlament, gde mu apsolutno nije mesto. Parlament bi trebalo da bude hram demokratije, primer kako se vode ozbiljne i argumentovane političke diskusije. Međutim, danas smo videli cirkus, što je loša poruka građanima. Sva politička neslaganja treba rešavati na izborima, u glasačkim kutijama, a ne na ulicama ili kroz incidente u Skupštini. Opozicija ima pravo da se bori za bolje izborne uslove i sprovođenje preporuka ODIHR-a, ali pravljanje cirkusa od parlamenta nije način za to.
Potom se dotakao šta je prema njegovom mišljenju bio motiv opozicije:
- Ovo je bila unutrašnja borba unutar opozicionih redova. Videli smo da se Dragan Đilas trudi da zadrži primat, dok Sava Manojlović pokušava da privuče pažnju uličnim performansima i teatralnim hapšenjima. Ovo nije borba politika, već borba za prevlast unutar opozicije. Opozicija se nada da će vlast, figurativno rečeno, „pasti s drveta“ u njihove ruke. To nije način da se osvoji poverenje građana niti da se postigne promena vlasti.
Voditeljka je potom upitala gospodina Vuletića da li ovakve scene doprinose produbljivanju podela u društvu i demokratskim procesima.
- Scene koje smo danas videli u Skupštini odražavaju duboku podeljenost, kako u društvu, tako i u razumevanju demokratije. To zavisi od perspektive - kako vlast, tako i opozicija doživljavaju demokratski proces na potpuno različite načine. Konkretno, današnji sukob počeo je kada ministri i predsednica Skupštine nisu pokazali toleranciju prema osnovnim demokratskim pravima opozicije. Opozicija ima pravo da izrazi svoj stav, koristi transparente ili čak demonstrira unutar Skupštine. To je osnov demokratije. Međutim, problem je nastao kada ministar Lončar nije mogao da istrpi protest opozicije, što smatram nedopustivim. Vlast mora biti tolerantnija prema kritikama i provokacijama - rekao je Vuletić i dodao:
- Ne mislim da je današnji incident u parlamentu vrhunac krize demokratije u Srbiji. Slični, pa čak i ozbiljniji incidenti dešavaju se i u razvijenijim demokratijama. Međutim, naš problem je mnogo dublji i traje već godinama. Po mom mišljenju, sumrak demokratije kod nas počeo je sa izborima u decembru prošle godine, a današnji događaj samo je produžetak tog procesa. Ovakvi događaji koriste vlastima kako bi se pažnja javnosti skrenula sa važnih pitanja. Na primer, umesto da se govori o tragediji u Novom Sadu ili o netransparentnim međudržavnim ugovorima sa Kinom, sada se govori o tuči u parlamentu. To nije slučajno.
Kljajić je prokomentarisao izjavu premijera Miloša Vučevića da je opozicija pokušala nasilno da blokira rad Skupštine.
- Ovo je situacija prepuna kontradiktornosti. S jedne strane, vlast ističe da Srbija ide ka evropskim integracijama, dok s druge strane, način na koji se vodi unutrašnja politika i ovakvi incidenti u parlamentu ukazuju na ozbiljne izazove. Što se tiče nasilja u parlamentu, smatram da ono ne odgovara nikome, a najmanje građanima Srbije. Ovakvi događaji dodatno narušavaju poverenje u institucije, koje je već na niskom nivou. Prema poslednjim istraživanjima, samo 20% građana veruje da Narodna skupština radi u interesu građana. Ovako niska podrška jasno pokazuje duboku eroziju poverenja, a incidenti poput ovog dodatno je produbljuju - rekao je Kljajić i dodao:
- Opozicija, nažalost, koristi performanse kao sredstvo da skrene pažnju na sebe, ali to ide na štetu institucije i njenog ugleda. Parlament je mesto za ozbiljne rasprave, a ne za cirkus. Konstruktivna kritika budžeta mogla je da obuhvati konkretne primedbe - na primer, da se sredstva preusmere iz jedne oblasti u drugu ili da se više investira u infrastrukturne projekte umesto u povećanje penzija. Ali kada se poslanici vlasti polivaju bojom, jasno je da tu nema prostora za dijalog. Takvo ponašanje ne doprinosi demokratiji niti rešavanju problema, već samo udaljava sve strane od konstruktivnog rešenja. Opozicija je verovatno shvatila da kroz raspravu o budžetu neće dobiti političke poene. Umesto da ponude konkretnije predloge i pokažu kako bi oni drugačije raspodelili sredstva, odlučili su se za performanse koji dodatno urušavaju kredibilitet institucija. Ovo je paradoksalno jer su institucije ključne za razvoj demokratije, a opozicija, koja stalno insistira na jačanju institucija, svojim ponašanjem šalje poruku građanima da je parlament trivijalan i nevažan. To je, po mom mišljenju, krajnje kontraproduktivno.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Pogledajte kakav cirkus pravi opozicija u Skupštini:
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič