MINISTAR ĐURIĆ: Srbija ima velika očekivanja od administracije Donalda Trampa
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić ukazao je da je tokom prvog predsedničkog mandata Donalda Trampa odnos Srba i Albanaca bio na daleko višem nivou i da je prioritet bio da se dođe do kompromisa kroz ekonomsku saradnju. On je kazao da i od nove Trampove administracije očekuje spremnost za saradnju.
Komentarišući povratak novoizabranog predsednika Donalda Trampa na čelo SAD, Đurić je istakao da je bivši Trampov izaslanik Ričard Grenel imao drugačiji pristup i da je nastojao da se kroz stvaranje ekonomskih veza stvori novi tip odnosa između Srba i Albanaca, prenosi RTV.
„A zna se koja ekonomija u regionu je najsnažnija - srpska ekonomija. Nama je u interesu da imamo otvorene granice, da naša roba može slobodno da cirkuliše. I to je ta vizija sa kojom je i predsednik Vučić ušao u stvaranje inicijative Otvoreni Balkan. Otvorene granice rešavaju i srpsko nacionalno pitanje“, rekao je Đurić za TV Hepi.
Na pitanje o očekivanjima Srbije od nove Trampove administracije, Đurić je rekao da se očekuje spremnosti da se pozicija Srbije sasluša i naglasio da rad sa silom kao što su SAD zahteva upornost i konzistentnost zbog čega je, kako kaže, država radila na stvaranju srpskog lobija u Americi, a da je Srpski kokus u Kongresu uvećan više od dva puta.
Istraživanja koja pokazuju da su Srbi u Evropi bili najnaklonjeniji izboru predsednika Trampa, ističe, govore o tome koliki je apetit srpskog naroda za drugačiji i bolji odnos sa SAD uz međusobno uvažavanje i poštovanje.
Dodao je i da ima razloga da se veruje da će odnosi Srbije i SAD u narednom periodu da se dodatno unapređuju, ekonomski i politički i u svakom drugom smislu i ukazao da su američke kompanije u Srbiji angažovane u nekim od ključnih infrastrukturnih projekata kao što je Moravski koridor, zatim u energetici i IT sektoru.
„Američka politika danas mora da uzme u obzir interese američkih kompanija u Srbiji. To je ono što nismo imali i ono što nam je falilo od 90-ih godina. Ne napadate zemlju u kojoj rade ključne američke kompanije, nema te američke politike koja će ići fundamentalno protiv interesa američkih kompanija“, poručio je Đurić.
Na pitanje da li je među građanima prisutan evroskepticizam, Đurić je rekao da je srpsko društvo, prema istraživanjima, podeljeno po pitanju toga da li Srbija treba da ide u EU i ocenio da je to razumljivo jer više od 20 godina nije omogućeno da Srbija stekne punopravno članstvo.
„Zato su važni ovi signali, kao što je otvaranje klastera 3, da javnost u Srbiji i politička klasa, ali i svi građani, prepoznaju da evropske institucije i evropske države žele Srbiju kao ravnopravnu članicu. I zato je važno što je ovde bila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja je jasno i javno poslala poruku da nas vide u Evropi“, rekao je Đurić.
Dodao je da je važno da Srbija sprovede sve reforme ističući da se ne sme spajati zahtev pojedinih zemalja vezanih za Kosovo, koji Beograd ne može i neće da prihvati, sa pitanjem članstva u Evropskoj uniji.
Kurir.rs/Kosovo online
"PREDSEDNIK I GRADONAČELNIK SU OD PRVOG MOMENTA SA NAMA" Bolna ispovest porodice Firić: Pustite nas da oplakujemo decu bez vaših protesta i politike (VIDEO)