Slušaj vest

Nekadašnji šef diplomatije Jugoslavije Vladislav Jovanović, komentarišući posete afričkih lidera Beogradu, kaže da afričke zemlje razumeju zašto je Srbiji potreban teritorijalni integritet jer su se posle antikolonijalne revolucije našle u tzv. neaktivnom prostoru.

Sada osećaju da su stavljene pod režim neokolonijalizma modernije forme, "sa nasmejanijim licima", kazao je i dodao da je za Srbiju važno da dobije prostor za "političko disanje" s obzirom na to da postoje tendencije da se "sabije na uži prostor Zapadnog Balkana".

Za Srbiju je strateški važno da ima prisustvo na afričkom kontinentu, jer Afriku doživljava kao strateškog partnera u budućnosti, rekao je krajem jula prošle godine predsednik Aleksandar Vučić prilikom posete predsednika Ugande Beogradu, rekao je za RTS.

U prestonici Srbije, u međuvremeno boravilo je više afričkih lidera i ministara, a poslednji u nizu je predsednik Ekvatorijalne Gvineje.

Vladislav Jovanović, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da je za Srbiju najvažnije da dobije prostor za "političko disanje" s obzirom na to da, kako je rekao, postoje tendencije da se sabije na uži prostor Zapadnog Balkana i natera na staze koje su joj određene.

"To su takozvane evroatlantske organizacije, koje odlažu datume koji nisu ni formulisani. To je nesreća za svaku manju zemlju koja želi da se odupre stranim pritiscima sa bilo koje strane i vrste", ističe Jovanović.

Prema njegovim rečima, afričke zemlje razumeju zašto je Srbiji potreban teritorijalni suverenitet i integritet jer su se posle antikolonijalne revolucije našle u takozvanom neaktivnom prostoru.

"Sada osećaju da su stavljene pod režim neokolonijalizma modernije forme, sa nasmejanijim licima. Dobili su ohrabrenje kada se na istoku pojavila grupa zemalja u ekonomskom usponu i hrabrosti za samostalno političko razmišljanje. Opredelili su se za miroljubivu egzistenciju", navodi Jovanović.

Napominje da zemlje na afričkom kontinentu nisu dobile nikakvu efektivnu pomoć od kolonijalnih "gospodara" u prošlosti za podizanje sa niskog na viši nivo.

"Ostalo im je u sećanju kada je bivša zajednička zemlja bila uzor onima koje su bile okupirane, podigla se i razvila na brz način, a u isto vreme se solidarisala sa zemljama koje su bile kolonijalizovane. U okviru Pokreta nesvrstanih, prihvatili su Srbiju kao lidera, a formalno je to bila i Indija, Gana i Indonezija", podseća Jovanović.

Bivši šef diplomatije Jugoslavije ističe, takođe, da afričke zemlje za Srbiju veže nostalgija, jer je zadržala punu nezavisnost, Beograd je i dalje prestonica, ali i naše razumevanje i simpatije za afrički svet.

Kurir Politika/RTS/Prenosi: A.Ć.