ZELENA INDUSTRIJA NA POMOLU: Hoće li rudarski bum doneti hiljade novih radnih mesta u Srbiji? Struka najavljuje ekonomski rast: Otvaraju se vrata ka partnerima!
Da li ulaganje u kritične mineralne sirovine bitno menja srpsku geostrategiju i da li to donosi veliki broj radnih mesta i otvara vrata za razvoj privrede otrkrio je gost jutarnjeg programa Kurir televizije "Redakcija" Milan Antonijević.
Srbija ima 158 tona potvrđenih rezervi litijuma, koje mogu proizvesti 58.000 tona litijum karbonata godišnje, što je dovoljno za milion električnih vozila godišnje, čime bi se zadovoljilo oko 17 odsto evropske potražnje. Ukoliko se to realizuje, šta će to značiti za ekonomiju naše zemlje?
- Održivi razvoj je nešto što prati razvoj zelenog rudarstva, što je unapređen i drugačiji vid rudarenja koji je sada u skladu sa svim standardima. Čeka se sama studija, videli smo nacrt. Dobro je da se najave neke izmene zakona koje bi malo pooštrile ove procese. Srbija ovo gleda kao svoj projekat. Ovo je projekat od nacionalnog interesa i zbog toga je zaista dobro pratiti ga - rekao je on i dodao:
- Ekonomski parametri su takođe jako značajni, oni se vide ne samo u zapošljavanju koje će se desiti u toj regiji, već i prateća industrija koja je napredna i otvara vrata Srbiji ka partnerima.
Mađarska Ima nekoliko fabrika i četvrti su u svetu po proizvodnji litijumskih baterija. Oni imaju neke od najvećih fabrika, kako kineskih tako i nemačkih. Da li mi imamo prednost u odnosu na Mađarsku, zato što imamo resurse, odnosno litijum? Srbija je među državama sa najvećim rezervama u celoj Evropi:
- Oni koji su sposobni da pomognu Srbiji u tom razvoju biće partneri Srbije, Kina je to bila. To su sve ekonomski interesi koji jesu vezani za strateški velike interese.
STRUKA ISTIČE DA LITIJUM NEĆE UTICATI NA ŽIVOTNU SREDINU:
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)