Slušaj vest

Odnosi Srbije i Mađarske su trenutno primer istinski dobrosusedskih odnosa dve zemlje. Dve države i dva naroda imaju vekovno iskustvo života jednih pored drugih, a često su njihove sudbine bile međusobno isprepletane. Kroz istoriju je bilo teških perioda i sukoba, ali i primera veoma dobre saradnje i savezništva.

SVM - bratska partija

Poslednjih desetak godina svedočimo rapidnom uzletu dobrih državnih odnosa dve zemlje, čemu posebno doprinose dobri lični odnosi dva lidera Aleksandra Vučića i Viktora Orbana, kao i vladajućih partija Fides i SNS. Naročito je značajna uloga spone u tom odnosu koju ima partija mađarske nacionalne manjine u Srbiji – Savez vojvođanskih Mađara (SVM). To je stranka koja je nekada davno imala potpuno drugačije svetonazore i korene, ali je danas bratska partija sa SNS sa kojom je u koaliciji na vlasti na svim nivoima, a bliska je i Orbanovom Fidesu. Značajan trenutak na političkom polju u Srbiji je bio taj kada su dominantna partija u mađarskom nacionalnom korpusu u Srbiji, korpusu koji pretežno živi u severnoj srpskoj pokrajini Vojvodini i najjača partija u većinskom srpskom narodu, kao i na nivou cele Srbije, SNS, rešile da postanu partneri u izgradnji državotvorne koalicije, gde će mađarska manjina uživati sva prava, a biti ujedno i lojalna državi Srbiji.

Marginalizovane separatističke tendencije

U Srbiji zvanično živi nešto manje od 185 hiljada Mađara. Odnosi su pre 20 godina u Vojvodini bili prilično napeti, sa mnoštvom incidenata na etničkoj osnovi i izraženim separatističkim tendencijama Mađara u ne tako malom procentu, ali sa dolaskom SNS na vlast i na pokrajinskom nivou 2016. godine polako se marginalizuju separatističke tendencije i snage, a SVM postaje bliska SNS i konstruktivna, dobija i dobre pozicije u vlasti, ali poštuje državu Srbiju. Mađari se od tada više okreću kulturnim, jezičkim i ostalim pravima, dobroj saradnji sa njihovom maticom Mađarskom, ali ne teže više separatizmu ili bilo kakvoj teritorijalnoj autonomiji na nacionalnoj osnovi. Bilo bi dobro kada takve aspiracije nikada više ne bi bile probuđene, ni u nekom trenutku u budućnosti i u nekim drugim okolnostima.

Važan sused

Odnosi dve države su veoma napredovali prethodnih godina, na mikro planu i dalje treba izgrađivati poverenje između dva naroda, kako bi sve to što je pozitivno urađeno (p)ostalo relativno trajno, a ne samo privremeno. Mađarska je za nas važna ne samo zbog brojne mađarske manjine u našoj zemlji, već i kao naš sused, koji postaje sve značajniji na međunarodnom planu, posebno u kontekstu povratka Donalda Trampa u Belu kuću. Mađarska je ozbiljna država sa ozbiljnim rukovodstvom, zemlja koja razmišlja geostrateški i ima regionalne ambicije, u koje joj se trenutno uklapa i Srbija. Iako je priznala tzv. Kosovo, poslednjih godina glasa protiv lažne države u internacionalnoj areni i podržava Srbiju po brojnim pitanjima.

Screenshot 2024-11-14 160705.jpg
Printscreen/RTS 

Pragmatična politika

Mađarska na međunarodnom planu, iako je deo EU i NATO, vodi racionalnu i pragmatičnu politiku i prema Kini i prema Rusiji i ona ne podleže trenutnoj zapadnoj antiruskoj histeriji, po čemu je slična Srbiji. U pogledu nafte i gasa Srbija i Mađarska imaju pragmatične razloge za međusobne dobre odnose , kao i za zajedničke dobre odnose sa Rusijom, radi sopstvene energetske bezbednosti. Takođe se zajednički uklapaju i u kineski projekat Pojas i put, pri čemu je naročito značajna brza pruga Beograd-Budimpešta, kao deo budućeg železničkog koridora od Budimpešte do Pireja. Si Đinping je u maju posetio Srbiju i Mađarsku, pri čemu je u obe zemlje imao fenomenalan doček. Očigledno je da na međunarodnom planu postoji koordinacija Srbije i Mađarske u mnogim stvarima. Obe zemlje vode uravnoteženu spoljnu politiku, a Mađarska se čak nametnula u regionu, pa i u Evropi kao zemlja koja baštini konzervativnu ideologiju i očuvanje tradicionalnih vrednosti, koje su i nama kao narodu bliske. To je zemlja u kojoj mnogi intelektualci koji su kenselovani na liberalnom Zapadu, dobijaju priliku da u Budimpešti slobodno rade.

Predsednik Vučić odlikovao premijera Orbana

Na ovogodišnjoj CPEK konferenciji u Budimpešti i gosti iz Srbije su zauzeli uvaženo mesto. Prva zajednička sednica vlada Srbije i Mađarske je održana 2014. godine, a dve zemlje su zvanično postale strateški partneri 2021. godine, dok je prva sednica Strateškog saveta za saradnju dve zemlje održana prošle godine na Paliću. Predsednik Srbije je odlikovao mađarskog premijera Viktora Orbana, a Peter Sijarto, koji je postao jako blizak sa Srbijom i Republikom Srpskom, je na tečnom srpskom jeziku govorio prošle godine na velikom narodnom mitingu predvođenom SNS-om. Ne samo da je Vučić odlikovao Orbana, već je i predsednik Srbije dobio najviše mađarsko državno odlikovanje. Naime, na predlog mađarskog premijera Viktora Orbana, predsednik Mađarske Tamaš Šuljok (koji je nedavno bio u veoma uspešnoj poseti Srbiji) je predsedniku Srbije pre nekoliko meseci dodelio veliki krst Ordena za zasluge sa ogrlicom i zlatnom zvezdom Republike Mađarske.

Zajednički projekat - regionalna berza struje

Međusobne posete lidera i političara dve zemlje su toliko učestale da se to više i ne broji i saradnja osim što je vrednosna, ona je izuzetno i pragmatična. Ona sada uključuje infrastrukturnu, saobraćajnu, policijsku, bezbednosnu saradnju, zatim saradnju po pitanju suzbijanja migrantske krize, energetsku saradnju – stari gasovod preko Ukrajine i Mađarske kojim i dalje dobijamo ruski gas, zatim Balkanski tok, skladištenje gasa u Mađarskoj za potrebe Srbije, zajednički dogovoreno priključivanje na naftovod Družba itd. Bilo je govora i o tome da saradnja bude i u nuklearnoj sferi, da Srbija kupi udeo u mađarskoj nuklearki. Ove godine je čak u Sočiju bilo reči i o saradnji dve zemlje u oblasti nuklearne medicine Značajan zajednički projekat jeste i regionalna berza struje, koja je u začetku, a koja je zajednički poduhvat Srbije, Mađarske i Slovenije. Srbija i Mađarska bi trebalo da izgrade i jedan od najmodernijih graničnih prelaza u Evropi. Čak i penzijsko invalidski fondovi dve zemlje takođe sarađuju.

Savet za stratešku saradnju Srbije i Mađarske

U usponu je i odbrambena saradnja, a dve zemlje su oformile i radnu grupu za odbrambenu saradnju i naoružanje čiji je sastanak ove godine održan prilikom posete tadašnjeg ministra odbrane, a sadašnjeg premijera Srbije, Miloša Vučevića Budimpešti. Prilikom te veoma uspešne Vučevićeve posete dogovoreno je da Srbija kupi oklopna vozila – BTRove od Mađarske, a Mađarska od Srbije određenu municiju, a predviđeno je i da Srbija kupi od Mađarske i PVO sisteme Kub. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prilikom nedavne posete Budimpešti izjavio da bliskost naših dveju armija mora biti izražena i najavio je produbljivanje odbrambene saradnje između Srbije i Mađarske. Vučić je sredinom ovog meseca predvodio našu delegaciju na drugoj sednici Saveta za stratešku saradnju Srbije i Mađarske u Budimpešti. Formirano je 12 radnih grupa. U središtu pažnje formiranih radnih grupa je ekonomija i poboljšanje trgovinske razmene. Zajedničku političku deklaraciju između Srbije i Mađarske nakon sednice Saveta za stratešku saradnju potpisali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i mađarski premijer Viktor Orban. U prisustvu Vučića i Orbana, ministri spoljnih poslova dveju zemalja, Marko Đurić i Peter Sijarto potpisali su Memorandum o razumevanju između dva ministarstva o razvojnoj saradnji, kao i Memorandum o razumevanju o saradnji između Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske. Resorni ministri su prethodno imali i bilateralni sastanak.

Mađarska podržava Srbiju, a ne tzv. Kosovo

Takođe, potpisani su i ugovori između Srbije i Mađarske o pravnoj pomoći u građanskim stvarima, Program saradnje u oblasti kulture za period 2024-2027, Memorandum o razumevanju između Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije i Ministarstva kulture i inovacija Mađarske, Produžetak plana rada mađarskih ekseprata iz oblasti Evropskih integracija. Uloga Mađarske je jako bitna u EUFORu u BIH, kao i u misiji KFOR na Kosmetu, takođe i u kontroli vazdušnog prostora naše južne pokrajine. Za Srbiju je veoma važno i to što je saradnja Mađarske i Republike Srpske takođe odlična poslednjih godina, a osim što je vrednosna veoma je i pragmatična i pokriva razne sfere od energetike, privrede do nauke, poljoprivrede, savremene medicine. Dobra saradnja sa Srbijom i Republikom Srpskom je potvrđena i prilikom glasanja protiv Rezolucije o Srebrenici i prilikom protivljenja članstvu tzv. Kosova u Savetu Evrope. Mađarska je takođe glasala i protiv dobijanja statusa posmatrača tzv. Kosova u PS NATO. Iako je formalno priznala tzv. Kosovo, kada Orban i Fides nisu bili vlast i postupala je čak i po nekim poternicama Prištine do pre nekoliko godina, Mađarska poslednjih godina u međunarodnoj areni podržava Srbiju, a ne tzv. Kosovo, što razna glasanja u međunarodnim forumima potvrđuju.

Spoljnotrgovinski promet u usponu

Miloš Vučević.jpg
Instagram/milosvucevic 

Mađarska se bori protiv ucena i podržava članstvo u EU i Srbije i Republike Srpske.

Mađarska je prvog jula preuzela i predsedavanje EU, što može biti jako dobro za Srbiju. Mađarska je priznala legitimitet izbora u Srbiji 17. decembra prošle godine i njeni predstavnici u međunarodnim institucijama su smatrali da je sve proteklo regularno, u trenutku kada su neke druge zemlje pokušavale spolja da indukuju sukobe u Srbiji i proizvedu postizbornu krizu. Saradnja postoji čak i u sferi sporta, gde je najbolji primer takve uspešne priče srpski fudbalski klub TSC iz Bačke Topole, a jedan od najvažnijih projekata Fudbalskog saveza Srbije koji je pokrenut, podržala je mađarska OTP banka, inače veoma dobro pozicionirana u Srbiji. Giganti poput OTP banke ili MOL-a godinama uspešno posluju u našoj zemlji. Spoljnotrgovinski promet između dve države je u usponu. Mađarska ulaganja u Srbiju se vrše i južno od Save i Dunava, a čak je i partija SVM oformila svojevremeno odbor i u Beogradu, čime je simbolično demonstrirano da Mađarskoj nije više samo Vojvodina bitna, nego i cela Srbija, jer Mađarska gleda šire i zna da je Srbija centralna zemlja, kapija Balkana preko koje put vodi do Budimpešte. Spomenik Sibinjanin Janku, tj. Janošu Hunjadiju u Beogradu, takođe je simbol kulturnog povezivanja dva naroda.

Prijateljska zemlja u regionu

Neki političari iz SVM, poput Elvire Kovač u Savetu Evrope, borili su se za Srbiju kao prave patriote države Srbije. Pod aktuelnom Vladom Srbije i premijerom Vučevićem, koji je iz Vojvodine, odnosi će samo još dodatno jačati. Premijer ima u svom timu dosta sposobnih i kvalitetnih ljudi - političara, intelektualaca, stručnjaka iz raznih oblasti koji su iz mešovitih vojvođanskih sredina, dobro poznaju Mađare i intenzivno rade na obostrano korisnoj saradnji između dve države. Mađarska je i zemlja kojoj su potrebni prijatelji u regionu, s obzirom na to da ima zahlađene odnose sa Hrvatskom i Rumunijom, nema baš sjajne odnose sa sadašnjom slovenačkom vlašću kao što je imala sa Janšom, a sa Slovačkom bez obzira na dobre odnose Orbana i Fica, postoji problem separatizma mađarske manjine u južnoj Slovačkoj. Zato se Srbija prirodno nameće kao prijatenj u moru susednih zemalja sa kojima Mađarska ima probleme ili potencijalne probleme.

Dobar položaj Srba u Mađarskoj

SVM iz Srbije je dogovorio i institucionalnu saradnju sa srpskom manjinom u Mađarskoj i redovne konsultacije.

Srba u Mađarskoj danas nema mnogo, a imaju jednog poslanika u parlamentu, ali je to istorijski i kulturno jako važan prostor za nas. I pored današnje relativne malobrojnosti, iznenađujuće je žilav i bogat kulturni, prosvetni i crkveni život Srba u Mađarskoj. Samouprava Srba u Mađarskoj (SSM) nedavno je izabrala novu predsednicu Jovanku Lastić, koja je istakla da su izuzetno dobri bilateralni odnosi dve zemlje dostigli najviši nivo, što veoma doprinosi poboljšanju položaja srpske zajednice u Mađarskoj.

5933750585511756941.jpg copy.jpg
screenshot Studio B Uroš Nikolić, politički analitičar