Slušaj vest

Neutemeljene izjave predstavnika opozicije da u Srbiji bukti građanski rat još jedan su pokušaj destabilizacije prilika u zemlji ne bi li na taj način uzdrmali vlast, smatraju sagovornici Kurira. Kako dodaju, opozicionari u ovome nisu sami, već je velika verovatnoća da su instruisani iz stranih centara moći.

Poslednja u nizu koja je poslala ovu poruku je Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, koja je izjavila da u Srbiji već bukti građanski rat.

"Mislim da mi već jesmo u građanskom ratu samo se još nije zapucalo", izjavila je Tepićeva u nedelju u emisiji "Utisak nedelje" i pritom optužila predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegovog brata Andreja kao glavne nalogodavce i upitala zašto oni nisu privedeni (?!).

Logika pretnji

Marinika Tepić je i pre nedelju dana tvrdila da je vlast ta koja hoće da izazove građanski rat, a njene opozicione kolege su istovremeno ocenjivale da se Srbija nalazi u fazi "tihog građanskog rata", za šta su, naravno, optuživali predstavnike vlasti.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić odmah je reagovala na ove tvrdnje Marinike Tepić.

IMG-20241129-WA0146.jpg
Foto: Petar Aleksić

"Pozivam nadležne organe da ispitaju sve navode Tepićeve: kakva saznanja ima o navodnom građanskom ratu, da li neko planira sukobe, kada kaže "samo što se nije zapucalo", da li ima saznanja da neko planira da puca na nekoga (ko i na koga), da li je poziv na privođenje predsednika Vučića poziv na državni udar. Politiku nemaju, a institucije moraju da reaguju na ekstremizam", poručila je, između ostalog, Brnabićeva.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković za Kurir poručuje da građanski rat postoji samo u glavi Marinike Tepić i praznim besnim rečima.

Sequence 07.00_37_33_20.Still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

"Ovo je kulminacija terora manjine i prizivanje krvavih obračuna. Nema podrške građana za ovakav stav. Opozicija nema utemeljenje u biračkom telu ni u ideologiji, ali ima sklonost ka divljem egzibicionizmu i političkom lešinarenju. Ako opozicija nastavi s logikom pretnji i incidenata, postaće više policijski nego politički problem", jasan je Stanković.

Prenose poruku

Politički analitičar Branko Radun za Kurir kaže da iza ovih pokušaja opozicije da kod građana izazovu paniku stoji, po svemu sudeći, i strani faktor.

"Priča o tome da u Srbiji postoji mogućnost za građanski rat i da je ona podeljena je jedno. Ali tvrditi da već bukti građanski rat celu tu stvar čini normalnom i legitimnom, te stvara uslove i da do njega zaista i dođe. A kome on treba? On je potreban nekim strancima koji vrše pritisak na Srbiju, da se zakuva situacija, možda ne baš izbijanjem građanskog rata, ali haosom na ulicama i u institucijama, a sve kako bi se oslabila vlast i tako naterala da, recimo, prizna Kosovo, uvede sankcije Rusiji i sl. One koji govore o građanskom ratu zato vidim kao neke koji prenose poruku, kao kurire koji kažu "ako to vlast ne uradi, onda je moguć građanski rat". A to neki mnogo moćniji centri organizuju, a oni su samo portparoli", smatra Radun.

collage-maker11aug202210.42am.jpg
Branko Radun Foto: Kurir Televizija

Napominje da se već videlo da se takve stvari javljaju kad god postoji jasan strani pritisak na Srbiju.

"Onda se jave i ti domaći izvođači radova koji pominju sukobe, rat, atentate i slično. Ništa nije slučajno. Nema to toliku političku težinu i motiv i nije samo politička kampanja već je više poruka koja je upućena preko tih ljudi vlastima", konstatovao je Radun.

Kurir Politika