Slušaj vest

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovao je danas u radu Plenarne sednice o uticaju terorizma i ilegalnih migracija na ekonomsku bezbednost, u okviru konferencije "Srbija-Afrika 2024: Dostojanstvo".

Direktor BIA Vladimir Orlić: Početak novog, snažnijeg strateškog partnerstva

Prvi se obratio direktor BIA Vladimir Orlić, koji je rekao da su danas prisutne delegacije iz 40 afričkih država.

- Želimo da ovaj skup za sve nas zajedno bude početak novog, snažnijeg strateškog partnerstva. Uvek smo se razumeli, gledamo na afričke zemlje kao na bratske. Želim da se okupljamo u kontinuitetu i ovde u Srbiji, i u Africi - kazao je Orlić.

U nama uvek imate pouzdane partnere, i spremni smo na svaki vid stručne saradnje, rekao je direktor BIA.

Screenshot 2024-12-03 090511.png
Vladimir Orlić Foto: Kurir Televizija

- Mi ostajemo verni i Povelji UN, u kojoj je osnovni cilj definisan kao očuvanje mira i bezbednosti, međunarodnog prava, i razvijanje prijateljskih odnosa zasnovanih na jednakosti - istakao je Orlić.

Obraćanje direktorke Ministarstva nacionalne bezbednosti Republike Gane

Sena Sija Boateng, direktorka Ministarstva nacionalne bezbednosti Republike Gane, rekla je da svi izuzetno cene srpsko gostoprimstvo, i Vučiću prenela tople pozdrave predsednika Gane.

- Povezani smo jednom vrstom pupčane vrpce. Razlog našeg današnjeg okupljanja ne sme biti shvaćen neozbiljno. Ilegalne migracije često dovode do opasnih situacija. Afrika je posebno ranjiva u tom smislu - kazala je ona.

Screenshot 2024-12-03 091027.png
Sena Sija Boateng Foto: Kurir Televizija

Posebno je skrenula pažnju na Islamsku državu i Boko Haram, i ističe da postoji povezanost između ilegalnih migracija i terorizma.

- Primorani smo da preusmeravamo resurse sa različitih projekata na borbu protiv terorizma, što usporava naš rast - kazala je ona.

Podseća da je EU slala sredstva Gani, ali je taj novac morao da bude potrošen na borbu protiv migracija i terorizma, umesto da bude potrošen na obrazovanje ili zdravstvo.

- Afrika i Srbija mogu da budu partneri, u potrazi za rešenjima. Možemo kreirati budućnost kroz saradnju, i hajde da ugrabimo trenutak koji nam pruža ovaj sastanak, i da definišemo zajedničke interese i solidarnost. Neka ova konferencija bude početak jedne velike saradnje i komunikacije između naših zemalja - rekla je Boateng.

Obraćanje predsednika Aleksandra Vučića

Vučić je rekao da je Srbija najveći prijatelj Afrike u celoj Evropi.

 - Kod nas ne postoji rasizam, mi volimo afričke narode. Mi to prijateljstvo nazivamo i bratstvom, zato što je skovano u teškim vremenima, u borbi protiv kolonijalizma, i za nezavisnost mnogih afričkih zemalja. Afrika je danas budućnost sveta! Sa druge strane, Srbija, iako relativno mala zemlja, je druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi. Verujem da neki od vas koji dugo nisu dolazili u Beograd primećuju velike promene - kazao je on.

On je rekao da se nalazimo u izuzetno teškom momentu, i da smo se čak i svi navikli na strašne vesti svaki dan.

Screenshot 2024-12-03 092050.png
Foto: Kurir Televizija

- Interesi velikih su uvek bili preči i od interesa života, i od interesa napretka naše planete. I svedoci smo neverovatnog licemerja. Naime, dominacija koju je Zapad ostvario tokom prve industrijske revolucije, onog trenutka kada su zemlje sa Istoka priglile treću i četvrtu industrijsku revoluciju, došlo je do izjednačavanja snaga u svetu. Ali i do promene principa svih onih koji su svetom upravljali po sopstvenom nahođenju - naglasio je predsednik.

Vučić ukazuje da su oni sami sebe proglasili svetionikom demokratije, i da im je glavna težnja bila ekonomska dominacija nad svima.

- Uvek su nas učili da je tržišna ekonomija uslov za napredak. Međutim, kada su u svetu krenule da se dešavaju promene, i kada prva i druga industrijska revolucija više nisu donosile prednost Zapadu, došlo je do promene paradigme. Više tržišna ekonomija ne znači ništa, danas su im glavne protekcionističke mere, i kako da zaštite svoju proizvodnju. Naravno, niko neće u svetskim medijima da se seti da je tržišna ekonomija do juče bila glavni mehanizam napretka - rekao je on.

Saradnja sa vama je od sve večeg značaja, kazao je predsednik.

- Ona nije zasnovana na pokušajima dominacije, već je zasnovana na prijateljstvu i bratstvu - naglašava predsednik.

Screenshot 2024-12-03 092101.png
Foto: Kurir Televizija

Vučić je rekao da Srbija proizvodi više municije i granata i raketa, nego najrazvijenije evropske zemlje, uključujući i Francusku.

- Za nas je ekonomska saradnja od ključnog značaja, i krenuli smo da potpisujemo dogovore o slobodnoj trgovini sa mnogim zemljama. Za nas je važna i politička saradnja, i tu hoću da se zahvalim ogromnom broju afričkih zemalja na podršci Povelji UN i teritorijalnom integritetu. Nema tog pritiska iz sveta koji može da nas odvoji od prijatelja iz Afrike - istakao je predsednik.

Naveo je glasanje po pitanju rezolucije o Srebrenici u UN kao čist primer kako male zemlje mogu da se bore za svoje interese.

- Ono što je veoma važno, i time bih zaključio, jeste naša zajednička borba da očuvamo slobodu, samostalnost, suverenitet i nezavisnost naših zemalja. Mi nemamo ekonomiju i vojnu moć kao svetske sile, ali snaga našeg glasa biće onolika koliko smo ujedinjeni. Danas imam težak dan u Briselu, i imam razgovore sa svim evropskim zvaničnicima novopostavljenim. Moja želja je bila danas da lično budem ovde, da vam pokažem koliko je bitan ovaj razgovor za nas - zaključio je predsednik Vučić.